İK liderlerinden CV taktikleri

Gençlerin kendi yaptıkları işleri kısa metrajlı bir film ya da teknolojinin nimetlerinden faydalanarak farklı bir şekilde sunmalarını da faydalı buluyorlar

1 EYLÜL, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
İK liderlerinden CV taktikleri

Elbette iş hayatındaki tecrübe ve elde edilen başarılara göre CV uzayacaktır. Ancak kendini ilk sayfada açıkça ifade edebilmek önemli. Yeni mezun bir genç, CV’sinde elde ettiği akademik başarıları mutlaka aktarmalı. Tabii bunu yaparken ne gibi farklılıklar yarattığını da ifade etmeli. Ayrıca staj tecrübelerinden, okulda ve okul dışında yer aldığı organizasyonlardan da söz etmeli. Aynı konu, tecrübeliler için de geçerli. Onların da yaptıkları işlerde yarattıkları farklılıkları, varsa profesyonel hayattaki ödül ve başarılarını belirtmeleri onları diğer adaylardan ayıracaktır. Adayın geçmiş deneyimi, hedefleri ve tercihlerini anlaşılır şekilde ortaya koyması, eleman arayan tarafın pozisyonla adayı eşleştirmesini ve görüşmeye etkin hazırlık yapmasını sağlayacaktır.”

FARK­LI FOR­MAT ET­KİLİ

Bugüne kadar gelen CV’ler içinde üniversiteden yeni mezun olmuş bir adayınkinden çok etkilendiğini söyleyen Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, bunun en önemli nedeninin hazırlanan ön yazı olduğunu belirtiyor. İşe başvuru yapan kişi bu ön yazıda kısaca kendini ve hedeflediklerini anlattıktan sonra, bu hedeflere ulaşmak için düşündüğü yol haritasını da oldukça sade özetlemeyi başarmış. Adayın staj deneyimleri ve okulda katıldığı projelerden de net bir şekilde bahsettiğini söyleyen Yalınız, IT pozisyonu için başvuran başka bir adayın, kariyer yapmak istediği alanı ne kadar benimsediğini gösteren CD formatında hazırladığı başka bir özgeçmişten de etkilendiğini belirtiyor.  Üniversiteden yeni mezun ve en fazla 1 yıllık iş tecrübesi olan gençlerin İK birimini etkilemek için genellikle yapmış oldukları staj deneyimlerini ön plana çıkarmalarını öneren Yalınız şöyle devam ediyor:  “Özgeçmişlerini özenerek ve gerekli detaylara yer vererek ancak çok fazla da ayrıntı içinde boğulmadan hazırlamalarını önerebilirim. Ön yazının özgeçmişlerine eklenmesi de yine fark yaratan bir unsur. Ön yazı hazırlarken, başvurdukları firmaya özgü bir metin oluşturmalılar. Firmanın isteklerine ve olası beklentilerine uygun bir yazıyla özgeçmişlerinde ilgi uyandırabilirler. Eğer yeni mezun bir kişi ise özellikle staj deneyimlerinden, okul projelerinden bahsetmesi de fark yaratacak bir durumdur. Ayrıca sosyal hayatından bahsetmesi, kişiliğini yansıtması için etkili olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.