Sorunlu potansiyel

2017’de bankaların 7-7,5 milyar TL tahsili gecikmiş alacak satışı yapacağı öngörülüyor...

26 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunlu potansiyel
HACİM BÜYÜYECEK Mİ?
Sektörün uzun vadede büyümesi için farklı görüşler mevcut. Dernek başkanı Tengiz, önümüzdeki 5 yılda takibi gecikmiş alacak satışının yıllık 4-4,5 milyar TL’nin altına düşmeyeceğini ve konjonktürel artışlarla 5-6 milyar TL’yi bulabileceğini tahmin ediyor. Selçuk Tuncalı ise bugün bankaların izlemeye aldıkları alacakların çok arttığına dikkat çekerek bu yüzdürülen kredilerin takibe düşmesiyle bankaların daha yüksek miktarlarda satış yapabileceğinin altını çiziyor. Varlık yönetim şirketlerinin artan alacak tutarını satın almaya isteği de var. Fahrettin Özyapar, “Varlık yönetim şirketlerinin her yıl 6-8 milyar TL borç satın alacak ve işleyecek kapasitesi var” diyor. “Biz bankacılık sektörünün egzozuyuz, motor çalışmaya devam ettiği sürece borçları almaya devam edeceğiz” diyen TurkAsset Yatırımlar Direktörü Serhan Akça, kredi kartları ve tüketici kredilerinde alınan son değişikliklerin kredi kalitesini bozacağını ve sorunlu kredi oranının artıracağını tahmin ediyor. Akça,“2017’de satışa çıkan tahsili gecikmiş alacak, 7-7,5 milyar TL’ye çıkacak. Sonraki yıllarda giderek hacim büyüyecek” diyor. Akça, TBB Risk Merkezi’ne göre bireysel borçlu sayısının 3 milyonu bulduğuna ve bu sayının yarısının varlık şirketlerinin müşterisi olduğuna da dikkat çekiyor. Bireysel tarafta ortalama borç büyüme trendinde. Bireylerin ortalama borçları, son 5 yılda 5 milyar TL’den 7-8 bin TL’ye çıkıyor. Yalnız varlık yönetim şirketleri burada da önemli bir değişim bekliyor. Bugün borçlar içinde yüzde 40 payı olan KOBİ ve kurumsal kredilerin, yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle önümüzdeki 5 yıl içinde toplam borçlardaki payını 5-10 puan artırması öngörülüyor.

PAYI KORUMA YARIŞI
Bugün BDDK verilerine göre 16 varlık yönetimi şirketi mevcut. Bunların bir kısmı, örneğin Deutschebank’ın sermayedarı olduğu Bebek Varlık, Denizbank’a ait Destek Varlık ve Anadolu Holding’e ait Artı Varlık, aktif olarak çalışmıyor. Sektörde konsolidasyonlar da yaşanıyor. Örneğin Birleşim Varlık ve RTC Varlık ile birleşti. Tabii bir de Mega Varlık, Hedef Varlık gibi bu yıl yeni kurulan varlık yönetimi şirketleri var. Bu ortamda sektörde ilk 4 oyuncu pazarın yüzde 81’ine hakim. Actera Fonu’nun sahibi olduğu TurkAsset ve Fiba Holding’in şirketi Güven Varlık lider ve ikisinin yüzde 30’larda pazar payı mevcut. Ardından yüzde 14 pazar payıyla İmam Altınbaş ve Hüseyin Altınbaş’ın sahibi olduğu Final Varlık geliyor. Ünlü&Co’nun sermayedarı olduğu İstanbul Varlık ise yüzde 7 paya sahip. Güven Varlık Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tengiz, 9 milyar TL’lik portföy ve 1,1 milyon borçlu müşteriye sahip olduklarını açıklayarak, “Sektörde mevcut pazar payımızı düşürmeyecek şekilde borç satın almaya devam etmek istiyoruz” diyor. 9,2 milyar TL portföy büyüklüğüne sahip Turkasset de yüzde 30’u geçen pazar payını koruma hedefinde. Ancak daha seçici borç alımlarında bulunmak istiyor. Final Varlık ve İstanbul Varlık ise pazar paylarını, kârlılıklarını korudukları müddetçe artırmaktan yana bir strateji izliyor. Bu lider şirketlerin yöneticilerine göre, sektörde fazla sayıda varlık şirketi bulunuyor ve konsolidasyonlar kapıda. Hasan Tengiz, “Bunların bir kısmının elenmesi kaçınılmaz. Mevcut şirketler ya butik özel borçlularla çalışacak ya da sadece bireysel veya kurumsal borçlular gibi segmentasyona gidecekler” diyor.

YENİ ALANLAR GELEBİLİR
Aslında varlık yönetimi sektörü, yeni alanlara girerek önemli bir büyüme potansiyeline sahip. Bugün varlık yönetimi şirketleri, BDDK’ya bağlı olarak faaliyet gösterebiliyor. Ancak dünyada işleyiş farklı, varlık yönetimi şirketleri pek çok farklı alanlarda çalışabiliyor. “Türkiye dışındaki tüm ülkelerde, tüketicilerin telekom, elektrik, su, doğalgaz ya da iletişim gibi aklınıza gelen tüm borçları varlık yönetim şirketleri tarafından alınıp tahsil edilebiliyor” diyen Fahrettin Özyapar, Türkiye’de kanunun izin vermesi halinde bu alanlara girebileceklerini vurguluyor. Yönetici, “Bu, tıkanmış borçluluk yapısına da çözüm olur” diyor. Mantıken kredi tarafındaki borçlularla bu tip doğalgaz, su, elektrik gibi faturalarını da ödeyemeyen müşteriler aynı kişiler olacağından varlık yönetimlerinin bu kesime ulaşması ve tüm borçları için bir ortak yapılandırma yapması çok kolay ve mümkün görünüyor. Varlık yönetim şirketleri yöneticileri, hükümetten böyle bir talepte bulunduklarını ve yasa değişikliği beklediklerini de aktarıyor. Bu durumda bu alanın cazibesi de hem yerli hem yabancı yatırımcı açısından artacak. Sistema Genel Müdürü Ali Tolga Moral, “Yurt dışında da risk iştahı yüksek olan varlık yönetim şirketleri ve hedge fonlar sorunlu varlıklara yatırım yapıyor. Gerekli regülatif düzenlemelerin de yapılmasıyla bu şirketlere daha çok yabancı yatırımı yapılabilecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.