Capital'e abone olun.
TÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVİ ERDEMİR'İN 2020 PLANI!

Türkiye'nin sanayi devi Erdemir'in 2020 planı!

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası Ali Pandır ile Erdemir’e geçişini, dönüşüm planlarını, global hedeflerini ve grubu taşımak istediği noktayı konuştuk:

Son Güncelleme: 01.08.2014

Erdemir, yeni kaptanı ALİ PANDIR ile hummalı bir dönüşüm içinde. Vizyon 2020 planını devreye sokan Pandır’ın amacı, 5 yıl sonra Erdemir’i dünya çapında bir şirket yapmak. İlk olarak kârlılıkta ve finansal anlamda dünyanın sayılı şirketleri arasında yer almak istediklerini anlatan yönetici, “Tüm iş yapış tarzımız ve yönetsel organizasyonumuz çevikliğimiz, esnekliğimiz ve rekabetçiliğimizle dünya standartlarında olmalıyız” diye konuşuyor.

Tüm bunları yapmak için de 5 yılın iyi bir süre olduğuna dikkat çekiyor. “Oyunun kuralını tamamen değiştiriyoruz” diyen yöneticinin ajandasının ilk maddesini ise inovasyon kültürü yaratmak oluşturuyor.rdemir Grubu, Türkiye’nin en büyük sanayi devlerinden. Yarım asırlık şirketin 39 yılı, kamu kuruluşu olarak geçti. 2006’daki özelleştirmeyle Oyak Grubu tarafından satın alındığında, ilk büyük değişimi yaşadı.

Şimdi ise ikinci büyük dönüşümün rüzgarları esiyor. Grubun hedefinde, tam anlamıyla kurumsallaşmış, dünya çapında bir şirket olmak var. Bu iddialı hedefin mimarı, belki demir çelik sektörünün değil ama otomotivcilerin çok yakından tanıdığı bir isim. 33 yıllık otomotivci Ali Pandır, önce bağımsız yönetim kurulu üyesi, ardından yönetim kurulu başkanı olduğu Erdemir için kültürel bir dönüşüm planlıyor.

“Asıl yapmak istediğim tüm çalışanlarımızda bu inovasyon kültürünü oturtmak. Hedefim lider olarak vereceğim ilhamla şirketin geleceği hakkında fikir sahibi olup, bunu açıkça ortaya koyup, ifade edip, ondan sonra onu birtakım realitelere çevirecek bir kültür yaratmak” diyor.

“Vizyon 2020 planı ile Erdemir’i dünya klasında bir şirket yapacağız” diye konuşan Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası Ali Pandır ile Erdemir’e geçişini, dönüşüm planlarını, global hedeflerini ve grubu taşımak istediği noktayı konuştuk:

Uzun yıllar otomotiv sektöründe yöneticilik yaptınız. Erdemir ile yolunuz nasıl kesişti?
2012’nin başında Tofaş’taki CEO’luk görevinden ayrıldıktan sonra Fiat’ın ülke başkanı olarak atandım. Ama icracı olmayan bir başkandım. Açıkçası, benim için daha önceki çok yoğun icracı hayatımdan sonra oldukça sakin bir dönemdi.  

Etiketler: Erdemir Grubu,Otomotiv,büyüme,Dönüşüm,finansal,İnovasyon

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER