Enerji merkezine doğru

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye'nin enerji merkezi olmaya aday.

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji merkezine doğru


Uran Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arcan Uran
“8 MW’LIK GÜNEŞ TESİSİ KURACAĞIZ”
ALIM GARANTİSİ DÜŞÜK

Konya,güneş radyasyonu ve iklim özellikleri bakımından çok elverişli değerlere sahip. Ortalama 1700 kWh/m2 gibi yüksek bir ışınım oranı var. Ayrıca, bu tip büyük projeler için gerekli düz ve geniş araziler var. Konya’da ilk etapta 1 adet 8 MW kurulu güce sahip fotovoltaik tesis kurmayı planlıyoruz. Bu tesisin yıllık elektrik üretiminin 12 bin 400 MW olması planlanıyor. Daha sonra çevredeki trafo kapasitelerinin izin vermesine bağlı olarak tesis sayılarını artırmayı istiyoruz.Alım garantisi olarak verilen 13,3 $c/kWh bedelin düşük kaldığını düşünüyoruz. Bundan dolayı yapılacak anlaşmalarla, özel sektöre bu rakamın üzerinde bir değerle satış yapmayı planladık. İlk aşamada kuracağımız 8 MW’lık tesisin yatırım maliyeti, arazi, ekipman ve eleman kalitesine göre 10 -12 milyon Euro olacak.
ANAHTAR TESLİM GÜNEŞ ÇİFTLİĞİ
Bu alanda yatırımcı olmanın dışında güneş panelleri satışı ve anahtar teslim güneş üretim çiftlikleri de kurmayı planladık. Şu an için dünyadaki sayılı büyük panel üreticilerinden distribütörlüklerimiz var.Türkiye pazarına panel sağlayan sayılı firmadan biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de şu ana kadar kurulmuş büyük bir güneş çiftliği yok.

Bizde yurtdışındaki temsilcisi olduğumuz uzman firmalarımızın know-how’ları ile Uran’ın sektörlerdeki gücünü birleştirerek enerji pazarına değer katmayı ve hizmet vermeyi amaçladık. Güneş dışında, rüzgâr ve hidroelektrik de önceliklerimiz arasında. Bu kaynaklarda da araştırmalarımız sürüyor.”İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.