Yeni dalga heyecanı

2017’de uygulamaya geçilecek otomatik katılım, BES’i kökten değiştirecek...

11 KASIM, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni dalga heyecanı
LİDER DEĞİŞİR Mİ?
İŞTAHLARI BELİRLEYECEK
EY Türkiye ortaklarından Levent Atakan, farklı bir noktaya dikkat çekiyor: “Asıl önemli olan, emeklilik şirketlerin ne kadar bu sisteme dahil olma arzusu olacak. Kanun uyarınca zorunlu BES kapsamındaki emeklilik planlarında fon işletim gider kesintisi dışında bir kesinti yapılamıyor. Yani belli portföy büyüklüğe erişmiş para kazanmaya başlamış bir BES şirketi için otomatik katılım, getirisi düşükte olsa büyüklük ekonomisi açısından yatırım yapabilecek bir alan olabilir. Ancak burada kârlı/ kârsız portföylerin karışmasıyla getirisi düşük veya yüksek müşteriler durumu oluşacak ki şirketlerin yönetmesi için zor bir durum. Otomatik katılım, yeni sektöre giren bir BES şirketi için de ciddi altyapı yatırımı ve sorumluluk ama düşük getiri demek. Yani BES sistemine dahil olacak büyük bir portföyü olabilir, ancak bunun aynı ölçüde BES şirketlerine katkı sağlaması pek mümkün olamayabilir.”
BÜYÜKLER DAHA DA BÜYÜR Otomatik katılımın sektörde sıralamayı değiştirmesi mümkün mü? Burada sistemin yöneticileri, kamu tarafındaki otomatik katılımla kamu bankaların iştiraki olan emeklilik şirketlerinin daha hızlı büyüyebileceğine dikkat çekiyor. Willis Towers Watson Türkiye Direktörlerinden Evrim Köksal Arkut, şunları söylüyor: “Otomatik katılım BES’in liderlerini değiştirmekten çok vurgulayabilir. Bu kadar çok katılımcıya hizmet sunabilmesi ve bu denli büyük bir değişikliğe adapte olabilmesi için şirketin kapasitesinin de büyük olması gerekiyor. Dolayısıyla büyük şirketler daha da büyüyecek. Banka destekli ve mevcutta büyük bir müşteri tabanı bulunan ya da kolay ulaşabilecekleri niş alanlarda etkin bir pazarlama stratejisi geliştirebilen, teknolojik ve İK altyapısı hazır şirketler daha avantajlı konumda.”

CEMAL KİŞMİR / BNP PARIBAS CARDIF CEO
“ÖNCELİKLİ KONUMUZ HALİNE GELDİ”
500 BİN KATILIMCI
Otomatik katılımın yasalaşmasıyla birlikte tüm süreçlerimizi gözden geçiriyoruz. Yasanın çıkmasıyla birlikte tüm birimlerimizde bir aksiyon planı oluşturmak üzere harekete geçtik. Yasada henüz netleşmeyen konuların yönetmeliklerle detaylandırılmasıyla hızlıca harekete geçeceğiz. Otomatik katılım, öncelikli konumuz haline geldi. Orta vadede katılımcı sayımızın 500 bine, fon büyüklüğümüzün ise yaklaşık 2 milyar TL civarına ulaşmasını bekliyoruz.
MARİFET FONDA DEĞİL Bu kadar desteklenen bir sistemde, yasa kapsamındaki katılımcıların sistemde uzun süre kalarak emeklilik hakkı kazanmaları gerçekten iyi anlatılmalı. Otomatik katılımla birlikte emeklilik şirketleri arasındaki temel ayrıştırıcı unsur hizmet kalitesi olacak. Düzenleme gereği tüm şirketlerin aynı fonları kullanacak olmaları nedeniyle fon yönetiminde farklılaşmak mümkün olamayacak. Şirketlerin önem vermesi gereken konu işverenlere daha iyi danışmanlık hizmeti vererek süreçleri kolaylaştırmak, ardından da müşteri tutundurma faaliyetleri olmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.