Sorunlu potansiyel

2017’de bankaların 7-7,5 milyar TL tahsili gecikmiş alacak satışı yapacağı öngörülüyor...

26 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunlu potansiyel
“BORÇ MİKTARI YÜZDE 20 ARTACAK”
ALİ TOLGA MORAL / SİSTEMA GENEL MÜDÜRÜ
YENİLER YOLDA

Önümüzdeki dönemde, varlık yönetimine devredilen borç miktarının ve dosya sayısının önemli ölçüde artacağını, bugün sayıları 10’un üzerinde olan varlık yönetimi şirketlerine de yenilerinin ekleneceğini düşünüyoruz. Özellikle bankaların, hem personel motivasyonunu azaltan hem her kademedeki çalışanın ciddi zamanını alan alacak takip işlerinden mümkün olduğunca kurtulmaya çalışacakları bir gerçek. Bankalar, takipteki alacak dosyalarının mümkün olduğunca fazlasını devretme eğiliminde olacak.
MİKTAR ARTACAK
2016’nın yarısı itibariyle varlık yönetimi şirketlerine devredilen borç miktarı 25 milyar TL’yi geçmiş durumda. Özellikle banka bilançolarındaki takipteki alacaklar kalemindeki büyümenin, varlık yönetimi şirketlerine devredilecek borç miktarını doğrudan etkileyeceğini düşünüyoruz. Buna göre mevcut trendlerde büyümeye devam etmesi durumunda, devredilecek borç miktarının en az yüzde 20 artacağını ve 30 milyar TL’yi geçeceğini öngörüyoruz. İleride leasing, faktoring, telekom, elektrik, doğalgaz ve su gibi kronik tahsilat problemi yaşayan sektörlerde hem bireysel hem kurumsalticari kanallar için vadesi geçmiş alacakların tahsilatında varlık yönetimi şirketlerinin rolü olabilir.

“İKİ ÜLKEDE BORÇ BİRİKİMİ VAR”
SERHAN AKÇA / TURKASSET YATIRIMLAR DİREKTÖRÜ
DÜNYADA TABLO NASIL?

Özellikle Avrupa ve İskandinav ülkeleri, İngiltere ve ABD’de çok gelişmiş bir pazar var. Almanya ve Fransa’da da satışlar var ama çok yüksek seviyelere çıkamıyor. İngiltere ve ABD’de varlık şirketleri bizimki gibi bir regülatöre bağlı çalışmıyor, ancak tüketiciyi koruma ve benzeri pek çok yasaya bağlılar. PAZAR KÜÇÜLÜYOR
İngiltere ve ABD de pazar küçülüyor çünkü bankalar giderek büyük ve hata yapmayan varlık yönetimi şirketleriyle çalışmayı seçiyor. Ancak çok iyi uyum sağlayan 3-5 şirket büyüyor, sektörde konsolidasyon var. Gelişmiş ülkelerde bankalar tahsili gecikmiş alacakları hiç üzerlerinde taşımadan ve artık piyasada oturmuş fiyatlardan satıyor.
DAHA KÂRLI
Bu nedenle kârlılık Türkiye’ye göre daha yüksek, yüzde 20-25 oranlarıyla çalışıyorlar. Dünyada son dönemde İtalya ve Yunanistan’da ciddi borç birikimini mevcut. Büyük yabancı varlık şirketleri, bu iki ülkenin etrafını sarmış durumda. Satış olduğu takdirde alım yapacaklar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.