Çıta hızla yükseliyor

Beyaz eşyadan otomotive, ambalajdan tekstile bu yeni yeşil standartların neler olduğunu ve gereklerini araştırdık...

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Çıta hızla yükseliyor


ÇITA NEDEN YÜKSELDİ?
Peki bu sektörler bu noktaya nasıl geldi? Son yıllarda dünyanın en önemli gündem maddesi iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik. İklim değişikliğinde gerekli önlemlerin alınması için de enerji verimliliğinin büyük önemi var. Bir ürünün çevreye olan etkilerinde, ömrü boyunca tükettiği enerjiden gelen etkinin toplam içindeki payı yüzde 94-95 seviyesinde. Bu nedenle enerji verimli ürünlerin kullanılmasıyla iklim değişikliğine pozitif katkı sağlandığı açık. İşte bu gerçekten yola çıkarak tüm şirketler, ürettikleri ürünlerde daha az enerji tüketmeyi misyon edinmiş durumda. Otomotiv sektörünün dünyadaki karbon saliminin yüzde 12’sini, petrol tüketiminin ise yüzde 25’ini oluşturduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Dolayısıyla otomotiv sektörü de küresel ısınma sorununa katkıda bulunuyor” diyor. Otomotiv sektörü bu nedenle son yıllarda elektrik motorlu araçlarla kullanımda sıfır karbon değerine ve çok düşük bakım ve kullanım maliyetlerine ulaşmaya çalışıyor. Hükümetler de bu konuda en büyük destekçi. Birçok ülkede enerji kullanımında verimli olmayan ürünlerin satışı yasaklanıyor. Bu durum da şirketleri enerji verimliliği sağlama yarışına sokuyor. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu da AR-GE’ye ayrılan bütçelerdeki artış ve dolayısıyla ortaya çıkan yüksek teknolojinin beyaz eşya sektörünün bu gelişiminin en önemli nedenleri olduğunu söylüyor.

NEREYE GİDİYOR?
Önümüzdeki dönemde şirketlerin enerji verimliliği konusunda daha çok yol alması ve tasarruflu ürünlerde çıtayı daha da yükseltmesi bekleniyor. Beyaz eşya sektöründe 2015’e dek artık tüm ürünlerin A enerji seviyesinin üzerinde olması planlanıyor. Bu konuda yasal uygulamalar da devrede. 1 Temmuz 2012’den itibaren A+’ın altında enerji seviyesine sahip buzdolabı üretiminin yasaklanması bu konuda atılan ilk önemli adım oldu. 1 Aralık 2013’ten itibaren ise tüm A enerji sınıfı çamaşır ve bulaşık makinelerinin üretilmesi ve ithal edilmesi durdurulacak. Bu tarihlerden itibaren sadece A+, A++ ve A+++ enerji sınıfındaki cihazların üretilmesi ve ithal edilmesine izin veriliyor olacak. Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural da, “Buzdo-laplarında, çamaşır ve bulaşık makinelerinde ise sadece A++, A+++ ürünler görüyor olacağız” diye konuşuyor. Otomotiv sektöründe de çıta daha çok elektrikli araçlarda yükselecek gibi görünüyor. 2020 yılında elektrikli araçların pazarın yüzde 20’sini oluşturacağı öngörülüyor. Gidişat tekstilde de standartların yükseleceğine işaret ediyor. Rekabet açısından çıtanın yükselmesinin dünyanın sürdürülebilirliğini devam ettirmek adına önemli olduğunu belirten Yeşim Tekstil yetkilleri, “2015’ten sonra çıta daha da yükselecek ve çevre şartlarına uygun üretim yapmayan şirketlerin, markaların ürünlerine talep ciddi biçimde azalacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.