En faydalı ders

Eğitim hayatının kariyere olan etkisi hala tartışılıyor. Ancak Türkiye’nin önde gelen CEO’larının çoğu, eğitim hayatında aldıkları derslerin başarılarında kritik rol oynadığı görüşünde hemfikir... Örneğin, Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, istatistik dersini bugün ürün geliştirmede kullandığını söylüyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise finansal muhasebe dersinin finansal tablo okuyabilmesine çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İşte CEO’ların ağzından eğitim hayatlarından kariyerlerine yansıyan “en faydalı dersler”…

29 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En faydalı ders

Claude Rumpler Loreal Türkiye Genel Müdürü
"Hala öğrenciyim"
YENİ KEŞİFLER

Üniversiteden 1988 yılında mezun oldum ve iş hayatına adım attığım günden beri bir anlamda öğrenciliğimin devam ettiğini düşünüyorum, öyle de olmalı. Her zaman öğrenecek ve keşfedecek bir şeyler olduğuna inanıyorum. Şu sıralar büyük bir açık e-eğitim sitesinde “Happiness and Fulfillment of Organizations” (Organizasyonlarda mutluluk ve tatmin) adıyla bir kurs alıyorum.
BUDHA ÖĞRETİLERİ
Hindistan İş Okulu (Indian School of Business) öğretim görevlilerinden Dr. Rajagopal Raghunathan tarafından verilen bu kurs; iş hayatında daha mutlu, daha tatminkar olmanın ve daha verimli çalışabilmenin koşulu nedir sorusuna cevap arıyor. Bunu yaparken de ünlü filozoflardan Budha’dan, mutluluğa dair kendi gündelik tespitlerimizden ve iş hayatında karşılaştığımız farklı durumlardan yola çıkıyor.
FARKLI BEKLENTİLER
Kurumsal bir organizasyon içindeki dinamikleri derinlemesine incelerken, çalışanların hangi durumlarda nasıl beklentileri olabileceğini ve bu beklentileri karşılama yöntemlerini ele alıyor. Kurumsal organizasyonlar birbirinden çok farklı tecrübeleri, farklı kariyer hikayeleri, farklı beklentilere olan bireylerden oluşsa da bu kursu kurum kültürümüzü besleyecek çalışmalar yapmamız yönünde bir fırsat olarak görüyorum.

Gökhan Öğüt Vodafone Türkiye CEO'su
"Üniversite deneyimim kariyerime yön verdi"
KRİTİK DÖNEM

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldum. Üniversite eğitimi insanın kariyer hayatını belirleyen kritik dönemlerden biri. Kariyer hayatımın küçük bir modelini Boğaziçi’nin kampüsünde yaşadığımı söyleyebilirim. Her şeyden önce, genel olarak endüstri mühendisliği dersleri mesleki formasyonumda önemli rol oynadı. PROBLEM ÇÖZME
“Operasyon araştırması”, “olasılık” ve “ergonomi” dersleri analitik düşünme ve problem çözme becerilerimin gelişmesinde etkili oldu. Endüstri mühendisliği okusam da kariyerime pazarlamacı olarak başladım. Kampüste yaptığım etkinlikler, pazarlama projeleri, sponsorluk görüşmeleri sayesinde pazarlama kariyerine giriş yaptım.
PAZARLAMAYA GİRİŞ
Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu bünyesinde yürüttüğüm kulüp faaliyetleri, bana şu anda iş hayatımda bire bir kullandığım pazarlama, organizasyon, liderlik ve yönetim becerilerini ilk kez deneyimleme fırsatı verdi. Burada kazandığım deneyimlerin, beni pazarlama ve yöneticilik alanında bir kariyere yönlendirdiğini söyleyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.