Capital'e abone olun.
KRİZ NASIL FIRSATA ÇEVRİLİR?

Kriz nasıl fırsata çevrilir?

Yeni araştırmalar, kurumsal kaynakların aktif bir şekilde yeniden dağıtılmasının, ekonomik kriz dönemlerinde iyi günlerden bile çok

Son Güncelleme: 01.03.2014

Stratejiler değişirken kurumsal kaynakların paylaşımı yeniden gözden geçirilmezse muhteşem stratejik fikirler heba edilmiş olur. Bu sanki kulağa zaten bilinen bir gerçekmiş gibi gelebilir. Ancak McKinsey’in araştırmaları, daima göstermektedir ki istisnai olmayan, aksine sıklıkla karşılaşılan durum, atalet yani eylemsizliktir.

Aynı zamanda yeni CEO’ların azimli hamlelerine de ışık tutan yeni bir araştırmaya göre, bu denklemi finansal ve ekonomik krizler bile değiştiremiyor. Bu konuda cesurca önderlik yapan bir CEO’nun fikirlerinden ve ataletle başa çıkmakta kullanılan 10 teknikten bahsedeceğiz.

Görsele tıklayın.
Yeni araştırmalar, kurumsal kaynakların aktif bir şekilde yeniden dağıtılmasının, ekonomik kriz dönemlerinde iyi günlerden bile çok daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Organizasyonların büyük bir çoğunluğu, kendi kaynaklarını yeniden dağıtmakta inanılmaz derecede yavaş kalıyor.

Örneğin birden fazla alanda faaliyet gösteren şirketlerin, yeniden tahsis etme alışkanlıklarını analiz eden geniş ölçekli bir araştırmayı tamamladığımızda, çoğunun kendi portföylerindeki işlerin her birini, 1990-2005 yılları arasındaki dönemde kurumsal sermayelerinin aynı oranında ödüllendirdiklerini gördük.

Oysa yeniden tahsisat işini çok daha aktif bir şekilde yapan organizasyonlarda ise getiriler, çok daha yüksek olurken aynı zamanda daha az sıklıkta oynaklığa rastlanıyordu. Bu bulguları(1) üst düzey yöneticilere anlattığımızda ise bizden genellikle finansal krizle ardından gelen durgunluk döneminin etkilerinden bahsetmemizi istiyorlar.

Aslında bu şekilde, güçlüklerle dolu bir ekonomik ortamın şirketleri yeni değer kaynakları aramaya zorladığını ve kaynak tahsisi alışkanlıklarında daha sert değişikliklere yol açtığını ileri sürüyorlar. Aslında bunun hiç de doğru olmadığı ispatlanmış durumda.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: strateji,kaynak,Kriz,Şirketler,Ekonomi,Kurumsal,sermaye

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER