İnovasyonla gelişecek

istikrarlı büyüyor

3 AĞUSTOS, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyonla gelişecek
ÇAĞRI MERKEZİ
GELECEĞİ SESTE
DURAKLAMA
Çağrı merkezi 2015 yılında istihdam açısından yüzde 4 büyüyerek 83 bin kişiye istihdam sağladı. Sektörün pazar büyüklüğü ise bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüme ile 3,6 milyar TL’ye ulaştı. Böylece Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun etkisi, teşvik kapsamının daralması ve genel ekonomik belirsizlikler nedeniyle son beş yılda ortalama yüzde 15 olan büyüme hızı, geçtiğimiz yıllara göre düşüş gösterdi.
SİRKÜLASYON Çalışan sirkülasyonu sektörün en büyük sıkıntılarından biri olmaya devam ediyor. Bunun en temel nedenlerinden biri henüz müşteri temsilciliği işinin meslek olarak algılanmaması ve geçici bir iş olarak görülmesi. Sektörün bu konudaki ciddi çabaları sonucu 2015 yılında çalışma süreleri önceki yıllara göre uzadı ve 1-2 yıl olarak gerçekleşti.
HİZMETLER Gelecek dönemlerde geleneksel hizmet kanallarının yanı sıra ses teknolojileri ile tuşlama yapmadan, chat ve sosyal medyadan sunulan çağrı merkezi hizmetlerinin artması bekleniyor. Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) Başkanı Metin Tarakçı, “İhtiyaç duyulan teşviklerin sağlanması halinde sektörün yeniden çift haneli büyüme rakamlarını yakalaması bekleniyor” diyor.

SÜT
GÖZÜ AFRİKA’DA
PERFORMANS
Geçtiğimiz yıllarda devletin verdiği teşvikler sayesinde çok iyi bir büyüme ivmesi yakalayan süt sektörü, 2015 yılında 21,4 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaştı. Sektörün 2011’de yüzde 20 düşen ihracat değeri ise sonraki yıllarda toparlanarak 2015 yılına kadar yılda yüzde 20-24 arasında arttı. 2015’te AB’nin süt kotalarını serbest bırakması, dünyada süt fiyatlarının düşüşe geçmesi, Rusya ve Ortadoğu’daki karışıklıkların etkisiyle ihracatı yaklaşık yüzde 23 düştü.
SORUNLAR Süt sığırcılığı işletmelerinin küçük ve dağınık olması, süt sektörünün başlıca sorunu. Bu da beraberinde verim ve kalite düşüklüğü, fiyat istikrarsızlığı, yüksek maliyet, arz talep dengesizliği, kayıt dışılık, hayvan hastalıkları olarak yansıyor. Sektörün en büyük girdisi olan yem hammadde fiyatlarının yüksek olması da diğer sorunlar arasında.
İDDİALI Süt sektörünün 2016 yıl sonunda yaklaşık yüzde 3 büyüyerek cirosunun 22 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. Sektör ihracatının ise yıl sonunda 300 milyon dolara yaklaşacağı tahmin ediliyor. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, “Önümüzdeki 5 yılda sütte Ortadoğu ve Afrika’nın temel tedarikçilerinden biri olacağız” diyor.

İKLİMLENDİRME
HEDEF 60 MİLYAR DOLAR CİRO
REKABET
Toplumun refah seviyesindeki artış ve iç hava kalitesi bilincinin artması iklimlendirme sektörünün gelişimini tetikledi. Ürünlerinde global standartları yakalayan sektör, dünya firmaları ile rekabette de avantajlı bir konumda. Sektörün ihracatı, 2013 yılında 4,2 milyar dolar iken 2014’te bu rakam yüzde 4,8 oranında artarak 4,4 milyar dolara ulaştı. 2015 yılı durağan geçse de sektör 3,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
İŞ GÜCÜ Nitelikli iş gücünün yetersizliği, sektörün yaşadığı öncelikli sorunlardan biri. İş hacminin büyümesi acil nitelikli iş gücü istihdamı gerektiriyor, ancak nitelikli iş gücü arzı henüz yeterli seviyeye ulaşamadı. Meslek içi eğitimler ve devletin meslek lisesiyle yüksekokulların sayısını artırması gibi çalışmalarla çözüm yolunda adımlar atılmaya başlandı.
2023 HEDEFİ İklimlendirme Soğutma ve Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), URGE (Uluslararası Rekabeti Geliştirme) projesi ile Türk üreticilerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırıcı çalışmalar yapıyor. İSKİD Başkanı Cem Savcı, “Tüm bu avantajların değerlendirilebilmesi sonucunda 2023 yılında 25 milyar dolar ihracat hacmi ve 35 milyar dolarlık iç piyasa büyüklüğü ile toplam 60 milyar dolarlık satış hacmine ulaşmayı öngörüyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.