İhracat 13 milyar doları geçecek

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, Bursa'nın son 2 yılda kendini toparladığını söylüyor

1 HAZİRAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat 13 milyar doları geçecek


İhracat rakamlarının artması için hükümetten beklentiler neler?

- Her kesimin mutabık olduğu, üretime ve ihracata dayalı büyüme modelinin daha etkin uygulanmasını istiyoruz. Hükümetten, istihdam üzerindeki ağır vergilerin ve enerji fiyatlarının yüksekliği, en büyük maliyet girdilerimizden olan elektrik, doğalgaz, SSK primleri gibi konularda sanayiciyi destekleyen politikalar üretmesini bekliyoruz. Ar-Ge desteklerinden tekstil ve konfeksiyon sektörünün daha fazla yararlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Ayrıca dış ticaret alanında, fikri mülkiyet ve patent hakları ihlallerinin önüne geçecek denetim mekanizmalarının daha efektif işletilmesini beklemekteyiz.

Beklentileriniz sektör ve ihracatçılar olarak neler?
- Bugün Türkiye, dünyanın pek çok ülkesinden yatırım çeken, aynı zamanda iş yapma yöntemleri bakımından da örnek olabilen bir ülke konumuna yükseldi. Bu başarı, Türkiye'nin ihracata yönelik kalkınma stratejisi kapsamında katma değeri yüksek; moda, tasarım ve markaya yönelik ürünlere odaklanmasına ilaveten Ar-Ge ve teknoloji yatırımları ile gerçekleşti. 2010 yılında Bursa 1 milyar dolar dış ticaret fazlası vermeyi başardı. Bursa ilimiz 1 milyona yaklaşan çalışanı ile ayrıca ülke istihdamında önemli bir yer teşkil ediyor. Tarımda, sanayide ve turizmde epey iddialı pozisyonu olan kentimizin, küresel bir oyuncu olmaya devam etmesi için bilişim ve finans sektörlerinde kurumsallaşmaya ihtiyacı var. Kobilerimiz stratejilerini bu yönde yenilemek durumunda. Bir başka husus, halihazırda Bursa'daki işletmelerin aracı finans kurumları ile ortaklık tesis etme düzeyi, olması gerekenin altında. Bütün bu verileri genel anlamda değerlendirdiğimizde, Bursa küresel ekonominin yeni araçlarına ve yöntemlerine kendini ne düzeyde adapte ederse o kadar fazla başarıya ulaşır. Bursa son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada daha fazla tanınır oldu. Bu başarıyı sürdürmek hepimizin ortak çabasıyla mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.