Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
Unutulmayan Veda Konuşması
Yeni bir kariyer, emeklilik, anlaşmazlıklar, hastalık ve daha birçok neden… Tüm bu nedenlerle ayrılıklar iş dünyasında da kaçınılmaz. Uzmanlar ise “Ayrılmak çok kolay. Ancak iyi ayrılabilmek zor” d...

Yeni bir kariyer, emeklilik, anlaşmazlıklar, hastalık ve daha birçok neden… Tüm bu nedenlerle ayrılıklar iş dünyasında da kaçınılmaz. Uzmanlar ise “Ayrılmak çok kolay. Ancak iyi ayrılabilmek zor” diyor.  Hele ayrılan şirketin CEO’su ise o zaman ayrılık sürecine daha çok özen gösterilmesi, emek verilmesi gerekiyor. Çünkü eski şirketle iyi ayrılmak yöneticinin itibarını da artırıyor. İyi yönetilen bir ayrılık sürecinin en önemli parçalarından biri ise etkili bir veda konuşması…Duygulu, motive edici ve teşekkür dolu bir veda konuşması hazırlamak ise içten bir yaklaşım ve titiz bir çalışmayla mümkün.

Uzun süredir pankreas kanseri ile savaşan bilgisayar devi Apple'ın kurucusu ve genel müdürü Steve Jobs, sağlık durumunu gerekçe göstererek, görevinden geçici olarak ayrıldı. Jobs, tüm Apple çalışanlarına e-posta göndererek, mevcut durumu anlattı ve ayrıntıları paylaştı:

 “Geçtiğimiz haftadan beri yapılan sağlık kontrollerinde durumum tahmin ettiğimden biraz daha karmaşık hale gelmiş. Bu nedenle biraz daha kendi sağlığıma odaklanmam gerektiğini düşünüyorum. Bu süre içerisinde Apple’da çalışan herkesin kendi görevine odaklanacağından şüphem yok. Sonuç olarak haziran sonuna kadar sağlık gerekçesiyle görevimden ayrı kalmaya karar verdim.”

Apple’ın beyni Jobs burada net bir üslup belirledi ve yaşadıklarını, hastalığını çalışanlarıyla ve yatırımcılarla paylaştı. 

Bir döneme damgasını vuran Yapı Kredi Bankası eski genel müdürü Burhan Karaçam da ayrılırken net ve doğru olunması taraftarı. Karaçam, o dönem Yapı Kredi çalışanlarına yolladığı veda yazısında “Ayrılık kararı vermemin sebebi üyesi olduğum Çukurova Holding İcra Komitesi’nde grup yönetimiyle ilgili ortaya çıkan görüş farklılıklarıdır. Bu benim için bir tercih değil. İlke meselesi haline geldi” demişti.

Türkiye iş dünyasına damgasını vurmuş, ayrılıkları çok konuşulan bir dönemin ünlü genel müdürlerinin veda konuşmasıyla ilgili çarpıcı tespitleri var. Nedim Esgin’den Burhan Karaçam’a, Can Kıraç’tan Yaşar Büyükçetin ve Pembe Candaner’e ünlü yöneticiler veda konuşmalarını anlattı.

Neden Ayrıldığınızı Anlatın
Can Kıraç, 41 yıl Koç Holding’de çalıştı. Bunun dışında başka bir profesyonel hayatı olmadı. Ayrılık kararını, 4 Eylül 1991 günü Nakkaştepe’de Koç Topluluğu üst düzey yöneticiler toplantısında açıkladı. Yaptığı konuşma herkesi çok duygulandırdı. Vehbi Koç, gitmesini hiç istemedi. Ancak Kıraç, ayrılık kararında ısrarlıydı ve konuşmasında vurguladığı gibi artık dinlenmek ve kendine vakit ayırmak istiyordu. Kıraç, veda konuşmasında neden ayrıldığını çok detaylı ve samimi bir dille anlattı.

