Daha da artar mı?

Sigorta, yabancı oyuncuların en etkin olduğu finans alanı.

21 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Daha da artar mı?


Örneğin biz Çok Ülkeli Ticaret Finansmanı adlı bir hizmet sunuyoruz. Bu hizmet sayesinde faktoring ilişkisi merkezi olarak tek bir yerden yönetiliyor ve buna rağmen her ülke kendi piyasa ve ticaret koşullarına uygun hizmetler alıyor” diyor. Sektördeki yabancı sermayeli şirketler, rakiplerine göre daha yüksek ve kolay fonlama kaynaklarına da erişebiliyor.

Faktoringin yüksek riskli algılanması nedeniyle Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit’in de değindiği gibi yabancı faktoring şirketleri Türkiye piyasasına girmekte temkinli davranabiliyor. Tunç Akyurt da “Yabancı payının artacağını tahmin etmiyorum, yerel oyuncuların ağırlığı sürer” diyor. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara ise daha olumlu bir bakış açısıyla “Yeni yasayla uyum süresi verilen birçok zorunlu şartın tamamlanmasıyla yabancı ilgisinin daha da çok artacağını düşünüyorum” diyor.

LEASİNGDE YARIN HESAPLARI
Leasing sektöründe ise faktoringin tersi bir tablo görülüyor. Sektörde Finansal Kurumlar Birliği’ne bağlı 33 şirket mevcut ve bu şirketlerin yine banka iştirakleri olmaları nedeniyle 10’u yabancı sermayeye sahip. Başkan Osman Zeki Özger’in verdiği bilgiye göre bu şirketlerin 2013 yılı leasing işlem hacminde payı yüzde 25. Ancak 5 yıl önce 2009’da payları yüzde 10’du, sürekli bir büyüme içindeler.

Bu yabancı sermayelilerin sektöre önemli katkıları var. Yabancı sermayeli öncü şirketlerden ING Leasing’in genel müdürü Nikola Sarrafgil, özellikle 2012 sonunda izin verilen operasyonel leasingin yaygınlaşmasında uluslararası tecrübe ve bilgi birikimine sahip global oyuncuların önemli rol oynayacağını düşünüyor.

“Yabancı ortaklı şirketlerden bazıları, hissedarları yabancı bankaların tahsis ettiği uygun koşullu krediler nedeniyle pazardaki rekabeti geliştiriyor” diyen Özger de sektöre yabancı ilgisini artırmak için yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinmelerine dair düzenlemenin değişmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Leasing, KOBİ odaklı büyüyen bir sektör ve burada yerel şirketlerin KOBİ’lere ulaşmada daha yüksek avantajı bulunuyor. Sarrafgil de “Yerel sermayeli şirketlerin bazı ürün gruplarında örneğin gayrimenkul leasing işlemlerinde rekabet avantajı var. Özellikle sat-geri kirala işlemlerinin artmasıyla yerli oyuncular bu imkanı iyi kullanıyor” diyor.

Bu alanda, Tunç Akyurt’un da değindiği gibi yabancıların payında önemli bir artış beklenmiyor. Ancak Akyurt, “Devlet bankalarından 1-2’sinin özelleştirilmesi gerçekleşirse buna paralel olarak yabancı payı artabilir” diyor. Sarrafgil, 5 yılda 15 milyar dolara çıkacak işlem hacminde yabancı-yerel dengesinde önemli bir değişim olmayacağını tahmin ediyor.

CEMAL ERERDİ / AXA HOLDİNG CEO’SU
YABANCI ŞİRKETLERİN FARKLARI NELER?
DAHA İSTİKRARLILAR

Sektörde yabancı şirketlerin daha istikrarlı, sürdürülebilir stratejiler uyguladığını, son dönemde sigorta endüstrisinde öne çıkan risk yönetimi, aktüeryal yaklaşım, iç denetim ve iç kontrol sistemlerini genel stratejilerinin bir parçası olarak kullandıklarını söyleyebiliriz. Müşteri odaklı olmak anlamında yenilikler yapmaya başladıklarını, diğer yandan dijital sigortacılık yaklaşımlarında farklılık olduğunu görüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.