2 bin kişiye istihdam yaratacağız

TAB Gıda İK'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok ile İK stratejilerini, kariyer olanaklarını konuştuk...

20 ŞUBAT, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
2 bin kişiye istihdam yaratacağız
* Her yıl kaç kişi işe alıyorsunuz?
Her yıl yüzde 20 büyümek gibi bir hedefimiz var. Yeni açılacak restoran sayımızı bu doğrultuda planlıyoruz. Bu sürecin sonunda da yeni istihdam rakamlarımızı oluşturuyoruz. Her yıl beyaz yakada 1.500-2 bin kişiyi işe alma hedefimiz bulunuyor.
* 2017 yılında kaç yeni alım yapmayı planlıyorsunuz?
Önümüzdeki yıl yeni açılacak restoran hedeflerimize paralel olarak 1.500-2 bin arası yeni istihdam yaratacağız. Bunların 400- 500 kadarının yönetici pozisyonunda olmasını planlıyoruz. Diğerleri ise ekip üyesi olarak TAB Gıda ailesine katılacak.
*İşe alımda nasıl bir süreç uygulanıyor?
TAB Gıda’da işe alım, oryantasyon, işbaşı eğitimleri, yetkinlik bazlı performans yönetimi, atama, terfi ve elde tutma sistemi, ücretlendirme ve prim sistemini de içeren süreçlerin tamamı profesyonel bir ekip tarafından yürütülüyor. Tüm işe alım sistemimiz eşit fırsat ilkesine dayanıyor ve tüm adaylar aynı şartlarda değerlendiriliyor. İş başvurularını TAB Gıda web sitemizden, 444 7 822 numaralı iş başvuru hattımızdan ve çeşitli online insan kaynakları platformları üzerinden ve restoranlarımız aracılığıyla alıyoruz. Başvuru yapanlar farklı aşamalardan oluşan bir işe alım sürecinden geçiyor ve işe uygun görülenler bizimle çalışmaya hak kazanıyor. TAB Akademi’de gördükleri eğitimden sonra da işe başlıyorlar.
* İşe alımda özel olarak tercih ettiğiniz üniversite veya bölümler var mı?
Bizim en önemli kriterimiz, bizi tercih edecek kişinin bu işi severek yapması, bu işi yapmayı gerçekten istemesi. Bunun dışında elbette iletişimi kuvvetli, yetenekli ve hızlı kişiler arıyoruz. Ancak restoranlarımızda çalışan ekip arkadaşlarımızda özellikle bir üniversite ya da bölümden mezun olma koşulu aramıyoruz. Eğer biri yönetici adayı olmak istiyorsa en azından 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak durumunda. Üniversitesinin bölümüyle ilgilenmiyoruz.
* Peki işe alımın ne kadarı yeni mezunlardan oluşuyor?
Söz konusu ekip üyesi çalışanlarımız ise mezun olma şartı aramıyoruz. Ama onun dışındaki pozisyonlarımıza başvuru yapanların yüzde 50 kadarı yeni mezunlardan oluşuyor. Yeni mezunların iş hayatına dahil olabilmelerine destek vermek adına yeni mezun alımlarımızı önceliklerimiz arasında ilk sıralara konumlandırmış durumdayız.
* İşe girmeye hak kazanan yeni mezunlar nerede işe başlıyor?
Onlara özel bir eğitim programınız var mı? Bizler elimizden geldiğince onların doğru kariyer planlaması yapmasını istiyoruz. Eğer bizimle çalışmayı gerçekten istiyorlarsa biz de onları kazanmak için birçok fırsat yaratıyoruz. Elbette bazı bölümlere yükselmek için akademik eğitimlerinin devam etmesi veya tamamlanması gerekiyor. İlkokul ve ortaokul mezunu genç çalışanlarımız var. Ben yükselemiyorum dediklerinde liseyi bitirmeleri yönünde destek oluyoruz, çalışma saatlerini ayarlıyoruz, maddi eksiklerini tamamlıyoruz. İşe başlayan biri 3 ay içerisinde basamakları tırmanmaya başlar, ilk basamak servis expertliği, yani çeşitli sınavların ardından o işin uzmanı olur. 6 ay sonra supervizor olur. Artık yavaş yavaş küçük ekipleri yönetmeye başlar. Eğer lise mezunu ise gösterdiği performansa bağlı olarak 1 yıl içinde müdürlüğe bile terfi edebilir. Bunun için eğitimden geçerek bir sınava tâbi tutulur. O sınavda başarılı olursa bir vardiya müdürü olarak, ekipleri yöneten, finansal anlamda kontrol eden, raporlar hazırlayan sorumlu bir yönetici olur. Sonrasında asistan müdür, kıdemli asistan müdür, restoran müdürü, grup müdürü olabilir. Liseyi bitirmeyecekse işini de çok iyi yapıyorsa kıdemli supervizor dediğimiz bir ara pozisyonda çalışabilir.
* Kaç yarı zamanlı çalışan istihdam ediyorsunuz? Ne kadar süre çalışıyorlar?
TAB gıda olarak bünyemizde yaklaşık olarak 1.600 yarı zamanlı çalışanımız var. Yarı zamanlı çalışan sayımıza 1.500-2 bin çalışanı daha katmayı planlıyoruz. Yarı zamanlı çalışanlarımız günde kaç saat mesai yapacaklarını yöneticileriyle birlikte planlar. Yarı zamanlı çalışanlarımızın ücret hesaplama yöntemi tam zamanlı çalışanlarımızla aynı yani ücret hesaplaması çalıştıkları gün sayısı baz alınarak yapılıyor.
* Yarı zamanlı çalışanların işe alımları ne zaman oluyor?
Sezonluk bölgelerin dinamikleri ve okulların açılış-kapanış dönemleri yarı zamanlı başvuru sayılarımızda ciddi bir artışa neden oluyor. Yıllık olarak ortalama 1.000- 1.500 arası yarı zamanlı çalışma başvurusu aldığımızı söyleyebiliriz.
* Bulunduğunuz sektörün gençler açısından artıları neler?
Ben bütün gençlerin benzer işlerde çalışmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bu işi meslek olarak düşünmeseler bile çok şey öğrenebilir, kendilerini geliştirebilirler. Yaptığımız iş hayatla iç içe, bu sektörde çalışanlar insanlarla sürekli iletişim halinde... Hayatın içerisinde öğrenme, bu sektörde çok yüksek. Ayrıca biz şirket olarak çok geniş yelpazede eğitimler veriyoruz. Teoriyle pratiğin bu kadar güçlü bir şekilde yan yana olduğu bir şirkette çalışmanın gençlere çok şey katacağına inanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.