“Kıymetli arkadaşlarım, 5 gün önce 29 Ağustos’ta, Koç Topluluğu’na katılışımın 41’inci yılını tamamlamış bulunuyorum. Bugün, bu mutluluğu sizlerle paylaşmaktan büyük bir onur duyduğumu bilmenizi isterim.

hedBurada, aranızda bulunan 45 genç yönetici arkadaşımın, benim Koç Topluluğu’na katıldığım 1950 yılında henüz dünyaya gelmemiş olduklarını  dikkatinize sunuyorum! Koç Topluluğu’nda tamamlanan bu 41 yılın, benim için önemli ve anlamlı yanı çalışma hayatımın tamamını kapsamış olmasıdır. Başka bir yerde çalışmadan, hayatının 41 yılını tek bir kuruluşa vakfeden profesyonel bir yöneticinin, benim kuşağımda bulunduğunu sanmıyorum! Bunu bir gurur vesilesi yapmış olmamı, manevi bir ödül olarak, bana bağışlamanızı diliyorum!

1968 yılı başında, İzmir’den gelip İstanbul’da Koç Holding otomotiv gurubu koordinatörü olarak göreve başladığım günlerde, Sayın Vehbi Koç’a ve Bernar Nahum’a gönderdiğim bir raporda, o günkü üst yönetimin ‘yorgun savaşçılardan’ meydana geldiğini belirtmiş ve topluluk organizasyonunun yenileştirilmesi ve gençleştirilmesi gereğini vurgulamıştım! O günden bu yana tam 23 yıl geride kaldı!
Şimdi, son aylarda yaptığımız toplantılarda, arkadaşlarımın, beni zaman zaman ‘yorgun bir savaşçı’ gibi değerlendirdiklerini hissediyor ve 23 yıl önce düşüncelerimi dolduran yarınlara yönelik heyecanlı duygularımı, bu defa onların gözlerinden okuyorum... Böylece, artık, benim de köşeme çekilme zamanının geldiğini anladım!
Değerli arkadaşlarım,
Bu duygularla, 31 Aralık 1991 günü Koç Topluluğu’ndaki bütün görevlerimi bırakarak, köşemde sade bir hayatı yaşamaya karar vermiş bulunuyorum! Bu kararımı, bugün burada sizlerle paylaşarak hem heyecanımı yatıştırmak hem de bu karara sizleri şahit yapmak istedim! Bana, her zaman gösterdiğiniz sevgi ve yakınlık için hepinize şükranlarımı sunuyorum... Her birinizi sevgilerimle kucaklıyorum, başarılarınızın devamını diliyorum.”

“Açık Olun, Dedikoduyu Önleyin”
Burhan Karaçam, Yapı Kredi Bankası’nın uzun yıllar genel müdürlüğünü yaptı. Bugün de hala bankacılık sektöründe yaptıkları örnek gösterilen Karaçam, ayrılığın hiçbir şekilde kuruma zarar vermemesi gerektiğini söylüyor. O dönem bankanın sahibi Çukurova Grubu’yla yaşadığı anlaşmazlıktan dolayı ayrılık kararı aldığını veda yazısında da belirten Karaçam, şöyle bir veda yazısı hazırlamıştı:

“Bugün sizlere şimdiye kadar alışageldiğiniz konulardan farklı içerikte bir mesajımı iletmek istiyorum. Aldığım karar üzerine yaklaşık 12 yıldır aktif olarak hizmet ettiğim bankamızdan ayrılıyorum. Bu kararı vermemin sebebi üyesi olduğum Çukurova Holding İcra Komitesi’nde, grup yönetimiyle ilgili ortaya çıkan görüş farklılıklarıdır… Bu benim için bir tercih sebebi değil, ilke meselesi haline geldi.

Değerli arkadaşlarım, 12 yıl önceki Yapı Kredi ile bugünkü Yapı Kredi arasındaki fark, mesleki yaşamımın en önemli eseri oldu. Bu dönemde biz Yapı Kredi ile büyüdük, Yapı Kredi de bizimle büyüdü… birlikte Yapı Kredi’yi Türkiye’de ve dünyada çağdaş bir kurum haline getirmekti. Bu sonuca büyük ölçüde ulaştığımıza inanıyorum. Sizlerden son isteğim, sonuna yaklaşmakta olduğumuz değişim sürecini hedeflendiği gibi başarıya ulaştırmanız, bankayı hak ettiği yere taşımanız, 2000’li yıllara en hazırlıklı ve rekabet gücü en yüksek kurum olarak girmemizi sağlamanızdır. Bu hepimizin hakkı.

