Capital'e abone olun.
YENİ OYUNCULARLA BÜYÜME HIZLANACAK

Yeni oyuncularla büyüme hızlanacak

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile global faizsiz bankacılık sistemini ve Türk katılım bankalarının dünyada ve Türkiye’de yerini konuştuk.

Son Güncelleme: 01.12.2013

Dünyada faizsiz bankacılığın ulaştığı büyüklük 1,7 trilyon dolar. 2020’de bu rakamın 6,5 trilyon dolara çıkması öngörülüyor. Bugün Türkiye, global faizsiz bankacılık sektöründen yüzde 2,6 pay alıyor. Türkiye’de katılım bankaları, son 5 yılda hızlı büyüme trendinde olsa da Türk bankacılık sisteminden sadece yüzde 5,5 pay alabiliyor.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yeni girişlerle hızlı büyüme sayesinde bu payın 10 yılda yüzde 15’i geçeceğini söylüyor. “Her yeni katılım bankası, sadece giriş aşamasında bile 2,5 milyar dolarlık bir büyüme getirecek” diyor.

Türkiye’de kalkınma bankaları, güçlü büyüme trendiyle dikkat topluyor. Son 5 yılda 4 katılım bankası, aktif büyüklükte ortalama yüzde 28 büyüme yakaladı. Mevduatta yüzde 24, kredilerde yüzde 26’lık artışlara imza attılar. Ancak Türk bankacılık sisteminde henüz aktif büyüklük anlamında sadece yüzde 5,5 pay alıyorlar.

Ama dünyada katılım bankalarının ulaştığı büyüklükler incelediğinde Türkiye’nin bu işin ne kadar başında olduğu da anlaşılıyor. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Faizsiz bankacılık dünyada 1,7 trilyon dolarlık toplam aktif büyüklüğe ulaşıyor. Türkiye’de katılım bankacılığının bu yılın ilk 9 ay rakamlarına göre aktif büyüklüğü yaklaşık 45 milyar dolar.

Türkiye global faizsiz bankacılık büyüklüğünden yüzde 2,6 pay alıyor” diyor. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile global faizsiz bankacılık sistemini ve Türk katılım bankalarının dünyada ve Türkiye’de yerini konuştuk:  

Etiketler: Katılım Bankaları,büyüme,faiz,Dolar

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER