Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
Türkiye’nin Meyvecileri
Okul yıllarımız Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu öğrenerek geçti. Ancak Türkiye pek çok tahıl üründe dışa bağımlı bir ülke konumunda. Öyle ki buğday ithalatı her geçen yıl biraz daha artıyor. ...

Okul yıllarımız Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu öğrenerek geçti. Ancak Türkiye pek çok tahıl üründe dışa bağımlı bir ülke konumunda. Öyle ki buğday ithalatı her geçen yıl biraz daha artıyor. Tarımın kalkındırılması için geliştirilen stratejiler bir türlü hayata geçirilemiyor.  
Tüm bu olumsuzlukların yanında Türkiye’nin tarımdaki gücünü ortaya koyan şirketler de yok değil. Teknolojik tarımı yapan meyve ve sebze üreticileri dünyanın bir çok ülkesinde ciddi pazar payları elde ediyor. Büyük perakende zincirleri için meyve, sebze üretiyor.  
 
Alara Tarım Avrupa’nın 23 marketinde kendi markasıyla var. Kiraz ihracatında Avrupa’nın, taze incirde de dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda. Agroser yılda ürettiği 700 ton meyve ve sebzenin yüzde 75’ini başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor  
Agrobay, Almanya’nın en büyük iki grubuyla çalışıyor. Türkiye’nin büyük meyve ve sebze ihracatçılarını araştırdık.  
 
Avrupa’da 23 markette var  
 
Alara Tarım, Türkiye’nin en büyük meyve ihracatçılarından biri. Şirket Türkiye’nin kiraz ihracatının yüzde 20’sini, taze incir ihracatının da yüzde 30’unu tek başına gerçekleştiriyor.  
Avrupa’da 23 süper markette “Alara” markasıyla var.  
 
Alara Tarım 1986’da Amerika’da gıda mühendisliği eğitimi alan Yavuz Taner tarafından kuruldu. İkinci kuşaktan Kerim Taner ise işleri son 5 yıldan beri yürütüyor. 4 bin dönüm alanda kiraz, siyah incir, yeni kayısı, erik, nektarın, elma, Trabzon hurması bodur ve yarıbodur çeşitlerini üretiyor.  
 
Alara Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, üretimlerini pazarın talepleri doğrultusunda şekillendirdiklerini belirtiyor. Avrupa’nın en büyük kiraz ihracatçısı olduklarına dikkat çekerek şöyle konuşuyor: “ Alara kiraz ihracatında Avrupa’nın, taze incirde de dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda. 2003’de 35 milyon dolar ciro yaptık. Bu yıl ise 40 milyon doları hedefliyoruz. İngiltere, Avusturya ve Belçika’da konumlanmış dağıtım depolarımız var. Avrupa’ya yaptığımız ihracatı bu depolar vasıtasıyla gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Amerika’ya sanayi kirazı ihraç ediyoruz. Güney Afrika, Hong Kong, Singapur ve Kanada ise gelişen pazarlarımız arasında yer alıyor.”  
 
Tüm üretimini ihraç eden şirket, kış aylarında da Avrupa’da işbirliği yaptığı süper marketlere, Alara markasıyla güney kürede yer alan Arjantin ve Patagonya Bölgesi’nden kiraz ihraç ediyor. Kiraz plantasyonundan hasat edilen ürünler Arjantin’de paketlenerek Avrupa’ya “Alara kiraz” olarak gönderiliyor.  
 
Avrupa’ya ihraç ediyor  
 
Agroser Tarım Türkiye’nin tarımda yüksek teknolojiyi kullanan ilk şirketlerden biri. Toplam üretiminin yüzde 75’ini başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. İç piyasada ise pazar koşulları dengesiz olduğu için süper market zincirleriyle sürekli çalışmayı tercih etmiyor.  
 
Agroser Tarım Genel Müdürü Öndal Özbilen, “Agroser” markasının yurtdışında daha çok tanındığını belirterek şöyle devam ediyor: “ Sektörde lider olan ülkelerde kullanılan teknolojileri Türkiye’de uygulayan ilk şirketiz. Markamız Türkiye’de de yıllardır tanınıyor. Ancak yurtdışında daha etkiniz. İngiltere’den Hollanda’ya, Yunanistan’dan Rusya’ya kadar ki coğrafyada yer alan önemli ihracatçı şirketler tarafından ‘marka’ olarak tanınıyoruz.”  
Özbilen hedeflerini, birim alanda en yüksek verimi, yüksek kaliteyle sürekli olarak elde etmek olarak tanımlıyor. Bilinçli tüketicilerin  “Agroser” markasını tercih ettiğini belirtiyor.  
 
Agroser Tarım, 1995 yılından beri tamamı merkezi bilgisayar kontrollü, yüksek hacimli ithal seralarda “topraksız tarım” gerçekleştiriyor. 120 bin metrekare arazide 65 bin metrekare Hollanda menşei cam seralarda üretim yapıyor. Son iki yıldır  sadece domates çeşitlerine odaklanan şirketin, yıllık üretimi bin 500 ile bin 700 ton arasında değişiyor.  
 
Carrefour’a meyve üretiyor  
 
Adana’da 20 dönüm serada domates başta olmak üzere meyve ve sebze üretin Ekinciler Tarım “Ektar” markasıyla Carrefour, Groseri, Yonca gibi perakende zincirleriyle çalışıyor.  
Ayrıca Fransa ve Almanya’ya da ihracat yapıyor.  
 
