Yapılandırılmış sermaye piyasası araçları

ÖST’ler, şirket ve yatırımcısı arasında teminatsız borç ilişkisi kurduğundan görece düşük bir risk profili taşır.

1 NİSAN, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Yapılandırılmış sermaye piyasası araçları


Kira sertifikalarının doğal ihraççıları öncelikle katılım bankaları gibi yalnızca faizsiz kaynaklardan fonlama sağlayan şirketlerdir. Bu ürünlerin doğal yatırımcıları olarak ise faizsiz yatırım araçlarını tercih eden yatırımcıları sayabiliriz. Bununla birlikte ürünün risk profili açısından teminatlı bir yapıda olması, konvansiyonel tahvillere yatırım yapan bireysel ve kurumsal yatırımcılara da cazip gelmektedir. İhraççı tarafında ise ürüne başta gayrimenkul varlıklar olmak üzere, bilançosunda bulunan çeşitli varlıkları konu ederek konvansiyonel borçlanma araçlarına nazaran daha uygun maliyette finansman arayışında olan şirketler de ilgi göstermektedir.
Yapılandırılmış ürünler tarafında 2013 yılında ihraç gerçekleşmesini beklediğimiz bir diğer ürün de gayrimenkul sertifikalarıdır. Gayrimenkul sertifikaları, yatırımcılarına konut veya ticari projelerde oluşan değer artışından yararlanma imkanı sağlayan yeni bir sermaye piyasası aracıdır.

Gayrimenkul geliştiricileri tarafından projenin belirli bir bölümünü veya bu bölümlere ilişkin belirli bir metrekareyi temsilen ihraç edilecektir. 2-3 yıl vadelerde ihraç edilmesini beklediğimiz sertifikalarda yatırımcılar vade sonunda ellerinde yeter sayıda sertifika bulunması durumunda ve tercih etmeleri durumunda fiziki olarak gayrimenkul sahibi olacaktır (asli edim).

Yeterli sayıda sertifikası bulunmayan veya asli edim tercihi belirtmeyen yatırımcılar ise açık artırmayla satılacak gayrimenkul hasılatından ellerindeki sertifika payına düşen kısmı elde edeceklerdir. Yatırımcıların gayrimenkul satış fiyatından bağımsız bir taban fiyat opsiyonları bulunacak olup açık artırmada oluşan fiyatın bu taban fiyatın altında kalması durumunda ihraççı taban fiyattan sertifikaları geri alacaktır. Taban fiyat belirlenirken ihraççıya başlangıçtaki yatırımı üzerine asgari enflasyon ölçüsünde bir getiri potansiyeli sağlanması, ürünün pazarlanabilirliği açısından önem taşımaktadır. Yatırımcıya yönelik taban fiyat garantisi ihraççının bir taahhüdü olduğundan, üründe projenin fizibilitesi kadar ihraççı kredi profili de önem taşımaktadır.

Yapılandırılmış sermaye piyasası araçlarında yatırımcı potansiyeli TSPAKB verilerine göre yurtiçi yatırımcıların 09/2012 itibarıyla toplam 865 milyar TL’lik tasarruflarının yüzde 86’sının mevduat (TL, döviz, katılım hesabı) ve DİBS gibi düşük risk kategorisindeki yatırım araçlarında, 72 milyar TL’lik kısmının (yüzde 8) ise hisse senetlerinde değerlendirildiği gözlemlenmektedir.

Günümüzde düşen faiz koşulları reel getirilere de yansımış, yatırımcılar için yüksek getiri daha aranır bir hal almıştır. Bu açıdan yatırımcı tarafında özellikle mevduat faizlerinin üstünde getiri sunan araçlara ilginin artarak devam etmesini bekliyoruz.

İş Yatırım olarak yatırımcıların bu beklentilerini karşılamak üzere ve ihraççılara uygulanabilir finansman çözümleri üretme yönünde çalışmalarımız artarak devam edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.