Capital'e abone olun.
TALİP YILMAZ
Para Yatırım
Talip Yılmaz
16.03.2017
Hareketlilik devam ediyor
2016 yılındaki yüksek volatilite, 2017’nin ilk ayında da devam etti. Dolar/TL politika faizinin artırılmadığı bir ortamda rekor kırmayı sürdürürken, altın yatırımcısının da gram/TL bazında yüzü güldü. Dolar bazında ucuz kalan hisse senedi piyasasında da yükselişler oldu. Bu ortamda 11 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yöneticisiyle nisan ayında yapılması beklenen referandum süreci kadar piyasa beklentilerini analiz ettik.
BORSA: Nisan ayındaki referanduma kadar piyasa gündemi yoğun. Bu dönemde endeksin dolar bazındaki değerlemeleri de dikkate alındığında aşağıda 75.000 altı çok fazla öngörülmüyor. Yukarıda ise gelinen seviyelerle birlikte potansiyel sınırlı görünüyor. Ana beklenti 75.000- 80.000 bandı. Ancak yukarıda 90.000 beklentisi olan uzmanlar da var.
DOLAR/TL: Nisan ayına kadar olan dönemde Merkez Bankası’ndan sert bir faiz artışı beklentisi olmadığı için kurda 3,70 önemli destek olarak görülüyor. Katılımcılar, bu seviyenin altını öngörmüyor. Önce çıkan bant, 3,80, 3,90 aralığı. Piyasada olumsuzlukların devam etmesi durumunda 4,00 seviyesinin üzerinin test edileceğini düşünen uzmanlar da var.
GÖSTERGE FAİZ: Enflasyonist baskıların devam ettiği bu ortamda, gösterge faizde tek haneye dönüş beklentisi şimdilik yok. Yapılan değerlendirmelerde yüzde 11,00-11,50 aralığı öne çıkıyor.

TAKVİM
FED kararı önemli

1Şubat: ABD, FED faiz kararı,
2 Şubat: İngiltere, MB faiz kararı,
3 Şubat: Euro Bölgesi, ÜFE verileri
3 Şubat: ABD, Tarım dışı istihdam verisi
3 Şubat: Türkiye, TÜİK Üfe verileri
8 Şubat: Türkiye, sanayi üretim endeksi
14 Şubat: Türkiye, cari açık
15 Şubat: Türkiye, merkezi yönetim bütçe dengesi
15 Şubat: Türkiye, kapasite kullanımı
22 Şubat: Euro bölgesi, TÜFE veriler

1SORU 1YANIT
"Dolar,güçlükalmayadevameder"
“Dolar, güçlü kalmaya devam eder” İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın Türkiye’nin kredi notunun yanında en çok izlediğimiz konu, dolar kuru. Önümüzdeki dönemde beklentiler ne yönde? ALH Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan “Nisan ayına kadar majör bir değişiklik olmazsa kur tarafında bir süre daha yüksek seyrin devam edeceği görüşündeyiz. TC Merkez Bankası, enflasyonu ön planda tutarken finansal istikrarı görmezden gelmiyor ve hızlı yükselen kur, cari görünümde iki taraf için de risk oluşturuyor. Bu nedenle kurdaki gelişmelere Merkez Bankası’nın duyarsız kalması beklenemez. Buna karşın kısa vadeli dalgalanmaların olası olduğunu ve bunun da kur tarafında 3,90–4,00 arasındaki dalgalanma ile kendini göstereceğini öngörüyoruz. Burada ayrıca doların da ABD’nin yeni başkanı Trump’ın ekonomi programı netleştikçe, yılın ilk çeyreğinde güçlü kalmaya devam edeceği düşüncesindeyiz. 2017’ye ilişkin görüşlerini henüz paylaşmamış bir FED var ve şahin kalması bekleniyor.”