Benden sonra bayrağı taşıyacak olan, çok sevdiğim yardımcılarımdan Naci Sığın’a bütün gücünüz ve içtenliğinizle destek olmanızı bekliyorum. Genel müdürünüz olarak bana göstermiş olduğunuz yakınlığı ve güveni hiçbir zaman unutmayacağım. Sizlere son sözüm, birlikte oluşturduğumuz ilkelere ve değerlerinize sahip çıkmaya devam etmenizdir. Her zaman olduğu ve olacağı gibi en içten sevgilerimi iletiyorum. Hoşçakalın…”

“Konuşmanızı Yüz Yüze Yapın!”
Sinan Kılıçoğlu, Deutsche Telekom grup şirketlerinden T-Systems Türkiye’nin genel müdürü. Öncesinde Vestel’de yöneticilik yaptı. Üç yıl önce T-Systems’ın genel müdürlüğüne atanan Kılıçoğlu, “Bir üst düzey yönetici ayrılırken bunun iletişimini de imkanlar el veriyorsa yüz yüze yapmalı. Bu şekilde çalışma arkadaşlarından gelecek sorulara da anında cevap vererek doğabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir” diyor. Kılıçoğlu, Vestel’den ayrılırken yaptığı veda konuşmasını şöyle özetledi:

“Değerli çalışma arkadaşlarım, 5 yılı aşkın bir süredir sizlerle birlikte çalışmaktayız. Bu çalışma sürecince zaman zaman keyifli, zaman zaman da sıkıntılı anları birlikte paylaştık. Çeşitli zorluklara birlikte göğüs gerdik ve bu zorlukları birbirimize destek olarak başarılı bir şekilde aştık. En başından beri hedefimiz burada bir aile ortamında çalışmalarımızı gerçekleştirmek ve çalışan arkadaşlarımızın yaptıkları işten zevk almalarını ve başarılardan birlikte gurur duymalarını sağlamak oldu. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla sizlere baktığım zaman bunu yakalamış olduğumuzu görüyorum. Burası birçoğunuz için ilk iş deneyiminizi yaşadığınız bir yer oldu. Bundan dolayı bana düşen görev de ilk iş deneyiminizde buranın sizler için bir okul ortamı olmasını sağlamaktı. Hedeflerimden biri de sizleri burada her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bilgilerle donatmak ve gittiğiniz her yerde parmakla gösterileceğiniz çalışanlar olmanızı sağlamaktı. Bugün geriye dönüp baktığımızda bunu başarmış olduğumuzu görüyorum. Sizlere son bir şey söylemek istiyorum. Kariyerinizin bundan sonraki bölümünde her şeyden önce kendinize güvenin ve bildiklerinizden emin olun. Şunu da unutmayın ki nerede olursanız olun bu süreç zarfında edinmiş olduğunuz bilgi birikimi ve tecrübe sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır. Ben, bu ekibin bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum ve bu böyle kalacak. Hepinize başarılar diliyorum.

“Zamanı Doğru Belirleyin”
Beş yıl boyunca TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin genel müdürlüğünü yapan Cansel Turgut Yazıcı, yabancı sermayeli bir şirkette kariyerine devam etmek için istifa etmiş. “Ayrılmamın nedeni tamamen profesyoneldi, yabancı menşeli bir firmada kariyerime devam etmek istedim” diyen Yazıcı, ayrılık zamanının doğru belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor:

“Veda konuşmamda birkaç konu üzerinde durdum. Birincisi profesyonel yöneticilikte her zaman değişiklikler olabileceği ve bunun çok normal olduğuydu. İkincisi ise benim ayrılmamın onlar için aslında  kariyer yolunu açacağıydı. Üzerinde durduğum üçüncü nokta ise kişisel kariyer planlarında zamanlamanın çok önemli konusuydu. Zor da olsa doğru zamanda ayrılıkların yapılması gerektiğini söyledim. Onlara, iş hayatında duygusal davranışlar yerine mantıklarını kullanmaları gerektiğini anlatmaya çalıştım. Açıkçası ben ayrılırken kurduğum sistemin işlemesini istedim.

