Daha da artar mı?

Sigorta, yabancı oyuncuların en etkin olduğu finans alanı.

21 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Daha da artar mı?

2013 yıl sonu verilerine göre sistemdeki katılımcı sayısının yüzde 32’si ve toplam fon tutarının yüzde 35’i bu 10 şirket tarafından yapılıyor. İki önemli oyuncunun yöneticileri, sektöre önemli artılar kattıklarına inanıyor.

“Güçlü sermaye yapısı, uzun vadeli bakış açısı ve global ağ özellikle yeni düzenlemelerle kârlılığın uzun vade ve hacme yayıldığı sektörel yapıda şirketlere rekabetçi avantaj sunuyor” diyen BNP Paribas Cardif CEO’su Cemal Kişmir, pazardaki kritik unsurun, yerli ya da yabancı olsun, etkin ve doğru dağıtım ağına erişim olduğuna dikkat çekiyor.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, “Yabancı şirketlerin en önemli dezavantajı, Türkiye’ye özgü koşullara yabancı olmaları, pazarı az tanımaları olabilir. Bu nedenle Türkiye’de faaliyet göstermenin en doğru yolunun yerli ortakla hareket etmek olduğunu görüyoruz” diyor.

Bireysel emekliliğe getirilen azami kesinti oranlarının düşürülmesiyle sektörde kârlılık sorunu yaşanıyor. Bu nedenle yabancı oyuncuların gelecek adımları merak ediliyor. Bu noktada Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, emeklilik tarafında önemli bir değişim beklemiyor. “BES’te çok güçlü yerliler var, bu yerlilerin pazar hakimiyetlerini devam ettireceklerini düşünüyorum” diyor.

Tunç Akyurt’a göre de yabancılar açısından büyüme potansiyeli mevcut düşük kârlılığa göre daha ağır basıyor. Akyurt, “Fon büyüklüğünün 5 yılda radikal boyutta büyümesi ve katılımcı sayısının 2-3 katına çıkması beklentisiyle yabancıların bu pazardan kolay kolay çıkacağını sanmıyorum” diyor.

FAKTORİNGDE SAYI AZ AMA...
Faktoring alanında farklı bir tablo söz konusu. Sektörde 77 şirket bulunuyor ve bunların sadece 12’si, iştiraki oldukları bankaların yabancı ortaklı olmaları nedeniyle yabancı sermayeye sahip. Ancak sayısal olarak küçük olsalar da bu şirketler pazarın yüzde 56’sını ellerinde tutuyor,

Yalnız önemli bir nokta, bu şirketlerin pazardaki ağırlığı yıllar içinde küçülüyor. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, “Yabancı hissedara sahip şirketlerin 2009’da payı yüzde 72 iken gerek sektörün büyümesi gerek yerli sermayeli şirketlerin girişiyle 2013 sonunda yüzde 56’ya geriledi. Beklentimiz orta vadede sektörün oligopol yapıdan çıkıp rekabetçi bir hale dönüşmesi yönünde” diye konuşuyor.

Bu alanda yabancı oyuncuların özellikle sahip oldukları ağla ihracat faktoringinde önemli bir güçleri var. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar da “Sektörde yabancı oyuncular kendi ülkelerindeki piyasa bilgileri, finansal tecrübe ve iş yapış şekillerini Türkiye’ye adapte ederek farklı ürün ve hizmetlere kapı açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.