Capital'e abone olun.
YARATICI EKONOMİ İÇİN FORMÜLLER

Yaratıcı ekonomi için formüller

Akademisyen, yazar Richard Florida, yaratıcı şirketlerle onları destekleyen girişim sermayesinin nasıl giderek daha çok şehirlere akın ettiğini ve bunun ekonomik ve sosyal gelişme bakımından neanlama geldiğini açıklıyor.

Son Güncelleme: 01.03.2014

Akademisyen, yazar Richard Florida, yaratıcı şirketlerle onları destekleyen girişim sermayesinin nasıl giderek daha çok şehirlere akın ettiğini ve bunun ekonomik ve sosyal gelişme bakımından ne anlama geldiğini açıklıyor.

Yeni bir büyüme modeli
ABD ekonomisi, yeni bir büyüme modeline giden yolda bocalıyor. Birçok insan da bu büyüme modelinin içinde çelişkiler olduğunu düşünüyor. Hatta Tom Friedman bile New York Times’daki köşesinde doğal kaynaklara ve petrole sahip yerlerin başlarının “doğal kaynaklaneti’yle büyük dertte olduğunu yazmıştı.

Bana göre enerji sektörümüz, ne yazık ki roket bilimimiz değil, muhteşem bir çıkış yaptı. Bu büyük çıkışın yaşandığı yerler bizim doğal kaynak zengini eyaletlerimiz olan Teksas, Oklahoma gibi bölgeler.

Bu ülkede kişi başına GSYİH’de en yüksek verimlilik oranı kişi başına 100 bin doların üstünde bir tutar ile Texas, Midland’dadır ve bu seviye San Jose’nin çok üzerindedir. Bu konuda benim yorumum ise (11. Alıntının yapıldığı Florida araştırması kaynaklı makaleyi okumak için Richard Florida’nın “Yeni ekonominin gelişen ve kaybolan şehirleri" eserine bakınız, Atlantic Monthly,

October 2013. ) bizim eski büyüme modelimiz, yani otomobil, konut, banliyo odaklı modelimizin yerini benim “bilgi liderliğinde büyüme modeli" dediğim yeni bir büyüme modeline bıraktığı yönündedir.

İnsanlar Houston’ı bir enerji merkezi olarak görüyor. Bu doğrudur da... Ancak orada Amerika’nın en ileri teknoloji donanımlı insanları da var. Yani orada yazılım mühendisleriyle bilgi teknolojileri uzmanlarının olağanüstü boyutta yoğunlaşmaları söz konusu.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: Girişim,büyüme,sermaye,teknoloji,kaynak,Ekonomi

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER