Enerji merkezine doğru

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye'nin enerji merkezi olmaya aday.

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji merkezine doğru


Holding, güneş enerjisinin yanı sıra HES ve rüzgar santralleri gibi diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile de ilgileniyor. Atila, “Konya’yı tercih etmemizde iki neden var. Birincisi Konya-Karapınar’ın Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilmesi ki bu birçok alanda devlet desteği anlamına geliyor. İkincisi, işletmelerimizin merkezleri Konya’da bulunuyor. Tesislerimize yakın olmak, erişim ve yönetim anlamında bize büyük kolaylık sağlayacak. Şu anda birçok firma Konya’da güneş enerjisi santrali kurmak için sırada bekliyor” diye konuşuyor.

KONYALI HOLDİNGLER DE TALİP
Konya’daki enerji yatırımları bunlarla da sınırlı değil.... Eti Alüminyum’un sahibi Cengiz Holding, Konya’da Oymapınar ve Seydişehir’de yapılan yatırımlar sonucu ilave 62 milyon Kwh enerji üretimi sağladı. 8 milyon Euro’ya santralleri yeniledi. Konya Şeker de enerji işine soyunanlardan. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Sivas’ta kazandıkları Kangal Termik Santrali ihalesinin enerji sektöründe büyüme hedeflerinin bir adımı olduğunu açıklıyor. “Konya Şeker otoprodüktör olarak kurulduğu günden bu yana kendi elektriğini üretiyor. Bu nedenle elektrik üretiminde 59 yıllık kurumsal bir tecrübeye sahibiz” diyen Konuk, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Karapınar’da tespit edilen kömür rezervi ve burada kurulacak enerji havzası ile

ilgilendiğimizi de birçok kez ifade ettik. Süreci hem yakından takip ediyoruz. İhale sürecini heyecanla beklediğimizi, Karapınar konusunda çok daha istekli olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Konya’da enerji alanında bulunan büyük firmalardan biri de Kombassan. Konyalı holding, mevcut yatırımlarının yanın da yeni enerji yatırımları da planlıyor. Kombassan Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Aydemir, “Bugünün ve geleceğin en önemli ve vazgeçilmez sektörlerinden olan enerji üretimi yapmak istiyoruz. Bu kapsamda araştırmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızın ilk adımı olarak, Konya’daki kağıt fabrikamızda ve Tekirdağ da kurulu Muratlı karton tesislerimizde 5,5 MW gücünde iki adet doğalgaz türbinimiz 2004 yılında devreye aldık.

Sistemimiz TEİAŞ’la enterkonnekte olarak hizmet veriyor. Üretimimizin ihtiyaç fazlası kısmını sisteme aktarıyoruz. Toplam kurulu gücümüz 11 MW. Yıllık yaklaşık 72 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.