Zirveye giden yol haritası

Genç Capital’in bu araştırması, sektör sektör hangi iş alanlarında hangi pozisyonlara ihtiyaç duyulacağını ortaya koyuyor.

1 HAZİRAN, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Zirveye giden yol haritası

FİNANS UZ­MA­NI­NA   TA­LEP AR­TA­CAK
İnsan kaynakları danışmanlarının dikkat çektiği bir başka nokta da hangi sektörden olursa olsun muhasebe ve finans uzmanlarına olan ihtiyacın giderek artması. Özellikle yabancı dil bilen finans elemanlarına ciddi boyutta ihtiyaç duyulacağını vurgulayan İK yöneticileri, gençlerin bu açığı şimdiden görmelerini ve çeşitli sertifika programlarıyla kendilerini geliştirmelerini öneriyor. Üstelik finans elemanları sadece bankacılık ve finans sektörlerinde değil, hızlı tüketim, sağlık, enerji, ilaç gibi hemen tüm sektörlerde önemli oranda talep görecek.
Zorlu Enerji Grubu İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Tansel Varan, bu konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Enerji ticareti alanında hızlı değişim gösteren piyasa ve rekabet koşulları nedeniyle, enerji şirketleri ticaret faaliyetlerini güçlendirecek kadroların oluşumu için kolları sıvamış durumda. Yatırımlarla ilgili proje finansmanını sağlayabilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak için, finans konusunda donanımlı çalışanlar oldukça gözde.”
AR-GE MÜ­HEN­DİS­LE­Rİ ARA­NI­YOR
Telekomünikasyon da gelecekte önemli oranda istihdam yaratması beklenen sektörler arasında öne çıkıyor. Bu alanlarda yükselen pozisyonlar ise yazılım mühendisi, analist, proje yöneticisi, sistem yöneticisi/uzmanı, yazılım ve veritabanı uzmanı olarak sayılabilir.
Turkcell Çalışan İlişkileri Bölüm Başkanı Meltem Kalender, sektörlerindeki istihdam fırsatlarını ve gözde pozisyonları anlatırken, “İnovatif yeni ürün ve servisleri hayata geçirecek deneyimli ürün yöneticileri kilit bir noktada durmaya devam edecek. Özellikle 3G alanında Ar-Ge çalışmalarını yürütecek mühendisler yakın ve uzun vadede yıldızı parlayacak pozisyonlar arasında” diyor.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Üyesi ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Rengin Onay’a göre ise en fazla eleman ihtiyacının olduğu alanlar ve yükselecek pozisyonlar şöyle: “Önümüzdeki dönemde kullanıcıların sabit ve mobil hizmetleri aynı sağlayıcıdan elde edebilecekleri yapılara geçecek olması, data kullanımının hızla artma eğilimi, online ve mobil servislerin yaygınlaşmasıyla network ve BT alanlarında, ürün ve servislerin geliştirilmesine, pazarlanmasına, fiyatlandırılmasına ve müşteri segmentasyonuna yönelik pozisyonlara talep artacak.”
3 SEK­TÖR­DE  YÜK­SE­LEN PO­ZİS­YON­LAR
Novartis Türkiye Kurumsal İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Şenay Kızılkaya’nın değerlendirmelerine göre ilaçta yükselecek pozisyonların başında satış ve pazarlama uzmanları geliyor. Kızılkaya, şöyle devam ediyor: “Sektörde satış ve pazarlamada kendini iyi yetiştirmiş kişilere her zaman ihtiyaç var. Sağlık ekonomisi uzmanı pozisyonunu iyi doldurabilmek için, ekonomi veya mühendislik gibi mezuniyetler gerekiyor. Ancak bazı üniversiteler, bu alanda bölümler de açmış durumda. Ayrıca konuya ilişkin mesleki kurs ve sertifika programları da var.”
Sivil havacılıkta ise süreç geliştirme, İK, pazarlama, çevre yönetimi ve strateji planlama alanlarında yöneticilik pozisyonları öne çıkıyor. İstanbul Sabiha Gökçen İK ve Yönetim Geliştirme Müdürü Ahmet Hakan Arslan’ın yorumları şöyle: “Bu pozisyonlara gelmek isteyen gençlere önerim, alanlarıyla ilgili lisans eğitimlerini tamamlamaları. Staj seçiminde pratik yapabilecekleri işlere yönelmeleri çok önemli. Ayrıca hedefledikleri alanla ilgili yan pozisyonlarda da mutlaka rotasyon yapmalarını öneririm. Bunu sertifika programlarıyla sağlayabilirler.”
Bilişimde ise sistem yazılımcıları, yazılım mühendisleri, ağ ve sistem yöneticileri öne çıkan pozisyonlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.