O nedenle  mesajımın yapıcı ve bir o kadar da dürüst olmasına çalıştım. Çalışanlarım ise beni hiç unutamayacağım şekilde uğurladılar. Bugün halen hatırladıkça duygulanıyorum ve ekibimle gurur duyuyorum. Ayrılırken bana bir hediye aldılar. Hediyenin içine yazdıklarını asla unutamayacağım. İçindeki metinde ‘Bir gemi varmış yolcuları kaptanlarıyla yol almayı çok severmiş. Kaptan bir gün gemiden inmek istemiş yolcular çok üzülmüş. Ama bakmışlar değiştirebilecekleri bir şey yok Kaptanları kendilerini hatırlasın diye ona bir hediye vermek istemişler…’ Verdikleri hediyeyi o gün bugündür çıkarmadan takıyorum ve ne zaman baksam o günkü ekibimi gururla hatırlıyorum.”

“Herkesin Tek Tek Elini Sıktım”
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su Gökhan Buğday, Sabiha Gökçen’e transfer olmadan önce genel müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Havaş’ta birlikte çalıştığım personelime açıkçası veda etme şansı bulamamış. Çünkü ayrılma kararım çok ani olmuş. Ancak Havaş’ta Antalya İstasyon başmüdürlüğü görevinden, İstanbul’a Havaş genel müdür yardımcılığı görevine atandığı dönemde ayrılırken 300 çalışma arkadaşına bir konuşmayla veda etme şansı bulduğu için çok mutlu.

Buğday, “Bir üst düzey yönetici için ideal olan ayrılırken personeliyle benim yaptığım gibi yüz yüze vedalaşabilmesi. Hepsinin teker teker elini sıkabilmesi ve onlara teşekkür edebilmesi. Havaş’ta bunu yapma şansını yakaladım. Eğer bir yönetici yapabiliyorsa böyle veda etmeli. Ama olmuyorsa yazılı bir metinle herkese teşekkür ederek veda edebilir” diyor.

Kısa ama etkili bir konuşma yapan Buğday, özetle şunları söylemiş:
“Hizmet sektöründe başarı zordur. Ancak biz bunu mükemmel ekip ruhumuz sayesinde başardık. Bu da hepimizin özverili ve disiplinli çalışması sayesinde gerçekleşti. Ortada bir başarı varsa bu benim değil hepimizin sayesinde oldu. Benim birinci görevim gerçeği tanımlama, son görevim ise teşekkür etmektir.”

Nedim Esgin/ Darty Ceo’su

“İç Motivasyonu Bozmayın”
Nedim Esgin, profesyonel kariyerine noktayı koyduğunda mesleğinin zirvesindeydi. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Arçelik’in genel müdürüyken istifa ettiğinde, ayrılığı çok konuşuldu. “İstifa ettiğinizde dedikodu ortamı yaratmayın. Neden ayrıldığınızı çalışanlarınıza en doğru biçimde anlatın” diyen” Esgin, veda yazısında bile ekibini motive etmeyi unutmadı:

Başarılarınızla Gurur Duydum
Arada sırada şirketimizden ayrılan arkadaşlardan kısa bir veda mesajı alırız. Bugün de benimkine sıra geldi. Üç yıldan biraz fazla süredir beraberiz. Bu süre zarfından yapılanları, başarılarınızı gözümün önünden geçiriyorum ve hakikaten gurur duyuyorum. Türkiye’de Arçelik gibi büyük ve lider bir şirketin, daha çok kazanma ve daha başarılı olma azmi ve kültürü beni en çok etkileyenlerin başında geliyordu. Sizde olan bu güç ve azim, şirketimizi dünyanın sayılı şirketlerinden birisi yapacaktır.

