Ölçekte yeni normal

İşte sektörlerin son 10 yılda değişen ideal ölçekleri...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ölçekte yeni normal

“Bugün küçük ölçekte mobilya üreticileri için en az 15,5 milyon TL (28 milyon dolar) ciroyu, teknolojik ve iktisadi sürdürülebilirlik bakımdan ideal ölçek kabul edebiliriz” diyen Mobilya Sanayicileri Derneği (MOS-DER) Başkanı Ahmet Güleç, bu rakamın orta ölçekte bir şirket için yıllık 50 milyon TL olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Sektör bilanço verilerini göz önünde bulundurduğumuzda bu ölçek 10 yıl önce yaklaşık 3,8 milyon TL (o yılın ortalama dolar kuruyla 2,5 milyon dolar) idi. Ciddi bir artış söz konusu. Nedeni ise öncelikle Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişim. Ayrıca iç Otomotivdeki kriterler ise biraz daha farklı. KPMG Otomotiv Sektör Lideri Ergün Kış, rekabetçilik için gereken minimum ölçeğin 200 bin adet olduğunu, bunu da 3 oyuncunun karşıladığını söylüyor.

Kış’ın değerlendirmesi şöyle: “200 bin adet üretim olması gereken minimumdur. Tabii ki ideali üzerine çıkmak. Ama pazardaki tüm oyuncuları topyekûn kıyaslamak da çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü toplam 15 oyuncunun hepsi farklı araçlar üretiyor. Mesela yılda 20 bin otobüs üretimi ciddi bir rakamdır ama binek araç için çok küçüktür. Böyle bakınca 200 binin altında olsa da 15 oyuncunun 10’unun kendi istedikleri noktada olduğunu söyleyebilirim.”

EN HIZLI BÜYÜYENLER
Son 10 yıllık verilere bakıldığında ideal ölçek eşiği en fazla artan sektörün, dolar bazında yüzde 1.020, TL bazında ise yüzde 1.216 büyüme gösteren mobilya olduğu gözleniyor. Onu, yüzde 200 büyümeyle lojistik,
ve dış mobilya pazarındaki büyüme, keskinleşen rekabet, sektörün nitelik yönünden gelişimi, AR-GE ve teknoloji yatırımları bu büyümeyi getirdi.” Siemens Leasing Genel Müdürü Bülent Taşar, finansta ideal ölçek tanımlamasının çok zor olduğunu, ancak rekabetçi olabilmek için gerekli minimum yıllık iş hacminden söz edilebileceğini söylüyor:

“BDDK, bir leasing şirketi kurmak için asgari 20 milyon TL ödenmiş sermaye istiyor. Finans kesiminde kaldıraç oranları yüksektir. Sermayenin 8-10 katı borçlanma yapılır ve iş hacmi yaratılır. 150-200 milyon TL iş hacmine ulaşan şirketler için ortalama bir ölçek diyebiliriz. Ben yıllık iş hacmi 100 milyon doların altında iş yapanların kârlılık sıkıntısı yaşayacağını düşünüyorum. Bu rakam 10 yıl önce 40-50 milyon dolardı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz