Yurtdışı eğitim bana ne kattı?

Genç Capital, Türkiye’nin önde gelen yöneticilerine yurtdışı eğitim deneyimlerini sordu, gençler için tavsiyeler istedi. İşte CEO’ların yaşadıkları bu değerli tecrübeler...

28 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışı eğitim bana ne kattı?

ŞİMDİKİ AKLIM OLSA
Yeniden tercih yapmam gerekse daha büyük bir şehir tercih ederdim. New York, Los Angeles gibi. İşletme okumam, başlangıç için yanlış bir karardı. Lisans eğitimimi iç mimarlık/mühendislik gibi dallarda yapıp daha sonra yurtdışında MBA daha doğru olabilirdi. Mühendislik ile daha farklı bir perspektif kazanabilirdim.

MUTLAKA YAŞANMALI
Bence yurtdışı eğitim deneyimi kesinlikle yaşanmalı. İmkanı olan herkese tavsiye ederim. 3-5 yıl boyunca çeşitli ülkelerden yüzlerce öğrenciyle arkadaşlık kuruyorsunuz. Onlarca farklı kültürü tanıyorsunuz. Gençlere tavsiyem, nerede olduklarını iyi analiz edip nerede olmak istediklerine iyi karar vermeleri.

NEVRA EKER    EKER SÜT YKB YARDIMCISI
“Her anınızı değerlendirin”
DUKE’DEKİ YILLAR

Üniversite eğitimimi ABD’deki Duke Üniversitesi’nde aldım. Liberal Arts koleji olması tercihimde önemli rol oynadı. Liberal Arts sisteminde ilk 2 yıl farklı alanlarda ders alıyor ve ana alanınızı tercih ediyorsunuz. Siyasetçi olmak için siyaset bilimi okumak istiyordum. Ancak ilk yılımda asla olamayacağımı anladım.

BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ
Duke’un eğitim sistemi, siyaset bilimi okusanız bile sanattan müziğe, felsefeden fen bilimlerine farklı alanlarda dersler alarak kendinizi yetiştirmenizi, bakış açınızı geliştirmenizi sağlıyor. Her türlü mesleğe eğilebilecek karakter ve özgüveni veriyor. Olayları çok yönlü ve doğru analiz etmek önemli bir meziyet. Bunu Duke’deki eğitimim kazandırdı.

TAVSİYELERİM
İnsan sevdiği alanda okumalı, sevdiği işi yapmalı. Yeniden tercih yapsam yine Duke’u seçerdim. Çünkü aldığım her dersten, okuduğum her kitaptan büyük keyif aldım. Gençlere ise şunları öneririm: Öncelikle yurtdışında okuduğunuzu ve bunun hem maddi hem manevi birçok özveriyle olduğunu asla unutmayın. Okulun imkanlarından, kütüphanelerden, profesörlerinizden olabildiğince faydalanın. Her anınızı değerlendirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.