Hesaplar yenileniyor

BES için 2016, zor bir yıl olacak. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gelirlerin yarı yarıya düşmesi bekleniyor

15 MART, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
Hesaplar yenileniyor
İDEAL ÖLÇEK NE?
Bu oyunda anahtar soru, kâr için emeklilik şirketinin minimum fon büyüklüğü ne olacak? Emeklilik gibi uzun vadeli bir işte kârlılığı sağlamak yönetilen portföyün belirli bir büyüklüğe ulaşmasıyla mümkün. Bu fon büyüklüğü ise her yöneticiye göre değişiklik gösterebiliyor. Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger’e göre bugün fon büyüklüğü 5 milyar TL’ye gelmeli ki ideal ölçek yakalansın. Ülger, “BES ilk kurgulandığında ideal ölçek 1 milyar TL idi. Kesintiler sürekli düştüğü için bu rakam sürekli ileriye doğru gidiyor. Tabii bu rakam, aynı zamanda şirketin sattığı ürüne ve katlandığı dağıtım kanalı maliyetine de bağlı” şeklinde konuşuyor. “Sigortacılık ölçek işi” diyen BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir de Ülger ile aynı fikirde. Kişmir, “Bireysel emeklilikte de kârlılık 5 milyar TL fon büyüklüğüyle geliyor. Kâr için ölçek bu… Bunun altındaki rakamlarla şirketler esasında ancak başa baş noktasını yakalayabiliyor” diye konuşuyor. Allianz’dan Türkölmez ise ölçeği biraz daha küçük tutuyor. “Böyle bir rakam vermek zor, çünkü şirketlerin tercih ettikleri iş modellerine, dağıtım kanallarına verdikleri komisyon oranlarına ve diğer sigorta branşlarında, özellikle hayat sigortasında, ne büyüklükte faaliyet gösterdiklerine göre kârlılık seviyesi farklılık gösteriyor. Yine de orta uzun vadede bu sektörde yer alabilmek adına 1 milyar dolarlık fon büyüklüğüne ulaşmak gerektiğini düşünüyorum” diye konuşuyor. Peppers &Rogers Group Türkiye Yönetici Ortağı Selim Uçer, ideal ölçeğin şirketlerin satış servis modeliyle direkt alakalı olduğuna dikkat çekerek, “Maliyetli bir satış servis modeli uygulayan şirketler daha yüksek fon büyüklüğüne ihtiyaç duyarken daha az maliyetli kanal yapıları olanlar, daha düşük büyüklükle kâra geçebiliyor. Bu nedenle yapılması gereken acente, banka direkt satış gibi kanal yapılarının müşteri edinme açısından en etkin olacak şekilde tekrar planlanması” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.