Hedeflerinizin Peşini Bırakmayın
Buna gerçekten inanın ve bu hedefin peşini sakın bırakmayın. Ben 21 yıl profesyonel yönetici olarak grubumuzun değişik şirketlerinde gururla ve onurla çalıştım. Hayatımda yeni bir sayfa açma ve daha başka projelerin içinde yer alma arzum beni bugüne getirdi. Arçelik’i bir dünya devi yapmanızı büyük bir zevkle izleyeceğim. Sizde olan bu güç ve azim şirketimizi dünyanın sayılı şirketlerinden biri yapacaktır. Buna gerçekten inanın ve bu hedefin peşini sakın bırakmayın.”

Yaşar Büyükçetin / Sofra Grup Ceo’su

“İşe Başlamaktan Daha Önemli”
Yaşar Büyükçetin, Sofra Grubu’nun CEO’su. Uzun yıllar P&G Türkiye’de görev yapan ve daha sonrasında kendi lojistik şirketi Cargotech’i kurmak için istifa eden Büyükçetin, bugüne kadar ayrılık kararlarını son ana kadar açıklamamış. “Ayrılık prosesi işe başlamaktan daha önemli” diyen Büyükçetin, 14 yıl önce P&G’de yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Kimseye Söylemedim
Yaklaşık 16 yıl Procter&Gamble Türkiye’de görev yaptım. Makine mühendisi olarak girdiğim şirkette sırasıyla fabrika müdürü ve yönetim kurulu üyesi oldum. 1993 yılının sonunda ise çok da güzel bir kariyer yaparken kendi hedeflerim ve girişimciliğimi kullanmak adına çok sevdiğim şirketimden ayrıldım. Tabii bu benim için hiç de kolay olmadı. P&G’den ayrılacağıma kendi kafamda karar verdiğimde hiç kimse ile paylaşmadım ve hissettirmedim. Asistanım bile en son güne kadar ayrılacağımı bilmiyordu.

Koşarak Çıktım
Önce veda konuşması yapmadan sessiz bir şekilde gitmeyi düşündüm. Ancak son anda tüm çalışanları yemekhanede toplayarak hazırlıksız bir konuşma yaptım ve özetle şöyle dedim: “Bu şirkete sıradan bir mühendis olarak girdim. Sizin de desteğinizle çok güzel bir kariyer yaptım. Birlikte çok güzel işler başardık. Şimdi sizden istediğim sanki ben ayrılmamışım gibi çalışmalarınıza devam etmeniz ve beni mahcup etmemeniz.” Konuşmanın sonunda ağlayanları görünce dayanamadım. Konuşmamı keserek koşar adımlarla dışarıya çıktım. Daha sonra ben de ağlamaya başladım.

Vedasını Borges’in Şiiriyle Yaptı
Pembe Candaner, Özel İstihdam Büroları Derneği Kurucu Başkanı. Uzun yıllar genel müdürlüğünü yaptığı Adecco’dan ayrılırken çok sevdiği çalışanlarına Jorge Luis Borges’in bir şiiriyle başlayan duygusal bir veda konuşması yaptı. Bu çok bilinen şiir şu dizelerle başlıyor: “Eğer yeniden başlayabilseydim yaşama, ikincisinde daha çok hata yapardım!
Kusursuz olmaya çalışmazdım, sırtüstü yatardım…
Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar; çok az şeyi ciddiyetle yapardım!” ve hepimizin bildiği o duygu dolu satırlarla devam ediyor.

Ayrılığın Anlamı
Böyle buyurmuş usta şair. Ben de yaşamım boyunca hep pişman olmayacağım şeyleri yapmaya çalıştım ve de yaptım. Sadece yapmak da yetmiyor, ‘zamanlama’ da çok önemli. Bir şeyi geç olmadan yapmak, yapabilmek. Galiba bu, o işi yapmaktan, o kararı uygulayabilmekten daha da zor. İşte bizler de yeni başlangıçlara yer açabilmek, yeni yolculuklara çıkabilmek, yeni yerler yeni yolcular tanıyabilmek, sadece kendimize değil başkalarına da bu imkanı verebilmek için veda zamanını, hüzünle ve aynı zamanda da sevinçle de yaşayabilme cesaretini gösterebilmeliyiz. Bugün benim için bir veda zamanı…

