Yeni dalga geliyor!

BES artık yeni bir dalgada sörf yapıyor...

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni dalga geliyor!

VAKIF VE SANDIKLARA DİKKAT
Sıralamada değişiklik olmasına yol açabilecek en önemli unsur, vakıf ve sandık aktarımları olacaktır. Mevzuattaki olumlu gelişmeler, vakıf ve sandıkların emeklilik yükümlülüklerini BES’e aktarmasını daha da fazla teşvik etmeye başlamış durumda. Gerçeği söylemek gerekirse yeni teşvikler ile vakıf ve sandıkların üyelerine sunduğu emeklilik hizmetini bireysel emeklilik aracılığıyla yönetmesinden daha iyisi yok. Bu durumun farkında olan vakıf ve sandıklarımız çalışmalarını sürdürüyor. Sözün özü, bu aktarımların hangi şirketlere yapılacağı önemli. Bu durum sıralamada değişikliklere yol açacaktır.
FARKLILAŞMA ZOR
Bankaların sigorta ve emeklilik şirketi iştiraklerini çok uluslu yabancı sigorta şirketlerine satmasıyla yabancıların sektördeki ağırlığının arttığı bir gerçek. Tabii ki işin uzmanı sigorta gruplarının bu şirketleri satın alması, yaklaşım ve ürün farklılıkları yaratacak. Ancak, bir taraftan kesintilerin bu kadar düştüğü, diğer taraftan yüzde 25’lik devlet katkısıyla tüm şirketlerin aynı faydayı sunacağı bir ortamda, şirketlerin ürünleri birbirine benzeyecek ve farklılaşma olmayacak. Farklılaşma, müşteriye hizmet, diğer bir deyişle satış sonrası hizmetlerde yaşanacak.

MEHMET BOSTAN / EGM BAŞKAN
"ŞİRKET SAYISI YENİDEN AZALABİLİR"
REKABETİN 3 KURALI

Bireysel emeklilik sistemi doğası gereği oldukça rekabetçi bir yapıya sahip. Rekabet hem şirketlerin büyüyen pazardan daha fazla pay alması hem katılımcılara daha iyi hizmet sunmak şeklinde oldukça yoğun yaşanıyor. Bu rekabet ortamı artarak devam edecek. Piyasaya giren yeni oyuncular doğal olarak yeni satışlardan daha fazla pay almak için var olan şirketlerden daha iyi hizmet sunmak, daha uygun maliyetlerle katılımcılara ulaşmak ve marka bilinirliği yaratmak için çaba gösterecek.
YENİ DÖNEM
Yeni kurulan ve kurulacak şirketlerin sektörde rekabeti artırması, en azından durağanlığa izin vermemesi açısından faydalı. Bununla birlikte ekonomik gereklilikler nedeniyle belirli büyüklüğe ulaşmak ve sürdürülebilir büyüme açısından, yakın gelecekte bir grup şirketin birleşme veya satın alma yoluyla sektörden ayrılacağını düşünüyorum. Halen bazı emeklilik şirketlerinin ölçekleri nedeniyle sürdürülebilirliğin ve rekabet avantajının olmadığı görülüyor. Şirketler, teşvik yapısının değişmesinin ardından strateji değişikliğine gitmedikleri takdirde birkaç şirketin konsolidasyona gitmesini veya el değiştirmesini beklemek doğal.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.