Yurtdışı eğitim bana ne kattı?

Genç Capital, Türkiye’nin önde gelen yöneticilerine yurtdışı eğitim deneyimlerini sordu, gençler için tavsiyeler istedi. İşte CEO’ların yaşadıkları bu değerli tecrübeler...

28 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışı eğitim bana ne kattı?

“DAHA AÇIK FİKİRLİ OLDUM”
Üniversite ve master eğitimi için Amerika’yı tercih eden isimlerden biri de Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Mobilexpress Kurucu Ortağı olan Tunç Berkman. ABD’deki eğitimi 7 yıl süren Berkman’ın deneyimleri şöyle: “Syracuse Üniversitesi’ni burs aldığım için tercih ettim.

Master’ımı ise Babson College’da tamamladım. Babson’ın girişimcilik programı Amerika’da 1 numara. Yurtdışında eğitim yalnız başıma hayatta kalmanın nasıl bir duygu olduğunu öğretti. Problemlerimi kendi başıma çözebilmek ayrı bir özgüven kazandırdı. Oradaki eğitim sistemi farklı fikirleri özgürce konuşmayı destekliyor. Çok daha açık fikirli olmama katkı sağladı.

Şimdi olsa yine aynı tercihleri yapardım. Görsel sanatlar ve yapımcılık üzerine ikinci bir lisans yapardım. Ayrıca yazları Türkiye dönmez, yeni ülkeler gezerek, ikinci bir yabancı dil öğrenirdim. Gençlere, gidecekleri ülkelerde ilk 25 üniversiteden birini tercih etmelerini öneririm. Derslere devam etsinler, seçmeli ders alsınlar. Sosyal kulüplere katılsınlar. İkinci bir dil için değişim programlarına gitsinler. Ayrıca part-time bile olsa mutlaka çalışsınlar.”

“ZORLUKLARI ÖĞRENDİM”
Siemens Finansal Kiralama CEO’su Bülent Taşar da kazandığı burs ile yurtdışında eğitime giden üst yöneticilerden. Taşar, kendi tecrübelerini ve önerilerini şöyle paylaşıyor: “MEB’in kurumlar adına açtığı lisansüstü sınavını birinci olarak kazanmıştım. London School Economics ve Political Science’a kabul edildim.

Yurtdışında okuduğum 1980-1983 yıllarında döviz yasağı vardı. TCMB’den en fazla 200 dolar harcırah alabilirdik. Bursum ise aylık 127 sterlindi. Yani yokluk içinde bir ülkeden gidiyordum. Bazı şeyleri ilk kez gördüm. McDonalds, lüks bir restoran gibi gelirdi...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.