Volkanik taşlarda üretilen domateslerin, topraktan gelen kök hastalıklarından arındığını söyleyen Ekinciler Tarım ortaklarından Hazım Öztosun, yıllık üretimlerinin 500 ile 700 ton arasında değiştiğini belirterek şunları söylüyor: “ İstanbul’da Carrefour’ların dışında Etiler, Bebek, Fenerbahçe gibi lüks semtlerdeki manavlara da ürün veriyoruz. İhracatımızı ise zaman içinde artırmayı planlıyoruz. Seramızı yaparken Fransız şirketlerle çalıştık. Fransız danışmanlar bize teknolojik tarım konusunda 3 yıla yakın bir süre hizmet verdi. Seralarımız bilgisayarla yönetiliyor.”  
 
Ekinciler Tarım, Türkiye’deki hormonsuz domates üretiminin yüzde 20’sini tek başına gerçekleştiriyor. Serasını büyütme kararı alan şirket, ürün çeşidini artırarak pazarını genişletmeyi planlıyor.  
 
Tarım aile geleneği  
 
Adanalı Özler ailesinde tarım adeta bir aile geleneği. 1950’lilere kadar tarla ziraatıyla uğraşan Özler, ilk geniş kapsamlı narenciye dikimlerini 1960’lı yıllarda başlamış. 80’lerle birlikte de ihracata yönelmişler.  
 
Özler Ziraat bugün 5 bin 500 dönüm arazide ağırlıklı olarak narenciye üretiyor. Özler Ziraat Avrupa Temsilcisi Ayşe Özler, şöyle konuşuyor: “ Yılda 13 bin narenciye üretiyoruz. Yıllık ihracatımız ise 25 bin tona ulaşıyor. Toplam ihracatımızın yarısı kendi üretimimiz, geri kalanını ise bölgedeki diğer üreticilerden satın alıyoruz. Ayrıca yıllık 40 bin ton kapasiteli paketleme tesisimiz de var. Avrupa’ya ihraç edilen ürünlerimizle Belçika’da çalıştığımız aracı şirket sayesinde belli başlı süper market zincirlerinin satış programlarına direkt olarak giriyoruz.” Özler Ziraat Dia, Migros, Real, Carrefour gibi büyük süper marketlere de ürün veriyor. En son tarım teknolojilerini uyguladıklarını belirten Özler, şöyle devam ediyor: “ Tüm bahçelerimizde gübreleme ve sulama uygulamalarını damla sulama sistemiyle gerçekleştiriyoruz. Don riskine karşı hassas ürünlerimizi rüzgar makineleriyle koruyoruz. Nisan ayında narenciye sezonu bittiğinde yaz sezonu için alçak seralarda kavun üretiyoruz.”  
 
UNİ FRUTTİ ÇOK ULUSLU  
 
Türkiye potansiyelinin çok altında kaliteli meyve ve sebze yetiştiriyor. Rakamlarda bunu ortaya koyuyor. Örneğin Türkiye’de üretilen elmanın ancak yüzde 2’si ihraç özelliği taşıyor. Bu boşluğu değerlendiren şirketlerden biri olan Uni Frutti of Turkey Türk ortaklarında bulunduğu yabancı sermayeli çok uluslu bir şirket.  
 
Uni Tarım, ihracata yönelik elma,üzüm, nektarın, kiraz ve erik üretmek için Tarsus, Niğde ve Altunhisar bölgelerinde 5 bin metrekare arazide 1996’dan beri modern tarım yapıyor.  
Üretilen meyvelerin büyük bir kısmı Arap, Avrupa ve Uzak doğu ülkelerine ihraç ediliyor.  
Uni Tarım Türkiye pazarı sorumlusu Hakan Kaynak yılda 25 bin ton meyve ürettiklerine değinerek şöyle konuşuyor: “ Tansaş, Migros, Real, CarrefourSa, Metro Dia market ve Gima’yla çalışıyoruz. Üremimizin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. Ortadoğu, Uzakdoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Ayrıca Rusya önemli pazarlarımızdan biri.”  
 
ALMANYA’NIN BÜYÜK İHRACATÇISI  
 
Bayburtlu Şentürk ailesinin ait olan Agrobay Tarım, 2002 yılından beri faaliyette. İnşaat işiyle uğraşan Şentürk ailesi, riskleri dağıtmak için farklı sektörleri incelerken tarım yatırımına karar vermiş. Sermaye birikimlerini tarımda değerlendiren aile bugün Türkiye’nin en büyük meyve sebze üreticilerinden biri.  
 
Agrobay Genel Müdürü Yusuf Koç, işe sıcak su kaynaklarını araştırarak başladıklarını söylüyor. Şu anda seraların bulunduğu İzmir Bergama sınırında da sıcak su kaynağı bulduklarına dikkat çekerek şöyle devam ediyor: “125 dönümlük kapalı alanda üretim yapıyoruz. Mevcut termal kaynakları kullanarak, modern seralarda meyve sebze üretiyoruz. Tohumları yurtdışından getirtiyoruz. Üretimimizin tamamının yurtdışına dönük olması için uğraştığımız ürünler ilde ediyoruz. Salkım domateslerin yanı sıra renkli biberde üretiyoruz.”  
 
Üretiminin yüzde 90’nını Almanya, İngiltere, Hollanda, İsveç ve Romanya’ya ihraç eden şirket, büyük süper marketlerle çalışıyor. Migros, Carrefour gibi zincirlere ürün veriyor.    
Avrupa’da Türk meyve ve sebze üreticisine dönük bir beklenti olduğunu belirten Agrobay Genel Müdürü Yusuf Koç, sözlerini şöyle sürdürüyor: “ Türk şirketleri Avrupa’da daha iddialı olabilir. Pazar paylarımı artırabiliriz. Almanya’nın iki büyük grubuyla çalışıyoruz. Birinin 4 bine yakın marketi var. Diğeri ise 16 ülkeye dağıtım yapıyor.”  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Haber : Capital Online / 01 Temmuz 2004 Perşembe
YORUMLAR (0)
Haber'e ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.