Hazır çorba

Hazır çorba kullanımı artacak, İstikrarlı büyüme...

25 EKİM, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
Hazır çorba
MEYVE SUYU HAZIR
“SAĞLIKLA” BÜYÜYECEK
DARALMA

Meyve suyu pazarı, 2015’te cirosal olarak yüzde 3’lük bir artış kaydetmekle birlikte volüm bazında yüzde 4’lük daralma yaşadı. Sektör yaklaşık 150 ülkeye ihracat yapıyor. İhracat son 5 yılda yaklaşık 2 kat artarak 200 milyon dolar seviyelerine yükseldi.
OTO KONTROL
Türkiye Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri Ebru Akdağ, sektörün önündeki en önemli eksileri meyve üretimi ve tedarikinin gelişmesinin önündeki yapısal sorunlarla meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki bütünleyici yerinin yeterince anlaşılmaması olduğunu söylüyor. MEYED tarafından yapılan oto kontrol sistemi kapsamında kalitenin ve tüketicinin korunması ise sektörün artıları artısı.
TREND
Türkiye’de kişi başına düşen ortalama yıllık meyve suyu tüketimi (9 lt.) henüz AB ortalamasından (22 lt.) oldukça düşük olsa da uzun dönemde pazarı büyümesi bekleniyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren, “Bu büyümenin ana motoru, sağlıklı içecek grupları olacak. Markaya ve dağıtım ağına yatırım yapan ve portföyüne tüketicilerin beklentisi doğrultusunda çeşitlilik katan, tüketicilerin sağlığı ve beslenmesini gerçekten düşünen büyük üreticiler ayakta kalacak” diyor.

HAZIR BETON
HAREKETLİLİK BEKLENİYOR
LİDER

107 milyon metreküp hazır beton üretimiyle Avrupa’daki ülkeler arasında lider konumuna gelen Türkiye, dünyada ise üçüncü en büyük hazır beton üreticisi konumunda. Bugün 800’den fazla üreticisi ve 38 bini aşan istihdam hacmiyle inşaat sektörünün en temel kolu olan hazır beton pazarının cirosu, son 4 yılda yaklaşık yüzde 56 artarak 12 milyar TL’ye ulaştı.
DENETİM
Sektörün en önemli sorunu bir kısım üreticinin denetim dışı, kalitesiz üretim yapması. Beton kamyonlarının trafiğe çıkış saatleriyle belediyelerin hazır beton tesisleri için şehir içinde yer göstermemesi de diğer sorunlar arasında. Üretiminden sonra iki saat içinde yerine yerleştirilmesi gerektiğinden hazır betonun şehir dışındaki alanlarda değil, özellikle şehir içinde ruhsatlandırılması gerekiyor.
UMUTLU
Hükümetin bu yıl uygulamaya koyacağı yeni finansman modelleri ve TC Merkez Bankası’nın indirim kararlarının etkisini göstermesiyle birlikte inşaat sektöründe önümüzdeki 5 yılda ciddi bir hareketliliğin yaşanması öngörülüyor. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, “Tüm bu unsurlar hazır beton sektöründe de önemli bir canlanmanın ortaya çıkacağına işaret ediyor. Önümüzdeki 5 yılda miktar bazında yıllık yüzde 5 büyüme hedefliyoruz” diyor.

PİRİNÇ
YERLİ ÜRÜN PEŞİNDE
ÜRETİM

Türkiye’de çeltik ekimi ve üretimi son yıllarda artarak devam ediyor. 2000 yılında 58 bin hektar ekim alanında 350 bin ton üretim ve 6,04 ton/ha verim elde edilmişken 2012’de 120 bin hektar ekim alanında 880 bin ton üretim ve 7,35 ton/ha verim elde edildi. 2015 yılında ise 116 bin hektarlık alanda 820 bin ton çeltik üretimi gerçekleşti.
İTHALAT
Türkiye 1984 yılından beri çeltik ve pirinç ithalatçısı bir ülke. Ancak son yıllarda verilen destekler ve yurtdışı fiyatların yüksek seyretmesi, lokal üreticiyi teşvik etti ve alınan ilave tedbirlerle birlikte yerli üretim sürekli yükseldi. 2014 yılında pirinç ithalatı 192 bin 768 ton olurken 2015’te pirinç ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 60 azalarak 119 bin 835 ton oldu.
İHTİYAÇ
2016 sonunda Türkiye’de 850 bin ton çeltik üretimi karşılığı olarak 510 bin ton pirinç üretimi gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Pirinç tüketimin yüzde 25-30 oranında ithalata dayandığını vurgulayan Pirinç Değirmencileri Derneği (PDD) Başkanı Birol Kocaman, “Ciddi şekilde üretim artışına ihtiyacımız var. Üretim artışı hem dışarıya döviz ödenmesini engelleyecek hem halkımızın daha kaliteli ve sağlıklı pirinç tüketimini sağlayacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.