Antalya 2016'da dünya botanikçilerini ağırlayacak

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya, turizmde yakaladığı başarıyı fuar alanında da sürdürme yolunda önemli adımlar atıyor.

1 EKİM, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya 2016'da  dünya botanikçilerini ağırlayacak


RAKAMLARLA EXPO 2016 ANTALYA

- Expo'yu 5 milyon turistin ziyaret edeceği, bunun 2 milyonunun sadece Expo'yu izlemek üzere Türkiye'ye gelenlerden oluşacağı tahmin ediliyor.
- Her turistin ortalama 500 Euro'luk turlarla Türkiye'ye geleceği öngörüldüğünde Expo'nun Antalya'ya 1 milyar Euro bırakması bekleniyor.
- Beklenen yerli turist sayısı 3 milyon.
- Organizasyona katılacak ülkelerin ve kuruluşların bahçelerini oluşturma maliyetleri ile Expo sürecinde yapacakları yatırım ve giderlerin ortalama 2 milyon Euro civarında olacağı öngörülüyor. Expo'ya 100 ülkenin katılacağı beklendiğinden bu faaliyetlerin toplam getirisinin 200 milyon Euro olması bekleniyor.
- Altı aylık süreçte yaklaşık 20 bin etkinlik yapılacak, böylece sosyal ve kültürel hayat hareketlenecek.
- Organizasyon çerçevesinde düzenlenecek tüm faaliyetler,Antalya ve Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağlayacak.
- Hazırlık ve faaliyet sürecinde, önemli sayılabilecek bir istihdam oluşturulacak.
- Expo alanının 6 aylık süreç sonrasında da açık kalacak olması, Antalya'nın önemli bir çekim ve ziyaret merkezi kazanmasını sağlayacak.

BAŞBAKAN MEKTUP YAZDI
Dünya Botanik Expo'sunun Antalya'ya alınmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da önemli bir katkısı bulunuyor. Erdoğan, 7 Nisan'da BIE'ye yazdığı mektupta,Antalya'da 2016 Nisan-Ekim ayları arasında yapılması planlanan Botanik Expo'ya Türkiye'nin ev sahipliği yapma hususundaki kararlılığını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına ifade etti. Bu kararlılığı desteklemek üzere de Expo 2016 Antalya organizasyonu için koordinatör kurum olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı belirlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.