İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk’te yükselmek isteyen geçlerin sabırlı olması gerektiği uyarısını yapıyor. Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını şöyle anlattı:

29 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Her yıl ortalama 100 beyaz yakalı istihdam eden şirketin çalışanlarının yüzde 60’ını mühendisler oluştursa da Ertör, bireysel yetkinliğiyle kendini kanıtlayan her branştan mezuna fırsat verdiklerini söylüyor.

Bir de Mercedes-Benz Türk’te yükselmek isteyen geçlerin sabırlı olması gerektiği uyarısını yapıyor. Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını şöyle anlattı:

Mercedes-Benz Türk olarak nasıl bir İK stratejiniz var?
İK stratejimiz, aynı zamanda küresel olarak da geçerli olan bir strateji. Globalde Daimler'in İK stratejisini biz de benimsiyoruz. Stratejimizin temel taşları ana başlıklarıyla kârlılığa katkı sağlamak, rekabetçi bir çalışan profili istihdam etmek, üstün liderlik yetkinlikleriyle donatılmış bir yönetim takımına sahip olmak, tüm paydaşlarımız için cazip bir işveren olmak ve İK süreçlerimizde mükemmellik olarak sayılabilir.

Şirkete her yıl ortalama ne kadar işe alım yapıyorsunuz?
2012 yılında 139’u beyaz yakalı, 311 ’i mavi yakalı olmak üzere 450 kişi istihdam ettik. 2013 Ocak-Ağustos aylarında ise toplamda 50’si beyaz yakalı 400 kişi işe aldık. Alımlar ihtiyacımıza göre bazen mavi yaka bazen de beyaz yaka ağırlıklı olabiliyor. Ancak her yıl minimum 100 beyaz yakalı istihdamımız oluyor.

İşe alımların ne kadarını yeni mezunlar oluşturuyor?
Beyaz yakalılardan bahsediyorsak işe alımların en az yüzde 60’ı yeni mezunlardan oluşuyor diyebiliriz. Bizim uzun dönemli bir stajyer programımız var. Biz üniversite son sınıf öğrencilerine bir yıllık bir staj imkanı tanıyoruz. İşe aldıklarımızın zaten yüzde 50’sini bu programdan çıkarıyoruz. Bazen bu oran yüzde 50’yi de geçebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.