CEO'ların kültüre uyumlu aday profili nasıl?

İşte CEO’ların gözünden ideal çalışanların profilleri...

21 ŞUBAT, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların kültüre uyumlu aday profili nasıl?
YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇISI İSTENİYOR
Şirketlerin işe alım yaparken dikkat ettiği kriterlerden biri de adayın yenilikçi bir bakış açısına sahip olması, şirketi sektöründe bir üst basamaya taşıyabilecek potansiyelinin olması. Yalnızca iş tanımıyla kendini sınırlandıran adayları, şirketler tercih etmiyor. Örneğin Olmuksan International Türkiye Genel Müdürü Ergun Hepvar, şirketin başarısının temelinde her seviyede sorumluluk almak ve liderlik yaklaşımı bulunduğunu söylüyor. Bu nedenle sadece mevcut görevin gerekliliklerini karşılayan adaylara değil, şirket içinde farklı görevleri de üstlenebilecek kişilere öncelik verdiklerini ifade ediyor ve ekliyor: “İşe aldığımız tüm çalışanların misyon, temel değerler ve kültürümüzün yer aldığı oryantasyon eğitimini almasını sağlıyoruz. Bu çalışanların şirketimizin iş hedeflerine uyum sağlamasını kolaylaştırıyor. Ayrıca bu eğitimlerde genç çalışanlarımızın farklı alanlarda liderlik yapan yöneticilerle iletişim kurmasını, karşılıklı deneyimlerin paylaşılmasını mümkün kılıyoruz.”
Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay ise inovasyona vurgu yaparak, “Her gün müşterilere değer katacak yeni fikirler üretmeye teşvik eden inovasyon ruhunu, kurum kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getirmek ve mükemmel müşteri deneyimini oluşturmak için çalışıyoruz” diyor. Bu bakış açısının tüm çalışanlar tarafından sahiplenilmesi için Brisa İnovasyon Takımı’yla çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Gürçay, “Potansiyel çalışma arkadaşlarımızın bu değerlerle uyum sağlayabilecek bir donanıma ve bakış açısına sahip olmasına önem veriyoruz. Bu kapsamda, her bir Brisalının işini mükemmelleştirebilmesi için teşvik edildiği bir ortam sunuyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri Suru Raku Konferansları. 10 yıldan bu yana düzenlediğimiz konferansta çalışanlarımız; üretim, iş güvenliği, pazarlama, satış, inovasyon ve sürdürülebilirlik gibi kritik alanlarda sektörün çıtasını yükseltecek standartlar belirlemek üzere buluşuyor, yenilikçi, sürdürülebilir sistemler ve projeler sunuyorlar. Seçilen ekip Bridgestone’un Japonya’da düzenlediği global etkinlikte Brisa’yı temsil etme şansı yakalıyor.”

“GENÇLERİN POTANSİYELİNE İNANIYORUM”

General Electric, çalışanlarının performansını günlük olarak güncelleyen bir performans sistemi uygulamasına sahip. Bu sistem sayesinde şirket çalışanların performansını ölçmek için bir yıl beklemek zorunda kalmıyor. Onlara anlık geri bildirim yapabiliyor ve böylece ekiplerin kendilerini daha hızlı dönüştürmesine imkan sağlıyor. İşe alımlarda ise güçlü bir akademik başarıya sahip, ekip çalışmasına yatkın, iletişim yetenekleri güçlü ve yabancı dil bilen adaylara öncelik veriyor. Bununla beraber, araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, dünyadaki gelişmeleri takip eden, kurum kültürüne uygun, özgüvenli ve hedefleri olan ve bu anlamda motivasyonu yüksek bir profile sahip olmaları öncelikli tercih sebepleri. Özellikle kapasiteye ve yeteneğe çok önem verdiklerini söyleyen GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, genç yeteneklerin potansiyeline inandıklarını ve mümkün olduğunca kuruma gençleri dahil etmeye çalıştıklarını söylüyor. Genç yeteneklere sağladığı imkanlardan şöyle bahsediyor: “Genç yeteneklere, onların potansiyellerine ve iş yerine getirdikleri enerjiye inanıyor ve yeni mezun alımlarımız ve staj programlarımızla Y kuşağını organizasyonumuza mümkün olduğunca dahil etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda şirketimizde GENIUS adını verdiğimiz bir staj programımız var. Bu programda, özellikle benim bulunduğum kurumsal bölümde çalıştığım arkadaşlar 6 ayda bir yenileniyor. Onlardan biri ya da ikisiyle sıklıkla iletişim halinde olarak bazı projelerimi onlarla yapıyorum. Onlara iş başı eğitim imkanı vererek ve ayda bir kez toplanıp konuşarak onların fikirlerinden, bakışlarından, yorumlarından faydalanıyorum. Bu da bizleri genç ve dinamik tutuyor. Ekip çalışmasına önem veren, açık kapı felsefesiyle çalışan, erişilebilir olan, iletişimi çok önemseyen, anlamaya ve açıklamaya odaklı bir lider olmaya çalışıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.