İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk’te yükselmek isteyen geçlerin sabırlı olması gerektiği uyarısını yapıyor. Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını şöyle anlattı:

29 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

O nedenle istihdamın çoğu da tabii yeni mezunlardan oluşuyor. Gençler staj programı kapsamında son sınıfta şirkette zaman geçirdikleri için bu sürede hem ürünlerimiz hem süreçlerimiz hem de şirket kültürünü tanıma imkanı bulurken biz de onları tanıyabiliyor ve değerlendirebiliyoruz.

Böylece üniversiteyi bitirirken aynı zamanda meslek tecrübesine de sahip olmuş elemanlar ortaya çıkıyor. Bu bakımdan oldukça kazan-kazan formülüne uygun güzel bir program. Yeni fakat üstün nitelikte personelimizi bu kanaldan sağlıyoruz.

İşe alımda en çok dikkat ettiğiniz hususlar neler ?
Birincisi, tabii ki profil. Zaten stajyer alırken de işe alımda ihtiyaç duyduğumuz profile uygun seçim yapıyoruz. Profil derken adayın tahsili, branşı, notları, ilgileri, yani daha çok kağıt üzerinde de görebileceğiniz niteliklerin dokümantasyonunu kastediyorum.

İlki adayın bizim mesleki ihtiyacımıza uyan bir “background” u varmı, ikincisi şirket değerlerini içselleştirebilecek durumda mı, üçüncüsü ise şirkete özel bir ilgi duyuyor mu diye bakıyoruz. Hem otomotiv sektörüne hem de Mercedes Benz-Türk’e olan, içten gelen bir ilgi arıyoruz. Bunlar bizim işe alımda olmazsa olmazlarımız.

En çok hangi bölümlerden işe alım yapıyorsunuz?
Beyaz yakalılarımızın yaklaşık yüzde 60’ı mühendis. Özelde sırasıyla makine, endüstri, otomotiv mühendisi ve diğer mühendislik dallarından (kimya, çevre, fizik) arkadaşlar var. Bunların ardından işletme, ekonomi ve diğer sosyal bilim dalları mezunları geliyor.

Ama geçmişte gazetecilikten gelen veya herhangi bir filolojide yüksek tahsil yapmış çok başarılı arkadaşlarımız da oldu. Bizim aslında ilk hedef kitlemizde ya da hedef üniversite branşımızdan olmayan ama bireysel yetkinliğiyle kendini kanıtlayan, eksik bilgisini rahatlıkla telafi eden vakalar da yaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.