En faydalı ders

Eğitim hayatının kariyere olan etkisi hala tartışılıyor. Ancak Türkiye’nin önde gelen CEO’larının çoğu, eğitim hayatında aldıkları derslerin başarılarında kritik rol oynadığı görüşünde hemfikir... Örneğin, Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, istatistik dersini bugün ürün geliştirmede kullandığını söylüyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise finansal muhasebe dersinin finansal tablo okuyabilmesine çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İşte CEO’ların ağzından eğitim hayatlarından kariyerlerine yansıyan “en faydalı dersler”…

29 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En faydalı ders

MUHASEBENİN FAYDASI
DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık, iş hayatında şimdiye kadar en çok işine yarayan dersin İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde okurken Prof. Dr. Dursun Arıkboğa’dan aldığı finansal muhasebe olduğunu söylüyor. Bu derste öğrendiği bilgiler finansal tabloları okumasına ve bir şirketin, işin, projenin finansal veriler yardımıyla kârlılığını ölçmesine yardımcı olmuş. Aydınlık, “Şimdiki öğrencilerin bu anlamda bizden daha şanslı olduklarını düşünüyorum. Bizler üniversitedeyken çoğunlukla teorik içerikli dersler görürken onlar üniversitelerde ders vermeyi seçen, pratik tecrübesi olan iş dünyasının önemli isimlerinden ders alma şansına sahipler. Üniversitede aldığım dersler arasında pratiğe en yakın olan ders finansal muhasebeydi” diyor. Yellow Pages CEO’su Semin Özmoralı da muhasebe dersini faydalı bulanlardan… Pazarlama alanında çalışmayı planlamamasına rağmen muhasebeden anlayan bir yönetici olma fikri hoşuna gitmiş. Özmoralı, “Gerçekten de uzmanı olmasam da beni korkutmayan ve üzerine tartışmaktan keyif aldığım bir konu oldu. Bu görevi üstlenen takım arkadaşlarıma ayrı bir gözle, güven ve hayranlıkla yaklaştım hep. Öğrenciyken çekindiğim muhasebe dersinin ve hocamın, şimdi bu sorumluluğu taşıyan yöneticilerle, çok daha verimli bir ilişki kurmamı sağladığına inanıyorum” diyor.
PRATİK HAYAT DERSLERİ
ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü ABD’deki Rice Üniversitesi’ndeki işletme yüksek lisansı sırasında aldığı “girişimcilik” dersinin kariyerini şekillendirdiğini söylüyor. Ünlü, “Öğretim görevlisi John Maccormack’in dersi pratik uygulamalardan oluşuyordu. Bu derste Maccormack’in kendi hayat hikayesini ve girişimcilik tecrübelerini kendi ağzından dinleme fırsatı buldum. Girişimci arkadaşlarını konuk konuşmacı olarak derse getirirdi. Bu girişimcilik eğitimleri sayesinde her girişimcinin hikayesinde muhakkak öğrenilecek bir ders olduğunu gördüm. Beni başarıya götüren noktalardan birisi de bu hikayelerden çıkardığım derslerdir” diyor. GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı’nın üniversitede en faydalı bulduğu ders ise “uluslararası ilişkiler” olmuş. Bu ders Kantarcı’ya dünyadaki kültürlere, ülkelere ve iş yapış biçimlerine dair öngörü, vizyon ve farklı bir bakış açısı kazandırmış. Kantarcı, “Sadece bugüne değil, geçmiş dengelere de bakarak ülkeler arasındaki ilişkileri ve ticareti anlamak çok önemli bir kazanım. Gelinen noktada dünyayı anlamadan ve global bir gözle bakabilme yeteneğini geliştirmeden yöneticilik yapmak mümkün değil” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.