Capital'e abone olun.
UÇTAN UCA ÇÖZÜM SUNUYORUZ

Uçtan uca çözüm sunuyoruz

Timur Ceylan’la Türk Telekom’un bulut hizmetlerini, bu alandaki çalışmalarını ve gelecek planlarını konuştuk.

Son Güncelleme: 01.09.2013

Bilişim hizmeti sunuyor. Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, ülke çapındaki yaygın geniş bant altyapısıyla müşterilerine uçtan uca ve güvenli hizmet sunduklarını söylüyor. Bulut bilişimin sadece sunulan teknoloji değil, bir yaklaşım modeli olduğuna dikkat çekiyor ve “bulut bilişim, arka planda tecrübe, bilgi birikimi, fiziksel ve teknolojik altyapıyla birlikte müşterilerimize sağladığımız faydanın bütünü” diye konuşuyor.

Türk Telekom, son 4 yıldır bulut bilişim alanında faaliyet gösteriyor. Yazılım, donanım, barındırma, yedekleme hizmetlerini lokasyondan bağımsız olarak, çeşitli bağlantı seçenekleri üzerinden bulut ürünleriyle tüm müşterilerine sunuyor. Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, pazardan gelen geri bildirimleri detaylı şekilde analiz ettiklerini ve dikey pazarlara yönelik sektörel çözümler sunduklarını söylüyor. Türk Telekom’un bulut bilişimle ilgili gelecek planlarını ise şöyle özetliyor: “Bulut bilişimle ilgili gelecek dönem planlarımız pazar öngörülerimiz doğrultusunda şekilleniyor. Veri merkezi yatırımlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Sunucu sanallaştırmanın çok ötesinde; depolama, ağ, sunucu ve uygulama gibi tüm bilişim katmanlarının sanallaştırılarak tek bir noktadan kolayca yönetilebildiği, otomatik kaynak tahsisi özelliklerine sahip, kullanım oranlarının kolayca ölçüldüğü bir veri merkezi yapısı planlıyoruz.” Timur Ceylan’la Türk Telekom’un bulut hizmetlerini, bu alandaki çalışmalarını ve gelecek planlarını konuştuk:

Bulut bilişim nedir?
Bulut bilişim kavramı temel olarak uygulama ve servislerin, internet vasıtasıyla veri merkezlerinde bulunan sistemlerde konumlandırılması, internete bağlı herhangi bir cihazla bu uygulama ve servislerin kullanılabilmesidir. Yani Bulut Bilişim, paylaşımlı bilişim kaynaklarının talebe göre artan veya azalan biçimde erişilmesini sağlayan; düşük maliyet ve üstün kullanıcı deneyimi odaklı teknoloji hizmetleridir. Müşteriler bugün bulut adı altında, altyapının hizmet olarak kullanılması adına sanallaştırma hizmeti alıyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER