Hedefimiz üniversite öğrencileri

Sina Afra ile kendi hikayesinden de yola çıkarak gençler için girişimciliğe giden yol haritasını konuştuk.

25 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz üniversite öğrencileri

12 yıl orada büyük bir zevkle çalıştım, danışman olarak başladığım kariyerimde ortaklığa kadar yükseldim. Bir kez bile “Kendi işimi yapmalı mıyım” sorusunu kendime sormadım. Hatta kendi işini yapanlara hep biraz kuşkuyla baktım diyebilirim. Aldıkları risk bana çok yüksek geliyordu.

eBay’e geçtiğim günden itibaren her şey değişmeye başladı. Şirket satın almalarından da sorumlu olduğum için her hafta “kendi işini kurmuş” insanlarla konuşmaya başladım. Genci, yaşlısı, teknolojiye hakim olanı, satış uzmanı gibi her türlü ve birbirinden farklı insan karşımda oturuyordu ve şirketlerini ki genelde hiçbir şirketin yaşı 2 yılı geçmezdi, milyon dolarla eBay’e satmaya çalışıyorlardı. Bu yetmiyormuş gibi eBay’de üst düzey çalışanların bir bölümü zamanında kendi işini kurmuş, daha sonra da satmış veya batmış kişilerdi. Anlayacağınız, kafam çok bulanıktı. Birdenbire etrafım kendi işini kurmuş insanlarla çevrilmişti. Artık kaçış yoktu, bu virüs bana da bulaşmıştı.

Peki sonrasında nasıl girişimci oldunuz?
Sonra Markafoni’yi başlattık. Bugün sorarsanız, girişimcilik dışında başka bir şey yapmak istemediğimi, hatta başka bir şey yapamayacağımı söylerim. Nasıl KPMG’de 12  yıl maaşlı eleman olarak çalışmışım, bugün bile durup düşünüyorum.

Anlatmak istediğim, bir insanın “kendi işini yapması” bulunduğu ortamla çok alakalı. Belki benim ailemde herkes girişimci olsaydı, benim de aklımdan girişimcilik dışında başka bir şey geçmeyecekti. Belki hayatıma bir girişimcilik kültürü daha erken girseydi, iş hayatımın ilk yıllarında girişimciliğe adım atacaktım.

“Keşke 20 yaşımdayken başlasaydım,” diye kendi kendime hayıflan-mışımdır. Aynı deneyimi en azından başka genç insanların yaşamaması, 40 yaşında girişimci olmak yerine girişimciliğe istediği zaman adım at-ması umuduyla Türkiye Girişimcilik Vakfı’nı kurma kararı aldım.

Girişimci olmak isteyen gençler vakfınıza hangi koşullarda başvurabiliyor?
Başvurmak isteyen öğrencinin hangi bölümde okuduğu ya da hangi üniversiteye gittiği bizi ilgilendirmiyor. Dileyen herkes bize Türkiye Girişimcilik Vakfı sitemiz www.girisimcilikvakfi.org üzerinden başvurabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.