BES FON
YABANCI HİSSE VE ALTIN FONLAR KAZANDIRDI

Ocak ayında kurda yaşanan artışlar, gram/TL bazında altın fiyatlarını da yukarı taşıdı. Yine dolar bazında ucuzlayan borsada yapılan alımlar, hisse senedi yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bu ortamda yılbaşından 25 Ocak’a kadar olan sürede en yüksek performansı sergileyen 10 BES fon, tür bazında farklılıklar gösterdi. En yüksek getiriyi yüzde 12,26 getiriyle Anadolu Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek EYF elde etti. Onu 11,44 getiriyle Allianz Yaşam ve Emeklilik Altın EYF ile yüzde 11,30 getiriyle AvivaSA Emeklilik Bric Ülkeleri Esnek EYF takip etti.

GÖRÜŞ
“Defansif portföy oluşturulmalı”

2017’nin ilk yarısında referandum süreci, yurt içi piyasaların ana gündemini oluşturacak. Bu süre zarfında 1 Şubat ve 15 Mart FED toplantılarını takip ediyor olacağız. Trump’ın 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturması sonrası daha kapalı bir ekonomik anlayış izleyecek ABD ekonomisi için Trump’ın neler yapacağı ve 100 günlük süreç önemli olmaya devam edecek. Borsa açısından bakıldığında son yükselişlerin ardından TL bazında iskontonun azaldığı yorumunu yapan Işık FX Genel Müdürü URAN IŞIK şunları söylüyor: Referandum sürecine kadar olan süreçte riskten korunabileceğimiz enstrümanlarla defansif bir portföy oluşturmak tercih edilebilir. Bu ortamda ağırlıklı TL mevduat ile altın tercih edilebilir. Hisse alacaklar içinse sektör bakımından cam ve savunma sanayi öne çıkacaktır. Yabancı yatırımcı bu dönemde temkinli duruşunu devam ettirecektir. Muadil ülkelere göre ödediğimiz reel faiz de çok cazip olmadığı için, referandum sürecine kadar negatif baskı ortamı sürebilir.”

YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY
FAİZ / MEVDUAT ÖNDE
TCMB’nin son dönemde uyguladığı politikalar ve enflasyonda kur geçişkenliği ve gıda kaynaklı yükseliş beklentisi kısa vadede faizlerde aşağı yönlü bir trend oluşmasını engelliyor. Piyasanın önündeki riskler de dikkate alındığında en öne çıkan yatırım aracı mevduat olmayı sürdürüyor. Biraz iyimserler özel sektör tahvili (ÖST) önerisinde de bulunuyor. Tahvil ve bono tavsiyesi ise çok sınırlı.
DÖVİZ / AĞIRLIĞI AZALIYOR Kurda yaşanan sert yükselişlere karşı Merkez Bankası’nın ürettiği politikalar, görünen o ki sınırlı etki gösteriyor. Bundan sonraki süreçte içerde referandum beklentisinin yanında FED politikaları kur üzerinde belirleyici olacak. Ancak gelinin seviyeler de dikkate alındığında, aşağı hareket beklentisi düşük ama yukarı ivmelenme de çok fazla beklenmiyor. Bu da portföylerde dolar ağırlığını aşağı çekmeye devam ediyor.
BORSA / POZİSYON AZALTILMALI Yatırım eğilimlerinin daha defansif bir yapıya büründüğünü görüyoruz. Borsa için yapılan değerlendirmelerde geçen ay ‘hisse ağırlığını artırın’ diyen uzmanların, bu ay ‘hisse ağırlığını azaltın’ tavsiyeleri dikkat çekiyor. Hisse senedi alacak olanlara da döviz artı pozisyona olan temettü verim potansiyeli yüksek, ihracat geleri olan şirketleri mercek altına almaları öneriliyor.
ALTIN / PORTFÖYLERDE OLMALI Altın ons/dolar bazında yukarı yönlü hareket potansiyeli sınırlı. Dolar/TL kuru içinse yakın dönemde daha dalgalı bir görünüm beklentisi var. Bu nedenle altının gram fiyatında görülen zirve seviyeleri olan 150 TL’nin biraz altında dalgalı bir görünüm oluşması beklentisi hakim. Bu ortamda portföylerde sınırlı oranda altın bulundurulmaya devam edilmesi uzmanlarca öneriliyor. Bankaların altın hesap ürünleri de kullanılabilir.