"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"

Mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik sektörlerinin başı çektiği Kayseri ekonomisi kaliteyi yükseltme hedefinde.

1 NİSAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
"5 yıl sonra ihracatımız 5 milyar dolar olacak"


Kayseri'nin Türkiye üretim ve ihracatındaki yeri nedir?
- İhracat son yıllarda giderek önemini artırıyor. Kayseri'de 20 yıl öncesinde 10 ihracatçı varken bugün 200 ihracatçı olduğunu görüyoruz. 2010'da ihracat rakamı 1 milyar 315 milyon dolar. Kayseri'nin lokomotif sektörleri kablo, iletken, çelik boru, demir-çelikten mamul eşyalar, mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik ürünleri olarak sıralanıyor. Kayseri'nin ihracat oranı katma değerimizin yüzde 15'i civarında diyebiliriz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihracatımızın 5 milyar dolara gelebileceğini düşünüyoruz. Bunun için de şartlarımız uygun. Markalarımızı bölgesel marka yapma yolunda ilerliyoruz. Bir yandan da dünyada alternatif pazarlar oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde hem ihracat hem ithalat yapan, hem de iç piyasada yükselen bir Kayseri hayal ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.