"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"

Mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik sektörlerinin başı çektiği Kayseri ekonomisi kaliteyi yükseltme hedefinde.

1 NİSAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"


Son yıllarda il ekonomisinde yeni açılımlar oldu mu? Gelecekte il ekonomisine hangi sektörler yön verecek?
- Üyelerimiz arasında bilişim sektörüne hizmet veren, bugün markalaşmış firmalarımız var. Örneğin yapısal kablolama işinde benim de kısmen içerisinde bulunduğum HCS şirketimiz var. Ortaklık kurduğumuz şirket dünyada ikinci sırada yer alan, network ve kablolama işleri yapan bir şirket. Kayseri'de markalaşma faaliyetlerine 16 yıl önce başladık. Gıda sektöründeki KOBİ niteliğindeki firmalarımız bugün markalaşma yolunda. Çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir sanayiyi, Türkiye'de daha ön plana çıkmış bir merkez olarak göreceğiz.

Kayseri'nin yatırımcıya sunduğu olanaklar neler?
- Biz yatırımcı ayrımı yapmıyoruz. Kayseri dışından gelen herkese kapımız açık. Kayseri Türkiye'nin ortasında. Her noktaya yakın sayılır. Limana yakın, karayolu ulaşımı dört dörtlük bir şehir. İnsan kaynağı olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir sayıda yetişmiş elemana sahip. Arsa, bina, elektrik ve su gibi konularda Türkiye'nin en ucuz şehri. Türkiye globalleştikçe, burası da Avrupa'nın lojistik merkezi olacak. Biz buna inanıyoruz. İspanya'nın Zaragoza kenti Avrupa'nın lojistik üstlerinden biri. Kayseri de neden bir Zaragoza olmasın?

Kayseri ekonomisinde üretimde, istihdamda, yapılan yatırımlarda canlanma söz konusu mu?
- Artık dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin bu noktada çok ciddi çalışmaları var. Biz önümüzdeki dönemde kalkınma atağımızı sürdüreceğiz. Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Kuzey Vestfalya heyetini misafir ettik. Dünya çapında söz sahibi firmaların yetkilileri de bu heyette vardı. 2011 yılı başı itibariyle SGK'lı çalışan sayımız 200 bine yaklaştı. İşsizliğin en az yaşandığı illerden bir tanesi Kayseri. Türkiye'de işsizlik rakamı yüzde 11 civarında. Bu rakam Kayseri'de yüzde 8'lerde. Dünyada yüzde 5 kabul gören bir rakamdır. Bizim de bunu yakalamamız lazım. Eğitim kalitemizi artırmak çözümlerden biri olabilir.

Son yıllarda Kayseri'nin gündemindeki en önemli olaylar ve projeler neler?
- Kayseri'deki en önemli projelerden biri tarım işgücünün sanayi, ticaret ve hizmetler sektörüne kayışıdır. Bu, Kayseri açısından çok önemli bir gelişmişlik göstergesi. Kentin doğu bölgesinde yeni bir organize sanayi bölgesi yaparak Mimarsinan OSB'yi hayata geçirdik. Son 4 yılda yaptığımız çalışmalarla şu an orada 50 tane firma üreti-
me başladı. Şehir içinde kalmış sanayi tesislerimizi organize sanayi bölgelerimize taşıma hedefimiz var. Hem çevresel faktörler, hem de şehirleşme ve imar anlamında şehre katkısı olan bir çalışma bu. Bu projeyi üç yıl içerisinde tamamlayabileceğimizi düşünüyorum. Risklerimizi biraz daha azaltma anlamında üretim çeşitliliğine gittik. Bugün 1,3 milyar dolarlık ihracat yapmaktayız. Son 3 yıldır ulusal markalar oluşturduk. Bunları daha da büyütme gayreti içerisinde olacağız. Kıymetli metaller konusunda üretim yapılmaya başlandı. Madencilikte 10 yıl öncesine göre kapasitenin 10 kat arttığını görüyoruz. Sağlık sektöründe ciddi bir atak yaptık ve önemli bir merkez haline geldik. Artık sanayide kalite yükseltme hedefimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.