Capital'e abone olun.
EN ETKİN SLOGANLAR

En etkin sloganlar

Türkiye’nin en dikkat çeken sloganlarını da, uzmanların değerlendirmeleriyle bir araya getirdik.

Son Güncelleme: 01.09.2005

Sloganlar Türkiye’de şimdiye kadar çok ciddi bir araştırmaya konu olmadılar. Ancak, onlar markaların iddialarını ve felsefelerini ortaya koyan en önemli iletişim araçları. Hatta bir sloganla markayı ölümsüz kılmak bile mümkün.

Örneğin, bugün Jill çoraplarını hatırlatan, ürünün piyasadaki gücü değil, “Atın atın, eski çoraplarınızı atın…” sloganı oldu. Bu marka yalnız değil. Benzer çok sayıda şirket ve marka da var. Capital, bu özel araştırmasında, “slogan” seçmenin önemini ortaya koyarken, Türkiye’nin en dikkat çeken sloganlarını da, uzmanların değerlendirmeleriyle bir araya getirdi. 

Anadolu Grubu, 1970 yılında bira pazarında markaya yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, pazardaki marka ve sloganların tüketici algısında birbirine karıştığını ortaya koyuyordu. Bunun üzerine Efes Pilsen, markasını yeniden konumlandırma kararı aldı.1976 yılında reklam ajansını seçmek için konkur açtı. Konkuru en yüksek teklifi vermesine rağmen Ajans Ada, “Bira bu kapağın altındadır” sloganıyla kazandı.

Sloganın kullanıldığı reklamlarda, neşeli, şakacı, hayatı yaşayan bir biracı tiplemesi yaratılmıştı. “4 kafadar” adı verilen bu biracıların rol aldığı reklamların biçimleri değişse de hepsinde aynı slogan kullanılıyordu: “Bira bu kapağın altındadır”. 1977 yılında gerçekleştirilen araştırmalarda slogan, ülke genelinde yaklaşık yüzde 90 oranında tanınıyordu. Efes Pilsen artık Türkiye’nin lider bira markası olmuştu.

O yıllarda Efes Pilsen’in lider olmasında çok büyük rolü olan bu slogan, bugün hala Türkiye’nin en başarılı marka sloganları arasında ilk sıralarda. 20 yıl sonra bile pek çok reklamcı, marka ve pazarlama uzmanının aklına slogan denildiğinde bu slogan geliyor.

Türkiye Bira Grubu Pazarlama Direktörü Yüksel Gökbulut, “Bira bu kapağın altındadır” sloganının büyüklük ve lider tavır içerdiği için, uzun vadeli olduğunu söylüyor. Gökbulut, “Bu slogan ile bira eşittir Efes Pilsen olarak algılanılmaya başlandı” diyor.  


Etiketler: slogan,marka,pazarlama,Tüketici

Ben yardım istiyorum.Fazla Üretim ile ilgili slogan istiyorum.

melis tarafından 7.7.2015 15:54:01 tarihinde yazıldı.

Ben yardım istiyorum.Fazla Üretim ile ilgili slogan istiyorum.

melis tarafından 7.7.2015 15:53:58 tarihinde yazıldı.

corapla ılgılı slogan hıcmı yok

mıra tarafından 28.5.2015 21:56:47 tarihinde yazıldı.

corapla ılgılı slogan hıcmı yok

mıra tarafından 28.5.2015 21:56:46 tarihinde yazıldı.

corapla ılgılı slogan hıcmı yok

mıra tarafından 28.5.2015 21:56:46 tarihinde yazıldı.

corapla ılgılı slogan hıcmı yok

mıra tarafından 28.5.2015 21:56:45 tarihinde yazıldı.

corapla ılgılı slogan hıcmı yok

mıra tarafından 28.5.2015 21:56:41 tarihinde yazıldı.

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER