Türkiye'de bir ilke imza attık

Oktik’in bu yeni program ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik yaptıklarıyla ilgili sorularımıza yanıtları...

21 ŞUBAT, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'de bir ilke imza attık
* Gebze Teknik Üniversitesi ile yaptığınız projeden bahseder misiniz?
Gebze Teknik Üniversitesi ve Şişecam Topluluğu, cam sektörüne yönelik çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim alanında Türkiye’de bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk kez özel sektör ve devlet üniversitesi işbirliğiyle bir yüksek lisans programı hayata geçirildi. Bu yıl ilk kez öğrenci alan “Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı” ayrıca cam bilimi alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programı olma özelliğini de taşıyor.
* Hangi bölümlerden öğrenciler kabul ediliyor?
Yüksek lisans programı disiplinler arası bir kimlik taşıyor. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; Fizik ve Kimya ana bilim dalları ile çok yakın işbirliği içinde hayata geçti. Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı öncelikle Kimya Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği lisans mezunlarına ve Fizik ve Kimya mezunu öğrencilere yönelik düşünüldü. Cam teknolojisi alanında uzmanlık eğitim, öğretimi yapmak isteyenler için açılması planlandı. Bu yıl açılan ve öğrenci kabul etmeye başlayan program bünyesinde şu anda 11 öğrenci eğitim görüyor.
* Bu projeyle beklenti ve hedefleriniz neler?
Program öğrencilerin cam hammaddesinden başlayarak cam ürünlerine ve cam ürünleri üzerinde uygulanacak fonksiyonel kaplamalarla katma değeri yüksek ileri teknoloji ürün geliştirme bilgi ve yeteneğine ulaşmasını amaçlıyor. Program öğrencilerin analitik düşünme, bilimsel ve endüstriyel problemleri eleştirel yorumlayabilme becerisi kazanmalarına yönelik olarak oluşturuldu. Program kapsamında öğrencilerin farklı disiplinlerden ve seviyelerden oluşmuş bir ekibin üyeliğini ve liderliğini yapabilecek etkin bir işlevselliğe ve çalışma becerisine sahip olmaları da hedefleniyor.
* Şişecam Topluluğu’nda üniversite-sanayii işbirliğinin tek örneği bu mu?
Biz bu çalışmaların yanında yurt içi ve yurt dışı üniversite ve Ar-Ge merkezleri ile yoğun ilişkilerimizi sürdürüyoruz. 2016 yılında yurt içinde 19 üniversite ve araştırma kurumu, yurt dışında 10 üniversite ve araştırma kurumu ile yaptığımız anlaşmalar var. Bu çerçevede Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Bunun yanında üniversitelerimizle ilişkilerimiz daha geniş çerçevede; proje bazlı işbirlikleri, danışmanlıklar, uzun dönem proje stajyeri uygulaması, ulusal kongre ve sempozyum destekleri ile sürüyor.
* Sektörünüzde sizce Ar-Ge ve inovasyonun yeri nedir? Türkiye’de sektörünüzde dünyayla karşılaştırıldığında gelinen nokta nedir?
Cam ile hemen ilişkilendirebildiğimiz alanlar yiyeceğimizin içeceğimizin ve sağlımızla ilgili ilaçlarımızın saklandığı ambalajlardan başlıyor. Soframızı ve sosyal yaşamımızı estetik ve güvenilir ölçeklerle güçlendiren cam ev eşyaları, iletişim dünyasındaki her türlü ekran, yapı malzemeleri dünyasında pencere/ kapı camları, ayna, cephe kaplamaları, aydınlatma için kullanılan camlar olarak devam ediyor. Sektörde yarış bizlerin algılayıp talep ettiklerinin ötesine taşındı, hatta hayal gücümüzün götürebildiği her alana ulaşıyor. Cam endüstrisi, “döngüsel ekonomi” stratejileri kapsamında, doğal kaynakları ve atıkları en etkin şekilde kullanmayı, üretim faaliyetlerinin çevresel etkisini en aza indirmeyi amaçlayan ArTeGe çabalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Yeni ve inovatif ürünler alanında, cam ambalaj sektörü “akıllı şişeler”le yiyeceğimizi, içeceğimizi ve ilaçlarımızı saklamada heyecan verici yaklaşımlar sunuyor. Cam ev eşyası sektörü “interaktif” bardak ve tabaklar ve estetik, fonksiyonel tasarımlarla bizleri başka bir boyuta taşıyor. Düzcam dünyasında cam kalınlıkları önce milimetrenin binde birine indirilerek esnek camlarla çok sayıda yeni uygulama alanı hayatımıza girdi. Bugün saç kalınlığının yarısından daha az kalınlıkta üretilen “bükülebilir camlar” hayal etmekte zorlandığımız birçok alanda yeni ufuklar açmaya devam ediyor.
* Şişecam’ın global cam sektörüne getirdiği en önemli yenilikler neler? Hangi konuda iddialı Ar-Ge projeleriniz var?
2015 yılındaki ArTeGe çalışmalarının ana hedeflerinden biri operasyonel mükemmellik oldu. Bu alanda alternatif hammadde çalışmaları, yeni cam renkleri ve kompozisyonlarına yönelik çalışmalar yürütüldü. Yeni ergitme teknolojileri kapsamında, cam fırınlarına hammaddenin farklı bir yöntemle beslenmesi ile yaklaşık yüzde 20 enerji tasarrufu sağlanmasını hedefleyen proje çalışması ve borosilikat camının ‘foreheart’tan renklendirilmesi konusunda deneme üretimleri tamamlandı. Böylece geliştirilen yeni hibrit foreheart tasarımının topluluğumuz adına patentlenmesi süreci başlatıldı. Cam fırını modelleme yetkinliğimizde uzun yıllar içinde elde edilen gelişme ve uluslararası çalışmalara sağlanan katkılar doğrultusunda, bu alanda önemli ödüllerden biri olan “Modeling Award” 2015 yılında şirketimize verildi. Ayrıca düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ürünleri üzerinde yapılan kaplamalarla cama değer katan yeni ve çevre dostu ürünler kazandırmaya çalışmaktayız. Yüzey çalışmalarıyla desteklenen bu çabalar vakum içinde ve atmosferik koşullarda gerçekleştirilen teknolojilerle yürütülüyor. Özellikle mimaride sunulan kaplamalı camlardaki ürün yelpazesinin sürekli büyümesiyle modern ve akıllı binalarda enerji yönetimi için ithal edilen birçok ürünün yerine yerli ürünlerle rekabet gücü kazanıldı. Cam ev eşyası için geliştirilen yeni kaplamalarla ışığa ve ısıya duyarlı yeni ürünlerin ürün gamına girmesiyle uluslararası ölçekte rekabet gücümüz daha da artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.