Capital'e abone olun.
TALİP YILMAZ
Para Yatırım
Talip Yılmaz
12.04.2017
Beklentiler iyimserleşiyor

PORTFÖY BAROMETRE

Geçen sayımızda yayınladığımız anket sonuçlarında yüksek volatilitenin devam edeceği yönünde görüşler bildiriliyordu. Fitch’in not düşürmesine rağmen, gelişen piyasalara para girişinden Türkiye de nasibini aldı ve şubat ayı beklentilerin ötesinde iyimser bir havada geçti. Nisan ayında yapılacak olan referanduma kadar iyimser havanın devamı bekleniyor. 13 finans şirketinin üst düzey yöneticisi ile yaptığımız anketin sonuçları şöyle:

 

BORSA: Geçen sayımızda, aşağıda en düşük 75.000-80.000 bandı öngörülürken son ankette 80.000 altı öngörülmüyor. Yine önceki sayıda en yüksek 1 katılımcı 85.000-90.000 bandını öngörüyordu. Son durumda sekiz katılımcı bu bandı öngörüyor. İki katılımcı ise 90.000-95.000 bandına işaret ediyor.

DOLAR/TL: Ocak ayında 3,94’le zirve yapan dolar/TL için geçen ankette en düşük 3,80-3,90 bandı öngörülüyordu. Son anketimizde sadece bir katılımcı 3,80-3,90 bandına işaret ediyor.  Ana trendin 3,60-3,80 bandında oluşması bekleniyor.

GÖSTERGE FAİZ: Borsa ve dolar/TL’deki iyimser havanın gösterge faiz tarafına çok da fazla yansımadığı görülüyor. Enflasyonun yüksek seyrini en azından yılın ilk yarısında koruyacağı tahminleri ile birlikte geçen sayımızda olduğu gibi bu sayıda yapığımız ankette de genel beklenti 11,00-11,50 bandı.

 

TAKVİM

FED kararı önemli

 

2 Mart: Euro Bölgesi, işsizlik oranı

3 Mart: Türkiye, TÜİK Üfe verileri

8 Mart: Türkiye, sanayi üretim endeksi

10 Mart: ABD, Tarım dışı istihdam verisi

13 Mart: Türkiye, cari açık

15 Mart: Türkiye, işsizlik oranı

15 Mart: ABD, FED faiz kararı

16 Mart: İngiltere, MB faiz kararı,

16 Mart: Türkiye TCMB faiz kararı

17 Mart: ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanımı

21 Mart: İngiltere TÜFE verileri

 

Euro/dolar ve Euro/TL’de beklenti nedir?

“Euro, stabil kalma eğiliminde”

Çelik Motor Genel Müdürü Özgür Maraş

Euro/dolar ve Euro/TL paritesinde beklenti referanduma kadar ne yöndedir?

Kapital FX Genel Müdürü Gökalp İçer

“Euro/dolar paritesi açısından aşağı yönlü riskler halihazırda bir adım öne geçti. 1,05’in altında kalıcılık sağlayacak bir fiyat hareketinde, biraz da doların katkısıyla dip arayışı söz konusu olabilir. Bu da 1,0340 seviyesine doğru bir geri çekilme anlamına gelecektir. 1,08’in altında kaldığı sürece aşağı gitmeyi isteyen bir parite olacak.

Euro/TL, parite hareketinden etkilenirken; diğer yandan dolar’/TL’deki yön de önemli olacak.

TL son dönemde özellikle dolar karşısında tarihi dibi gördükten sonra yüzde 7’lik bir ralli yaptı. Buna bağlı olarak Euro/TL de 4,17 seviyelerinden 3,79’a indi. TL’de değerlenme eğiliminin, referanduma kadar sürmesini bekliyoruz. Değerlenmese bile en azından stabil kalacak ve aşırı volatilitenin önüne geçilecektir. Bu da halihazırdaki TCMB proaktivitesi ve TL sıkılaştırmasıyla olacaktır. Dolar kuru, 3,50’nin altına geçer ve Euro/dolar 1,0340 dibini kırarsa Euro/dolar 3,60’a kadar çekilebilir. 1,05’i koruyan bir Euro/dolar ve 3,70 üzerine geçen bir dolar kuru ise Euro/TL çaprazını 3,90 üzerine götürür.”

