Daha da artar mı?

Sigorta, yabancı oyuncuların en etkin olduğu finans alanı.

21 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Daha da artar mı?


PAYI DAHA DA ARTACAK
Yabancı oyuncuların en önemli avantajı, diğer ülkelerdeki yüksek sigorta penetrasyonunun getirdiği deneyimle hem bireysel hem ticari seg-mentlerde müşteri ihtiyaçlarını daha iyi bilmeleri ve bu yönde yeni ürün ve hizmetleri ülkemize getirme kapasiteleri olarak görülüyor.

Ayrıca şirket yöneticilerine göre, dağıtım kanalları tarafında da özellikle bankalarla yapılan sinerji açısından bankasüransı ve dijital kanalları daha iyi biliyorlar. Ergo Türkiye CEO’su Theo Kok-kalas, uluslararası şirketlerin yerel şirketlere göre derin teknik uzmanlık ve güçlü sermaye yapısıyla avantajlı olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Kok-kalas, “Uluslararası şirketler bulundukları bölgenin pazar dinamiklerini, sosyo ekonomik yapısını göz önünde bulundurarak ürün ve hizmetlerini sunmalı” diyor.

Tabii dezavantajları da yok değil... Tunç Ak-yurt, Türkiye pazarını çok iyi tanımayan yabancı üst yöneticilerin yaratacağı zaman kaybının burada sorun yaratabileceğini vurguluyor ama “Birçok yabancı oyuncu deneyimli yerli üst düzey yöneticilerle çalışıyor” diye de ekliyor.

Sigorta alanında yabancı oyuncuların ağırlığının daha da artacağı noktasında tüm yöneticiler ve danışmanlar hemfikir. Solmaz Altın, “Orta ve uzun vadede Türkiye, gelişen bir sigorta pazarı olarak önemini daha da artıracak. Bazı birleşme ve satın almalarla pazarın konsantrasyonu artarken mevcut şirketler veya henüz Türkiye’de faaliyet göstermeyen gruplar, organik veya şirket satın almalarına dayalı yatırımlarını Türkiye’ye yönlendirmeye devam edecek” görüşünde.

Theo Kok-kalas da aynı fikirde: “Uluslararası şirketlerin sektördeki hakimiyetinin artmaya devam edeceğini düşünüyorum. Gelişmiş piyasalarda büyümek, gelişmekte olan piyasalara göre her zaman daha zor. Bu nedenle sektöre yeni yabancı şirketlerin giriş yapacağına inanıyorum.”

BES'TE ÇIKIŞ OLUR MU?
Bu yıl, yeni gelen düzenlemelerin etkisiyle zorlu bir dönemden geçen hayat sigortacılığında da prim üreten 24 şirketin 15’i, yabancı sermayeli. TSB’nin 2013 yılı verilerine göre üretilen primlerin yüzde 36’sı, bu oyuncular tarafından gerçekleştiriliyor. Hatta 2014 ilk çeyrek verilerine göre yabancı sermayeli şirketler, paylarını 4 puan artışla yüzde 40’a çıkıyor.
TSB Başkanı Ramazan Ülger, bireysel emeklilik branşındaki 18 şirketin 10’unun yabancı sermaye ortaklığında olduğunu açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.