"15 milyonluk potansiyel var"

AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca’dan OKS ve gönüllü BES için 2018 öngörülerini aldık, sektörün geleceğini ve kârlılığını masaya yatırdık...

23 TEMMUZ, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
"15 milyonluk potansiyel var"
 


"SAĞLIK SİGORTALARINA GİREBİLİRİZ"

HAYATTA BÜYÜRÜZ
2017 yılında hayat sigortacılığı sektörü yüzde 40, biz yüzde 50 büyüdük. Burada KGF’nin direkt bir etkisi yok. Bizim büyümemizde piyasaları rahatlatması nedeniyle dolaylı olarak belki 5 puan kadar artısı olmuştur. 2018 yılında da hayat sigortalarında yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz. Hayat sigortalarının sıkıntısı, kredi bağlantılı hayat sigortalarına sıkışmaları… Sektörde kredi bağımsız serbest hayat üretimlerinin toplam prim üretimine oranı yüzde 30 iken, bizde bu oran yüzde 53. Hayat sigortalarında ağırlık yüzde 80 civarında banka kanallarında ama gelecek yıllarda dijital kanallara odaklanılacak. Biz de bununla ilgili 2 yıldır çalışıyoruz.
DEĞERLENDİRİYORUZ Emeklilik ve hayat şirketlerinin sağlık alanına girebilmesine izin verildi. Biz de sağlık sigortalarına girebiliriz, değerlendiriyoruz. Sağlık aslında bizim sattığımız emeklilik ve hayat ürünlerine çok yakın, o nedenle biz ilgileniyoruz. Ama sağlık sigortaları zaten çok kalabalık bir pazar ve iki şirket tarafından da domine ediliyor. Sağlık tarafına iyi bir teklif, iyi bir iş modeli bulursak girebiliriz. Yoksa biz 15. sırada olacağımız bir pazara girmeyiz. İlk 5’te olabileceksek pazara gireriz, şu an değerlendiriyoruz.“OKS’DE İLK 2’DE OLACAĞIZ”

LİDERLİK
BES’te fon büyüklüğündeki liderliğimizi koruyacağız. Şubat başı itibarıyla gönüllü BES’te 881 bin katılımcı ve 13,6 milyar TL fon büyüklüğümüz bulunuyor. 2018’de toplam fon büyüklüğümüzün yüzde 30 olacağını öngörüyoruz. 2017’de yüzde 28 civarında büyüme gördük. Piyasalardaki dalgalanmayla bu yıl da büyüme yüzde 25-35 arası değişir. Katılımcı sayısında da gönüllü BES’te 1 milyonu buluruz.
HEDEF OKS’de de 2 Şubat verileriyle 361 bin katılımcı ve 192 milyon TL fon büyüklüğümüz var. Şu an sektörde fon büyüklüğünde beşinci sıradayız. Uzun vadede fon büyüklüğünde özel sektörden gelen katılımlarla ilk ikide olacağız. 13 Şubat itibarıyla 4 bin 956 firma bu süreçte bizi tercih etti. OKS’de şirketlere self servis hizmete geçtik. Onların ayağına gitmeden şirketlere dijital ortamda her şeyi öğrenip kendilerini bilgilerini girebilecekleri bir sistem kurduk. OKS’de mali müşavirler, sanayi odaları ve ticaret odaları ile şirketlere de gidebiliriz, çalışıyoruz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.