Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz

Alptürer ile gençler için Anadolu Grubu’ndaki fırsatları konuştuk....

24 ŞUBAT, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz
İŞ FIRSATLARINI ÖNCE GRUPTA İLAN EDİYORUZ
Y KUŞAĞI

Üniversitelere yeni bir marka yaratıp onunla gitmeye başladık: “KAP-Kariyerini Anadolu Grubu’nda Planla”. Araştırmalar, Y kuşağının ömürleri boyunca 14-15 iş değiştireceklerini söylüyor. Değişik sektörler arıyor, çabuk sıkılıyorlar. Anadolu Grubu olarak farklı sektörleri barındırıyor olmamız, içerideki rotasyon şansı bir farklılık yaratıyor.
ROTASYON
Gençlere diyoruz ki Anadolu Grubu’ndaki bir şirketten örneğin McDonald’s’tan başlayıp Çelik Motor’dan emekli olabilirsin. Yani birçok şirket değiştirerek ama hala grubun içerisinde farklı tecrübeler edinerek devam edebilirsin. Çünkü rotasyon sistemimiz buna elveriyor. İyi performans varsa sıkılmalarına fırsat vermiyoruz.
İSTİHDAM
Yatay veya dikey geçiş imkânı mevcut. Mantığımız şu; biz belli bir şirkete değil gruba insan alıyoruz. Ayrıca 10-20 yıl aynı şirkette çalışmanın performansı ve heyecanı öldürdüğüne de inanıyoruz. Yüksek performanslı kişiler belli bir süre çalıştıktan sonra daha fazla ya da farklı bir yer istiyor, eğer onu o şekilde tatmin edemezseniz grup dışına gidiyor.
AÇIK İŞLER
Yetiştirdiğimiz yüksek potansiyelli insanları kaçırmamak için iş imkânlarını grup içerisinde açık işlerle sunuyoruz. Diyelim Çelik Motor’da bir iş varsa bunu önce grupta duyuruyoruz. Ben Efes’teysem ve kariyerimin tıkandığına inanıyorsam direkt başvuruyorum. Müdürümün hiç haberi olmuyor, süreç çok gizli yürüyor.
PLANLAMA
Her yıl kariyer planlama toplantılarımız oluyor. Burada çok sistemli şekilde yönetici, şef, genel müdürler dâhil herkesin yedeklemeleri, bir sonraki görevi ne olabilir o konuşulur. İsim isim bu konu CEO’muz Tuncay (Özilhan) Bey’e kadar çıkar. Tuncay Bey’le birlikte her yıl belli bir dönemde yaptığımız yetenek planlama toplantılarımız var.

ÇOK GENÇ GENEL MÜDÜRLERİMİZ VAR
KURUMSALLI
K
Yeni mezunlara sunduğumuz en önemli kariyer fırsatı, kurumsal yapımız. Bizde işe girişle işten çıkış bir kişinin dudağının arasında değildir. Örneğin İK’nın en tepesindeki kişi olarak ben “Şirkete bunu al, şunu alma” diyemem. Tuncay Özilhan da demez. İkincisi bazen isteyerek bazen istemeyerek kişilerle yollarımızı ayırabiliriz, ama hepsi etik değerlere bağlı, anlaşarak ve düzgün bir şekilde yapılır.
DEĞERLER
Dolayısıyla sayılı kurumsal yapıdaki şirketlerden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Bu, 60’lı yıllarda kurucularımızdan, değerlerimizden gelen bir yapı… Türkiye’de ve operasyonlarımızın bulunduğu ülkelerde çalışılabilecek şirketlerin başında geliyoruz. Dolayısıyla özel sektör isteyen yeni mezunların tercih etmesi gereken şirketler grubuyuz. Ayrıca kariyer fırsatları performansınıza paralel sınırsız. TIRMANIŞ
Örneğin ben uzman yardımcısı olarak girdim, şimdi başkan olarak çalışıyorum. En aşağı basamaktan girip en yukarıya çıkabiliyorsunuz. Özellikle son 5-6 senedir bu kariyer toplantıları ve kariyer planlamamızı çok net yapıyoruz ki bu, grupta performansın değerlendirildiği garantisini verir. Performansı iyi olursa üniversiteden yeni mezun arkadaşımız çıkar ve genel müdürlük, başkanlığa kadar yürür.
GENÇLEŞTİRME
Çok genç genel müdürlerimiz de var. Genel müdür olmak için belli bir yaş, belli bir tecrübe, belli bir kademeyi beklemek gerekmiyor. Bilerek de gençleştiriyoruz, hatta eskisi gibi 50 yaşına gelsin demiyoruz. 30’lu yaşların 2’nci yarısında olan genel müdürlerimiz var. Onları yurtdışına da gönderiyoruz. Türkiye’deki en fazla yurtdışı operasyonu yani üretim tesisi olan gruplardan bir tanesiyiz. Dolayısıyla fırsatlar sonsuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.