Doğa dostu ambalajlar

Sürdürülebilirlik trendinin bir ayağını da ambalajlar oluşturuyor.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Doğa dostu ambalajlar

SARFİYAT ÖNLENDİ
Cam, özellik kaybı olmadan hep sağlıklı kalan ve kalite kaybı olmadan geri dönüştürülebilen tek ambalaj malzemesi olarak en çevreci ambalaj malzemesi kabul ediliyor. Dünyanın 5’inci ve Avrupa’nın 4’üncü büyük cam ambalaj üreticisi olan Anadolu Cam, ürünlerinde geri dönüşümlü plastik separatör kullanarak yılda 9 milyon karton separatör sarfiyatını önledi. Anadolu Cam, ayrıca ürünlerinde hafifletme çalışmalarıyla üretilen ambalajın hacminde, dayanıklılığında ve görsel kalitesinde kayıp olmaksızın hammadde, enerji ve su tasarrufu sağlıyor. Anadolu Cam Kalite, Çevre ve Teknik Standartlar Müdürü Haluk Şardağ, “2010 yılından bu yana sadece hafifletme çalışmalarımız sonucunda sağlanan cam tasarrufu, 40 bin 432 tonu, atmosfere salınımı önlenen karbondioksit miktarı ise 30 bin tonu buldu” diyor.

Şirket, 2011’de başlattığı “Cam Yeniden Cam” projesiyle 2020 yılına kadar cam üretiminde yüzde 60 geri dönüştürülmüş cam kırığı kullanma hedefiyle hareket ediyor. Proje kapsamında cam ambalaj atıklarını toplamada etkili yöntem olan cam kumbaraları belediyelere hibe ediliyor. Bu projeyle şimdiye dek 169 bin ton camın çöpe gitmesi önlendi. Böylece 61 bin otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer karbon emisyonu önlendi. Şardağ, “Bu sayede elde edilen enerji tasarrufları 7 bin konutun ısınma ve sıcak suyunu karşılayacak seviyede. Şu ana kadar üretimde kullanılan geri dönüştürülmüş cam atıklar sayesinde tasarruf edilen kum miktarı, 5 metre genişliğinde ve 28 kilometre uzunluğunda bir plaja eşdeğer” diyor.

HER ŞEY DAHA HAFİF
Ambalaj sektörünün önemli oyuncularından biri olan Sarten Ambalaj da ürünlerinde iyileştirmeler yapıyor. Öncelikle şirket, tedarikçilerinden temin ettiği malzemelerin özelliklerinin AB ve ulusal yasal mevzuat gerekleri içinde olmasını takip ediyor ve gerekirse iyileştirmeler istiyor. Şirket mevcut ambalajlarını daha ince ve daha sert teneke levhalar kullanarak hafifletiyor ve böylece kullandığı hammadde, doğal kaynak ve enerji kullanımını düşürüyor. Ayrıca şekillendirilmiş kutularla aynı miktarda malzemeyle üretilmiş aynı boydaki diğer kutulara nazaran daha fazla hacim elde ediliyor. Böylece daha az ambalaj malzemesiyle yüzde 30’a kadar daha yüksek dolum sağlanabiliyor.

Naksan Ambalaj, “Compost Shine” ve “Soil Fresh” adlı iki sistemle müşterilerine çevreci çözümler sunuyor. Compost Shine sisteminde özel baskı mürekkepleriyle baskısı yapılan esnek ambalaj, doğada yüzde 100 çözünüp toprak ve havaya karışabilen özel polimerlerden üretiliyor. Topraktan gelen tazelikten esinlenilerek üretilen Soil Fresh ambalaj filmler ise polietilen malzemeden üretiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.