 

 

BES FON

Son dönemde borsada yaşanan yukarı yönlü hareketin emeklilik fonlarına da yansıdığını görüyoruz.

31 Ocak, 23 Şubat tarihleri arasında en çok kazandıran emeklilik fonlarına bakıldığında birinci sırada Vakıf Emeklilik Grup Esnek Beyaz Emeklilik Yatırım Fonu yüzde 4,04 getiriyle ilk sırada yer alıyor. Diğer dokuz fon ise hisse fonlardan oluşuyor. İkinci sırada Garanti Emeklilik Gruplara Yönelik Hisse Fonu yüzde 3,76 getiriyle yer alıyor. Üçüncü fon ise yüzde 3,75 getiriyle Fiba Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Fonu.

 

 

GÖRÜŞ

Riskten kaçınma dönemi

Türkiye ekonomisine güvenin artması ve emsallerine göre önceki dönemlerde dolar bazında ucuz fiyatlama nedenleriyle Borsa İstanbul yıla kuvvetli giriş yaptı. 2013’teki tarihi zirvesine doğru bankacılık hisseleri öncülüğünde ilerleyen endeks, şubat ayı içinde 88.500 direncini kırmayı üç kez denedi ancak başarılı olmadı. Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz şöyle konuşuyor:

“Küresel anlamda FED kaynaklı endişelerin de yoğunlaşacağı referandum sürecinde kâr realizasyon periyotları sıklaşabilir. Ancak, kuvvetli duruşu ile endeksin kısa vadede 80.000 altına sarkması olası gözükmüyor ve referanduma kadar 80.000-85.000 bandı ön plana çıkıyor. Referanduma kadar yurt içi ve yurt dışı kaynaklı riskler, piyasalarda daha yoğun görülebilir. Bundan dolayı, riskten kaçınma amaçlı portföylerde mevduata ve tahvile önemli derecede pay ayrılmalı. Altın da güvenli liman özelliği ile portföylerde yer alabilir.”

 

YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY

FAİZ/GÜVEN İÇİN TL: Güvenli strateji uygulamaya devam etmek gerekiyor. Dolarda potansiyel sınırlı gibi. Bu yüzden portföylerde sabit getirili menkul kıymetlere ağırlık verilmeye devam ediliyor. Yine mevduat ve devlet tahvili alma yoluna gidilebilir. TL mevduat en iyi opsiyon olarak öne çıkıyor. Özel sektör tahvili de yatırımcıların alternatif getiri açısından takip etmesi gereken bir yatırım aracı.

DÖVİZ/DOLAR PAYI ARTABİLİR Önemli bir TL sıkılaştırması var. Efektif fonlama oranı geçen ay yüzde 10,39 seviyesine doğru yükseldi. Merkez Bankası’nın bankaları yüzde 11’den fonlamaya başlamasından bu yana TL’de belli oranda değer kazancı sağlandı. Bundan sonra TL’de değer kazancı olmakla birlikte bunun sınırlı olacağı tahmin ediliyor. FED etkisiyle yeni hareketler olabileceği ihtimaliyle dolar oranı portföylerde bir miktar artırılabilir.

BORSA/ DİRENÇ NOKTALARINA GELDİ Borsada ocak ayında banka hisseleri önderliğinde yaşanan ve son dönemin en güçlü yabancı talebiyle gerçekleşen yukarı hareket, uzun vadeli güçlü direnç noktalarına yaklaştı. İlk etapta bu seviyeleri aşma denemeleri, borsada ara kâr satışlarına neden olabilir. İşte bu geri çekilmelerin ardından orta vadeli yükselişin sürdüreceği belirtiliyor. Bu durumda, portföylerde hisse senedi oranı artırılabilir.

ALTIN/ GÜVENLİ LİMAN Ons fiyatı 1.250 dolar seviyelerinde ciddi direnç ile karşılaşıyor. Geçmişte 1.300 civarından ciddi fiziksel satış gelmişti. Bu nedenle ons bazında kısa dönemde yükselme hareketi sınırlı olabilir. Ancak dolar tarafında yaşanacak olası yükselişler, gram/TL tarafında altını destekleyebilir. Bu durumda konuştuğumuz uzmanlar, portföylerde altın tutulmaya devam edilmesi tavsiyesini sürdürüyor.