Dostluğumuz Hep Sürecek
Yıllar boyu, uçsuz bucaksız yerlerde bir birine paralel şekilde, bir birine destek olarak uzayan giden rayları düşünün. Daima beraberdirler. Birbirine paralel şekilde, olmayacak yükleri taşırlar. Omuzlarında taşıdıkları yüklerden hiç gocunmazlar, hiç yorulmazlar. Üzerlerinden binlerce, yüz binlerce yolcu, yük, hayal, sevinç, ayrılık, kazanç ve kayıp geçer durur. Her hava şartına birlikte karşı koyarlar. Ama hiç yılmazlar. Sonra bir kavşağa gelirler. İşte bu kavşak onları ayıran kavşaktır. Ne yapsalar bunu engelleyemezler.

Teşekkür ve İyi Dilekler
Ben de sizlerle böyle bir yolculuk yaptım... Hiç unutmayacağım bir yolculuk bu... Sizlerle var oldum, imkansızları ve zoru hep sizlerle birlikte var ettik. Hep beraber  güçlü olduk. Bugünden sonra artık yolunuza bensiz devam edeceksiniz. Ama bilin ki başarılarınızı büyük bir gururla izliyor olacağım. Hepinize  bana verdiğiniz destek ve güven  için, ayrıca bana inandığınız ve hayallerimi gerçekleştirme fırsatı verdiğiniz için de ayrıca  çok teşekkür ederim.  Yarın, hepimiz için yeni bir gün… Hava şartları ne olursa olsun, yürümeye devam... Yolunuz, yolumuz hep açık olsun… Sevgiyle kalın…”

Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.trHaber : Capital Online / 01 Mart 2009 Pazar
YORUMLAR (9)
Misafir
Mükemmel ve derslik bir yazı olduğuna inanıyorum. Tebrik ederim
11 Şubat 2011 Cuma

+1
Misafir
Oldukca faydalı ve icten bir derleme..elınıze saglık
08 Mart 2011 Salı

0
Misafir
ya ciden güzel ama uzun
10 Nisan 2011 Pazar

0
Misafir
çok güzel bir yazı
27 Mart 2012 Salı

0
Misafir
harika ....
03 Nisan 2012 Salı

0
Misafir
hepsi birbirinden anlamli metinler. bazi kisiler bulundujklari pozisyonlara bosuna gelmiyorlar. onlarin aklina, agzina saglik. derleyenlerin de emegine saglik...
22 Nisan 2012 Pazar

0
Misafir
HER AYRILAN BÖYLE OLSA YIKIP DÖKÜP GİDENLER ÇOK...
08 Haziran 2013 Cumartesi

0
Misafir
CAPİTAL SİTESİNİN ÇOK DEĞERLİ ÇALIŞANLARI BENİM GİBİ VEDAYA HAZIRLANANLAR İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ ÇALIŞMA BİÇİLMEZ BİR KAFTAN OLMUŞ.ELLERİNİZE VE YÜREGİNİZE SAĞLIK.TEŞEKKÜRLER.
14 Temmuz 2013 Pazar

0
Misafir
Gerçekten etkileyici bir yazı olmuş.
29 Temmuz 2014 Salı

0

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
50 Bin Marka Nereye Gitti?
Şirketler taksi ve kamyon şoförlüğü yapmış kişileri pazarlamacı yapmadıkları, yaşın değil tecrübenin ön planda...
Misafir tarafından gönderildi
Stok Devrimi
Çok faydalı bir paylaşım.
Misafir tarafından gönderildi
Türkiye’nin en büyük 50 global şirketini araştırdık.
Asım Kibar,"Makine gibi çalışan şirket kuracağız"
Şirketler, İK departmanlarını yeniden tasarlıyor.
Faik Açıkalın," Hızlı ve organik büyüyeceğiz "
Duayen işadamı Asım Kibar'ın başarı formülleri


Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.