Capital'e abone olun.
YABANCILAR KAYBETMEDİ, ŞARTLAR BUNA ZORLADI

Yabancılar kaybetmedi, şartlar buna zorladı

Darty Türkiye’nin eski CEO’su Nedim Esgin, teknoloji perakendeciliğindeki kıyasıya rekabeti, bu durumun yerli ve yabancı oyuncular açısından sonuçlarını Capital’e değerlendirdi.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Geçtiğimiz aylarda Darty, Türkiye’deki bütün mağazalarını Bimeks’e sattı. Yabancıların sahneden çekilmesini global ekonomik krizin yarattığı olumsuz koşullara bağlayan Nedim Esgin, özellikle Türkiye’de rekabetin yapısından dolayı yatırımın geri dönüş süresinin uzamasının da çıkış kararlarını hızlandırdığını düşünüyor.

“Tekrar geri dönerler mi” sorusuna ise “Kısa dönemde olacağını hiç zannetmiyorum” diye yanıt veriyor. Ayrıca “Türkler kazandı, yabancılar kaybetti” şeklindeki yorumların gerçeği yansıtmadığına, bu olaya daha geniş bir açıdan bakarak yorumlamak gerektiğine dikkat çekiyor.

Teknoloji perakendeciliği son birkaç yılda çok sıkı bir rekabete sahne oldu. Dünyanın dört bir yanından en güçlü oyuncuların buluşma noktası haline gelen Türkiye teknoloji perakendeciliği sektöründe yerliler ve yabancılar arasında promosyon savaşlarıyla desteklenen bu savaş ise çok sürmedi.

Aralarında Best Buy ve Darty’nin de olduğu dev oyuncular pazardan birer birer çekildi. Son olarak Darty, yerli oyuncu Bimeks tarafından satın alındı. Bu çekilme sektörde yerlilerin zaferi olarak yorumlandı.

Ancak sektörün deneyimli isimlerinden ve Darty’nin Türkiye operasyonunun başındaki Nedim Esgin, gerçeğin böyle olmadığını söylüyor. Tüm yabancı oyuncuların 2007 yılında Türkiye’ye gelmesinin nedenini, Türkiye’de kredi kartları ile vadeli satın alma sisteminin başlaması olarak açıklayan Esgin, 2008 Eylül’ünde dünyada finansal bir krizin çıkışıyla birlikte hesapların değiştiğine dikkat çekiyor.

“2009-2010 Avrupa ve Amerika’nın kırıldığı yıllar oldu. Yabancılar kendi evlerinde kendi dertlerine düştü” yorumunu yapıyor ve yabancı oyuncuların Türkiye’den çıkmalarının diğer önemli nedenlerini şöyle sıralıyor:  

Etiketler: teknoloji,yatırım,perakende,pazar,satın alma,promosyon,Darty Türkiye

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER