Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz

Alptürer ile gençler için Anadolu Grubu’ndaki fırsatları konuştuk....

24 ŞUBAT, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz
* Yönetici adaylarını nasıl yetiştiriyorsunuz?
Performansınız önemli. Değerlere nasıl uyum gösteriyorsunuz, takım çalışması yapıyor musunuz, projelerde yer alıyor musunuz? Burada çalışırken insanları kırıp döküyor musunuz yoksa uygun şekilde birlikte mi hareket ediyorsunuz? Ayrıca kişisel performansınız da önemli. Sadece o görevin gereğini mi yapıyorsunuz yoksa artı işi kendinize göre yorumluyor musunuz? Bazı gençler o iş tanımının üzerine çıktıkları için daha fazla öne çıkıyorlar. Eğer böyle bir yapıdaysanız, eskisi gibi yöneticilik için 10-20 yıl beklemeniz gerekmiyor. İkinci yılın sonundan itibaren ilk kademe yöneticiliğiyle birlikte yavaş yavaş basamakları tırmanmaya başlıyorsunuz. Tırmandıkça o kademeye özgü “Leader’s Touch” (Liderin Dokunuşu) dediğimiz yönetim eğitimleri var. Bunlar ilk, orta ve üst kademeyi kapsayan 3 kademeli yönetim eğitimleri. Yani genel müdürler dahi eğitimlerine devam ediyor. Dolayısıyla yavaş yavaş basamakları çıkarken ilgili eğitimleri almaya başlıyorsunuz.
* Grubunuzda mentorluk sistemi var mı?
Belli bir süre grubumuzda çalışan, grubumuzun kültürünü bilen üst düzey yöneticilerimiz, özellikle yüksek potansiyelli tabir ettiğimiz uzmanlar ve ilk kademe yöneticilerine mentorluk veriyor. Yaklaşık 7-8 yıldır belli dönemlerde tekrar ediyoruz. Bir de belli şirketlerimizde 2-3 yıl önce geri mentorluk dediğimiz süreci başlattık. Belli şirketlerde tecrübeli yöneticilerimiz gençlerden mentorluk alıyor. Böylece geçlerin beklentileri nelerdir, yönetici onlara uyum sağlıyor mu gibi konularda ilerleme sağlıyoruz.
* Gençler açısından bakıldığında İK stratejinizi diğer şirketlerden farklı kılan ne?
İnovatif yaklaşımları büyük kurumsal yapılarda adapte etmek biraz zor. Çünkü burada işin bir akışı, belli yerlerde kısıtlar, yönetmelikler var. Biz burada bir çözüm bulduk, “Fikrini serbest bırak” dedik. Her ne kadar şirketin içerisinde işleyen belli prosedür ve uygulamalar olsa da arkadaşlar geliştirmeye karar verdikleri konularda yönetimden, onay mekanizmasından bağımsız gruplar halinde veya bireysel çalışabiliyorlar. “BiFikir”i nasıl yaptık? Tüm şirketler birleşerek çalışanlarımızın istedikleri bir geliştirmeyi yapabilmeleri için kaynakları rahatça kullanabilmelerini sağlayacak bir sistematik geliştirdik. Diğer şirketlerde de benzer uygulamalar var ama bizim farklılığımız şu; biz uygulamayı ve hayata geçirmeyi iyi yapıyoruz. Bu fikirler havada kalmıyor. Her yılın sonunda yaklaşık 6 bin-7 bin fikirden 1.000- 1500’ü hayata geçiyor. Kimi çok hızlı, kimi 3-5 ay süren bir sürecin sonunda yeni ürünler, yeni süreçler çıkabiliyor. İlla süreç ve ürün şart değil, motivasyonel, insanlara dokunan, çevreyle alakalı projeler ve uygulamalar da hayata geçiyor. Bunun da fayda maliyeti de yapıyoruz. Geçen yıl 70 milyonluk bir fayda hesapladık. Bu süregelen bir fayda olduğu için de şirketlerimiz bundan yararlanıyor. Çalışanlarımız hiyerarşi olmaksızın direkt fikirleriyle sisteme başvuruyorlar. Sistemde kabul edilirlerse bütçe alıyorlar.
* Yeni mezunlar staj için ne zaman başvuru yapmalı?
Yaz stajları için Mart’ı geçirmemek tercih nedeni. Web sitemizden, KAP’tan, sosyal medyadan bize ulaşabilirler. Grup geneli için tek bir ilanla çıkıyoruz. Her şirketimizin olağan programını bir çatı altında topladık. Anadolu Grubu’nun çeşitliliğini iyi anlatabilelim diye öğrencilere tek ilan açıyoruz. Oradan da bütün başvuruları kabul edip şirketlere göre dağıtıyoruz.
* İşe alımda özel olarak tercih ettiğiniz üniversiteler var mı?
Böyle bir ayrım yapmıyoruz, çünkü sektör çeşitliliğimiz var. Biz hastaneye hemşire de, McDonalds’a part-time eleman da alıyoruz. Dolayısıyla her yerden alıyoruz ama o doğal seleksiyon, otomatikman üniversitenin puan yapısı bize de yansıyor. Türkiye’nin her üniversitesinden herkese eşit fırsat sağlamaya çalışıyoruz ama bazen oranlarda birazcık daha Türkiye’nin belli başlı üniversitelerinin öne çıktığı oluyor. Ama her üniversiteden çalışanımız var. Dolayısıyla esasında tüm Türkiye’yi kucaklıyoruz, her şehirden ve üniversiteden bir çalışanımız oluyor. Çeşitlilik anlamında zenginiz.
* Anadolu Grubu’nda yükselmek için gençlerin ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?
Bizim değerlerimize uygun olacak, performansı da iyi, olacak. Çünkü biz zaten kurumsalda herkese eşit fırsat, eşit eğitim sağlıyoruz. Her üniversiteden gelen adaya eşit bir ortam sağlıyoruz, kendini ne kadar iyi yetiştirirse o kadar başarılı oluyor. Performans gösterir işlerinde başarı olursa, takım çalışması, vefalı olmak gibi etik değerlerimize uyarsa, bir de diğerlerinin yaptığı işten birazcık daha farklılık gösterirse, görev tanımının üstüne birkaç tuğla daha koyabilirse kısa sürede en tepeye kadar gidebilir. Yani 24 yaşında mezun oluyorsa 34 yaşında genel müdür de olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.