Haklar esniyor seçenek artıyor

Eskiden standart olarak verilen yan haklar artık esnedi.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Haklar esniyor seçenek artıyor


SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Esnek yan haklar programlarında şirketler arası uygulamalar farklılaşsa da prensipte sistem çalışanın bireysel seçimine dayanıyor. Sunulan yan haklar, standart ve seçmeli olmak üzere ikiye ayırıyor. Genelde kanunun belirlediği sınırın altına düşmeyecek şekilde izinlerin tamamı, sağlık sigortası paketindeki ayakta tedavi masrafları, giyim çekleri standart yan haklar arasında yer alıyor. Çalışanlar, istemedikleri yan haklarını satıp nakde çeviriyor veya bir başkasıyla değiştiriyor. Akkaya, “Satıştaki çalışanların yüzde 70’i günlük yemek yardımı tutarlarını değiştirerek buradan arttırdıkları bütçeyi, kendilerine sunulan opsiyonel yan haklarla değerlendirdi” diyor. Roche’ta da çalışanlar yemek yardımlarının bir kısmından, giyim yardımlarının yarısından, yeni yıl çeklerinden vazgeçerek esnek bütçe yaratabiliyor. Astra Zeneca İK Direktörü Feyza Aysan, “Esnek yan haklar sistemimizde, çalışan belirli bir miktardaki yan hakkından vazgeçip vazgeçtiği kısım kadar yeni yan hak satın alabiliyor” diyor ve ekliyor: “Çalışanlarımıza 5 tane standart, yani vazgeçip satabilecekleri, 12 tane de seçmeli yan hak olmak üzere toplam 17 yan hak sunuyoruz.” Sunulan yan haklar, iş grubunun seviyesine göre de farklılık gösterebiliyor. Örneğin Borusan Lojistik’te yönetim ve üzeri seviyedekilere 8, bu kademedekilerin altındakilere 4 yan hak sunuluyor. Astra Zeneca’da da yüksek performans gösteren çalışanlara ekstra ayrıcalıklar tanınıyor. Yüksek performanslılar Pırlanta Kulübü’ne dahil ediliyor. Bu kulübün üyelerine pırlantadan uzun hafta sonu tatiline kadar çok özel ayrıcalıklar tanınıyor.

ALIŞVERİŞ ÇEKLERİ POPÜLER
En fazla tercih edilen esnek yan hakların başında ise alışveriş çekleri, esnek çalışma, BES katkı payları bulunuyor. Avea’dan Turkcell’e Borusan’dan Roche’a kadar İK yöneticilerinin hemen hepsi, en fazla tercih edilen yan hakların alışveriş çekleriyle BES olduğunu söylüyor. Roche Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Seda Kurttepeli, “Çalışanlar en çok alışveriş kartı ve bireysel emeklilik planına ek katkı payı almak istiyor” diyor. Avea İK Grubu Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın da geçen yıl esnek yan hak paketlerinde en fazla ilgiyi market alışveriş kartının gördüğünü ifade ediyor. Borusan Lojistik’ten Selma Akman, “ Çalışanlarımız tarafından en çok talep edilen yan haklar elektronik, gıda, giyim ve ev konularındaki alışveriş çekleri ve bireysel emeklilik oldu” diye konuşuyor. Turkcell’de çalışanların değişen ihtiyaçlarına göre ek menfaat seçimleri farklılaşıyor. Evliliğe hazırlananlar teknoloji mağazası, ev tekstili ya da tatil çekine yönelirken bekarlar, eğitim desteği ya da giyim çeki almayı tercih ediyor. HRM’in yönetim danışmanlarından Elif Özel de esnek yan hak paketlerinde farklılaşan tercihleri değişen çalışan profiliyle açıklıyor ve ekliyor: “İş hayatının başındaki çalışanların ilgisini, eğitim ve gelişim olanakları çekerken tecrübeli çalışanların ilgisini, performans primleri veya şirket arabası gibi yan haklar çekiyor.”

MEMNUNİYET SAĞLIYOR
Çalışan memnuniyetini ve performansını artırmadan vergi avantajı sağlamaya kadar esnek yan hakların birçok olumlu yanı bulunuyor. DHL Express’de de esnek yan hak programının en önemli katkısı, çalışan memnuniyetini artırması olmuş. DHL Express Türkiye İnsan Kaynakları, Kalite, Satınalma ve İdari İşler Direktörü Ayla Çetinbora, çalışanlara yaptıkları yatırımla insan kalitesini, moral ve motivasyonunu sürekli yüksek tutmayı hedeflediklerini söylüyor. Çetinbora, “Motive çalışanlar, en önemli stratejimiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz