Ortak platform ciroyu katlayacak

Faktoring sektöründe tüm gözler, tedarik zincirifinansmanı platformuna çevrildi. 2018 Ocak ayında faaliyete geçecek platform, sektörde tüm oyunu değiştireceğe benziyor...

15 ŞUBAT, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Ortak platform ciroyu katlayacak


ÇAĞATAY BAYDAR FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ
“KÂRLILILIKTA TOPARLANMA VAR”

BATIK KREDİLER ETKİLİ
Sektör olarak 2017 yılı kârlılığımız, 2016’ya göre çok iyi durumda. Ancak burada yanlış anlamanın önüne geçmek lazım: 2016 yılında kârlılıklarımız çok ciddi şekilde düşmüştü. Özellikle batık krediler kârlılığımızı olumsuz yönde etkilemişti. 2017 yılında özellikle batık kredi oranımızın düşmesi kârımıza olumlu yönde yansıdı. Bir nevi 2015 yılı kârlılığımızı yeniden yakaladık.
ORTAK PLATFORMUN ARTISI 2018 yılında sektörde kârlılığı tahmin etmek için ülke büyümesine bakmak gerekiyor. Hükümetimiz bu konuda olumlu adımlar atıyor ve ekonomi canlanıyor. Örneğin Kredi Garanti Fonu bu anlamda piyasayı canlı tutan, çarpan etkisi yüksek bir çözüm oldu. Kurduğumuz tedarik zinciri ortak platformunun da cirosal artışın yanı sıra işlem maliyetlerini azaltacağı için kârlılığa olumlu katkısı olacak. Faktoring bu anlamda mevzuatı katı bir sektör. Biz faturaların sahte olip olmadığını, ticaretin gerçekliğini kontrol ediyoruz. Mali veri üretme konusunda sıkıntıları olan küçük KOBİ’lerin bilanço gelir tablolarını kontrol ediyoruz. Ancak dijitalleşen bir yapıda bu kontrollerin birçoğu elektronik ortamda gerçekleşecek.“BİZİM İÇİN 2018 KORUMA YILI”
HULKİ KARA / GARANTİ FACTORİNG GENEL MÜDÜRÜ


2,9 MİLYON DOLAR CİRO 2018 yılı için sektördeki yerimizi korumak öncelikli hedefimiz. Burada özellikle KOBİ iş koluna odaklanacağız. Bunun yanında garanti ürünlerimizde de büyüme hedefliyoruz. 2017 yılının 3’üncü çeyreğinin sonunda 2,9 milyon dolar ciro rakamı gerçekleştirdik. 20 bine yakın müşterimiz bulunuyor. Tedarik zinciri finansmanında teknolojik altyapımız ve satış ekiplerimizin tecrübesiyle sektöre öncülük yapmayı hedefliyoruz.
İHRACATIN PAYI YÜZDE 49 İhracat faktoringinde 2017 yıl sonunda sektörde yüzde 20 civarı büyüme bekliyoruz. 2018 için de benzer trendde büyüme öngörümüz var. 2018 yılında ihracat faktoringinde sektördeki pazar payımızı koruyarak, bu üründeki liderliğimizi devam ettirme hedefimiz var. Hazır giyim, iplik ve otomotiv yan sanayi ihracat faktoringinde önemli paya sahip sektörler. Bu sektörlerde büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Bu yılın 3’üncü çeyrek rakamlarına göre şirketimizin cirosu içinde ihracatın payı yüzde 49. 2018 yılında da bu payın aynı seviyelerde kalmasını öngörüyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.