İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam

Şirketler, sağlıklı beslenme, temiz su kaynakları, vitamin eksiklikleri, salgın hastalıklarla mücadele gibi konularda inovatif kimya ile çözümler üretiyor.

1 MART, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam

Oldukça etkili olan bu kimyasallar, hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelerin sağlık bakanlıkları ve uluslararası yardım kuruluşları tarafından satın alınarak uygulanıyor. Ne yazık ki söz konusu ülkeler, hastalıkla mücadele için fon yaratma ve aşılama konusunda yetersiz kalıyor. Bu noktada dışarıdan uzatılan yardım elleri devreye girerek bir umut ışığı yakıyor. Özellikle son yıllarda uluslararası alanda gösterilen ortak çaba ile gelişmekte olan ülkeler için büyük tehlike arz eden hastalığın yok edilmesi adına büyük yol kat edildiğini söylemek mümkün. Aşılamanın mümkün olamadığı durumlarda yine BASF'nin ürünü olan ve sinekleri uzak tutan ağlar (cibinlikler), bölge halkının hastalıktan korunmasına yardımcı oluyor. Hastalığa ilişkin bir aksiyon planı çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren şirket, sıtma ile mücadelede etkili olabilecek yeni ürünler geliştirmek için AR-GE çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor.

PLASTİĞİ NASIL BİLİRSİNİZ?
Evlerin yalıtımında kullanılan, arabaların daha hızlı gidip daha az yakıt tüketmesini sağlayan ve yiyecekler için hijyenik ve güvenli bir ambalaj malzemesi olarak kullanılan plastik, sanılanın aksine, bilim dünyasında çevrenin korunmasına katkı sağlayan bir madde olarak kabul ediliyor.


VİTAMİN EKSİKLİKLERİ

Salgın hastalıkların yanı sıra besinsizlikten kaynaklanan vitamin eksikliklerinin de az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin toplumsal sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığı gözlemleniyor. Dünya genelinde 70'ten fazla ülkede, A vitamini eksikliği problemiyle mücadele ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünyada 5 yaşın altındaki 140 ila 250 milyon çocukta A vitamini eksikliği görülüyor. Bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonların artmasına ve hatta körlüğe neden olabilen A vitamini eksikliğiyle savaşmanın tek yolu doğru beslenmeden geçiyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve maddi yetersizlikleri nedeniyle yağlı balık ve et gibi A vitamini açısından zengin gıdaları tüketemeyen insanlar, söz konusu sağlık problemlerinin tehdidi altında yaşıyor. BASF'nin 30'u aşkın ülkede faaliyet gösteren gıda uzmanları, "besin zenginleştirme" metoduyla A vitaminini yağ ve un gibi sık tüketilen gıdalara ekleyerek bu problemin çözümüne katkıda bulunmaya çalışıyor.

YENİ BİR TREND: NEWTRITION
GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Bir yanda gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çok sayıda insan sağlıklı beslenme konusunda hayati sorunlarla boğuşurken diğer yanda gelişmiş ülkelerdeki tüketim talebi artmaya devam ediyor. Modern hayat, alternatif çözümleri de beraberinde getiriyor. Örneğin dünyanın lider kimya şirketi BASF, Newtrition adını verdiği yeni akım ürünleriyle gıda sektörünün geleceğini şekillendiriyor.
YENİ NESİL GIDALAR
Kimyayı, gıda sektöründe tüketicilere daha sağlıklı ürünler sunulabilmesi için kullanan BASF, Newtrition ile daha sağlıklı olduğu halde lezzetini koruyan, tüketiciye renk ve aroma çeşitliliği sunan, sürdürülebilirliği ölçülebilen ve içeriği tamamen belli olan gıdaların geliştirilmesine katkı sağlıyor.
YAŞAM KALİTESİ
Yaşam kalitesini yükseltmenin giderek daha çok önem kazandığı günümüzde, insanlar sağlıklı olmak kadar sağlıklı ve güzel görünmeye de dikkat ediyor. Uygun fiyata daha sağlıklı gıdalar tüketmek isteyen insanlar, aroma ve görsellik gibi kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak yan unsurlar talep etmekten de vazgeçmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.