Şirketlerde Öneri Yağmuru

Çalışanlardan gelen öneriler süreçlere inovatif çözümler getiriyor.

22 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketlerde Öneri Yağmuru

Öneri Kârlılığı Artırıyor
Uzmanlara göre, çalışanların önerilerinin değerlendirilmesi ve uygulanabilir olanlarının hayata geçirilmesi şirketin sonuçlarına doğrudan yansıyor. Japonya’da 452 işletmede yapılan bir araştırma da uzmanları doğrular sonuçlar içeriyor. Araştırmaya göre, bu şirketlerde 23 milyon 532 bin fikir ortaya atıldı, bunların yaklaşık yarısı hayata geçirildi. Önerilerden yaratılan kar ise 225,3 milyon yene ulaştı.

Kurumsallaşma ve inovatif olabilme yolunda önemli adımlar atmaya başlayan Türk şirketleri de artık çalışanına değer veren ve fikirlerini önemseyen kurumlara dönüşüyor. “İşi en iyi, o işi yapan bilir” felsefesinin Türk yöneticileri tarafından son yıllarda daha da önemsendiği görülüyor.

Son yıllarda sadece yurtdışında değil, Türkiye’de de öneri sistemleri daha çok kullanılır, işlevsel bir hale dönüştü. Bu sistemler şirketlerinde teşvikiyle çalışanlardan büyük ilgi görüyor. Bazı şirketlerde, özellikle büyüklerde “öneri yağmuru” çoktan başlamış durumda. Şirketler ise gelen önerileri değerlendirebilmek ve en yaratıcı, kârlı olanlarını seçip hayata geçirebilmeye yönelik sistemler geliştirme peşindeler.

hed

Bugüne kadar 6 bine yakın öneriyi hayata geçirdiklerini söyleyen Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Bozkurt ise öneri sisteminin faydalarını şöyle sıralıyor: “Çalışanları teşvik ve motive etmenin yanı sıra müşterilere yeni ürün satışı yapılmasına, ürün kullanım hacimlerinin artırılmasına, kârlılığa ve personelimize önemli katkılar sağlıyor.”

Üç Yılda 400 Öneri Uygulandı
Bankacılık sektöründe öneri sistemini en etkin kullananlardan biri İş Bankası. Banka, öneri sistemini uygulayarak çalışanlarını daha yaratıcı ve katılımcı kılabilmeyi amaçlıyor. “Bir teklifim var” isimli intranet sistemiyle banka çalışanları, önerilerini hem yöneticileriyle hem de birbirleriyle paylaşabiliyor. Fikirler “Teklif İnceleme Ekibi” tarafından sürekli takip ediliyor ve değerlendiriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.