Başarının sırrı özgür fikirde

SEVİLAY ÖZSÖZ, projelendirilen önerilerin 4'te 1 'inin hayata geçirildiğini söylüyor.

1 ŞUBAT, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Başarının sırrı özgür fikirde

- Yeni bankacılık merkezimizde bir inovasyon laboratuarı kurduk. 2011'de bunun avantajını kullanarak yenilikçilik elçilerimizle daha sık bir araya geleceğiz. Daha fazla sayıda fikir üretimi seansı düzenleyerek yenilikçiliğe katılımı daha da artıracağız. Ayrıca, 2008 yılında üretim sektöründen alarak bankamıza uyarladığımız kalite çemberleri uygulamasını, bankada daha da yaygınlaştıracağız. Çalışanlarımız kalite çemberlerinde belirtilen yöntemlerle beyin fırtınası yapıyor, sorunları tespit ediyor ve çözümlerini üretiyor. Özellikle şubelerimizde uyguladığımız ve somut faydalarını gördüğümüz 35 kalite çemberimiz mevcut. 2011 sonuna kadar bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz.

Capital: Fikir önerilerini toplarken nasıl bir değerlendirme sürecinden geçiriyorsunuz?
-Öneri sistemine gelen çalışan ve müşteri önerilerini, öncelikle bir ön elemeden geçiriyoruz. İş birimlerimizle mümkün olduğu kadar mükerrer olmayan yeni fikirleri paylaşıyoruz. İş birimlerimize iletilen fikirler, yönetici seviyesindeki değerlendirme ekipleri tarafından inceleniyor. Değerlendirme süresinin uzamaması için farklı ekiplerle aramızda hizmet sözleşmeleri var. Bu sözleşmelerde belirlenen süreler içinde geri dönüp görüşlerini bizimle paylaşıyorlar. Olumlu bulunan önerilerle ilgili bir plan oluşturuyor, aksiyonları belirliyor ve proje sonuçlandırılıncaya kadar merkezi olarak takip edip raporluyoruz.

Capital: Fikir sahibinin kendini savunması için uygun ortam yaratılıyor mu?
-Öneri sistemimiz tüm çalışanlarımıza açık. Çalışanlarımız fikirlerini sistem üzerinde herhangi bir elemeye veya onaya tabi olmaksızın özgürce bize iletebiliyor. İlgili iş birimi öneriyi değerlendirdikten sonra öneri sahibi önerisiyle ilgili görüşe karşı çıkarak itirazda bulunabiliyor. Önerisinin farklı şekilde değerlendirilmesini talep edebiliyor. Şeffaf bir sistem olduğu için tüm çalışanlar yazılan görüşleri okuyabiliyor. Tüm katılımcılarımız fikirlerini özgürce paylaşıyor. Çoğu zaman fikirler üzerine hararetli tartışmalar oluyor. En iyi öneriler de bu tartışmalar sonucunda ortaya çıkıyor.

Capital: İnovasyonda başarının en önemli noktaları nelerdir?
-İnovasyonda başarının anahtarının katılımcılık olduğuna inanıyoruz. Yenilikçiliği sürekli gündemde tutmak ve katılımı teşvik etmek amacıyla birçok projeye imza atıyoruz. Öneri sistemi üzerinde yarışmalar düzenliyoruz. Her ay "ayın önerisini" seçiyor ve tüm bankayla paylaşıyoruz. Çalışanlarımıza, yenilikçilik ve fikir üretme teknikleri konusunda eğitimler veriyoruz. Yenilikçilik elçilerimiz, fikir üretme seanslarına katılımın yanı sıra kendi birimlerinde yenilikçiliği artıracak bilinçlendirme faaliyetleri yapıyor. Her ay "1001 Haber" adında bir yenilikçilik bülteni hazırlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz